Історії для спасіння світу: нова хвиля кліматичної фантастики

Екстремальна погода, палаючі ліси, затоплені райони Львова та зникаючі 

види — реальність, у якій ми вже живемо. Ця ж реальність надихнула на появу нового жанру літератури під назвою клай-фай (cli-fi або кліматичний фікшн). Що ж письменники думають про розвиток кліматичної катастрофи та які книги з цього новітнього жанру варто прочитати, дізнайтеся у нашому матеріалі. У вересні 2017 року Девід Саймон опублікував у Твіттері фотографію гравців в гольф, які спокійно вибудовували свої удари на поле в Орегоні, коли на задньому плані вирували лісові пожежі. «У пантеоні візуальних метафор сьогоднішньої Америки - це грошовий постріл», - написав він про фотографії. Все в цій історії - зображення, обставини - здається більш дивним, ніж вигадка.

За рік до твіта Саймона, в знаковій полеміці «Великий розлад: зміна клімату та немислиме», індійський письменник Амітав Гош задався питанням, чому так мало письменників, в тому числі і він сам, вирішують у своїй художній літературі найбільш нагальну проблему світу. Але тепер, коли по всьому світу вирують екстремальні погодні явища, тануть льодовики, горять ліси, затоплюються райони і зникають види, кліматична надзвичайна ситуація привнесла неймовірне в наше повсякденне життя і літературу.

В захоплюючому новому романі Джессі Грінграсс "Високий дім" .резюмірує: «Вся складна система сучасності, яка утримувала нас далеко від землі, руйнувалася ... і ми знову ставали тим, чим були раніше: холодними, боялися погоди і боялися темряви. Якимось чином, поки ми всі були зайняті, поки ми займалися тими дрібницями, які складали життя, майбутнє вислизнуло в сучасне». Грінграсс входить в число зростаючого числа романістів, які протистоять цій катастрофі через молодий жанр кліматичної фантастики.

Серед новоприбулих - ірландський письменник Найл Бурк, чий роман «Лінія» викликає в босхіанском образі біженців, що стоять в черзі з покоління в покоління в посушливій країні; і Бетані Кліфт, чия «Остання на

вечірці» - щоденник безіменної дівчини за тридцять, яка вирішила насолоджуватися до кінця, як єдиною, хто вижив після пандемії.

«Щось нове під сонцем» Олександри Кліман перенесе нас до Каліфорнії найближчого майбутнього, спустошеного кліматичними катастрофами. Ентоні Дорр буде стежити за своїм романом, який отримав Пулітцерівську премію, «Весь світ, який ми не можемо бачити». Дорр сказав про книгу: «Мир, який ми залишаємо нашим дітям, сповнений проблем: кліматична нестабільність, пандемії, дезінформація. Я хотів, щоб цей роман прибрав ці занепокоєння, але також вселив в них значиму надію ».

Коментарі

Популярні публікації