ЧЕРГОВИЙ ЕКО-ЗЛОЧИН: ОКУПАНТИ ПІДІРВАЛИ ГРЕБЛЮ КАХОВСЬКОЇ ГЕС

Вночі 6 червня 2023 року російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС в Херсонській області. Внаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає. Близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення. За фактом підриву окупантами Каховської ГЕС Генеральна прокуратура України розпочала розслідування за статтею екоцид. 

Розпочалась евакуація населення з потенційних районів затоплення. У критичній зоні затоплення на правобережжі Херсонщини перебувають близько 16 тисяч людей. У МВС додали, що вода продовжує прибувати та розмиває деякі дороги, що унеможливлює проїзд до окремих населених пунктів. Через це евакуаційні групи шукають інші шляхи. 

Президент Володимир Зеленський назвав дії російських військ із підриву дамби Каховської гідроелектростанції черговим актом тероризму, закликавши українців поширювати лише офіційну інформацію про інцидент: «Російські терористи руйнуванням дамби Каховської ГЕС лише підтверджують для всього світу, що їх треба вигнати з кожного куточка української землі. Жодного метра не можна їм залишати, бо кожен метр вони використовують для терору. Лише перемога України поверне безпеку. І ця перемога буде. Ані водою, ані ракетами, ані чим завгодно ще терористам не вдасться зупинити Україну».

Окупанти контролюють дамбу з першого дня вторгнення, з 24 лютого 2022 року. Ще восени 2022 року українська влада заявила, що російські війська повністю замінували дамбу. Президент Зеленський попереджав, що росія може підірвати дамбу, щоб зупинити просування українських військ.

Знесення дамби в Новій Каховці є військовим злочином відповідно до Женевської конвенції. Це призведе до страшних екологічних наслідків. А сам військовий злочин прирівнюється до підриву атомної бомби чи АЕС.

Моделювання найгіршого випадку руйнування росією дамби показує (якщо підірвані всі шлюзи на ширині 200 метрів – судячи з фото десь так і є), що найбільше затоплення відбудеться на лівому (південно-східному) березі річки. Хвиля висотою 4 – 5 м вдарить по Антонівському мосту на схід від Херсона після 19 годин. Після цього почнеться підйом води вгору по річці Інгулець, а через 4 – 5 днів – підйом води вгору по річці Буг до Миколаєва.

Декілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені, і коли хвиля дійде до них, це може бути дуже небезпечно і призвести до людських жертв. Перешийок в кінці затоки за межами дельти Дніпра буде сильно затоплений і майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно через 50 годин після прориву дамби.

Імовірно, відбудеться припинення подачі охолоджувальної води на найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для зупинених реакторів. Знову припиниться постачання води до Криму. Зупиниться постачання води у системи зрошення полів Херсонської і Запорізької області, причому в основному на окупованих землях. Без достатньої кількості води доведеться зупинити роботу великих промислових підприємств металургійної галузі у Марганці, Нікополі, Покрові.

Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до передбачуваних екологічних наслідків: загибель великої кількості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону. З іншого боку відкриється піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками, як то: зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно – більший ризик посухи на полях центру і півдня України. 

Після повного звільнення Херсонщини на відновлення дамби може піти від 1 до 3 років. Треба багато часу не тільки на бетонування основної споруди, але і на реконструкцію берегових укріплень і подальше контрольоване наповнення чаші водойми. Це все тривалий процес.

Весь цей час ми будемо пожинати екологічні наслідки цього злочину. Злочину, який ми ніколи не пробачимо!













Коментарі

Популярні публікації