ІГУАНИ, ПАВУКИ, ШИНШИЛИ: ЕКЗОТИЧНІ ТВАРИНИ У ЧЕРНІГОВІ
Плазуни, або ж рептилії, чудово підійдуть для людей, які не готові приділяти багато часу улюбленцю. Деякі види потрібно годувати раз на день, а комусь вистачає і двох разів на місяць. Але всі вони мають свої особливості у харчуванні, догляді та умовах існування. Проте є в них і спільні риси. Рептилії – це холоднокровні істоти, тому їм необхідне тепло для перетравлення їжі та ультрафіолетова лампа.
Ігуана – це типова травоїдна істота, що харчується овочами, фруктами, листям салату, ягодами. Їм потрібно давати їжу правильного розміру, бо ігуана не зможе її прожувати. Як і для будь-яких рептилій, цій потрібен тераріум. У природніх умовах ігуана живе 5-6 років, а в домашніх 15-17. Ці ящірки дуже лагідні, люблять щоб їх чухали, йдуть на контакт, проте не прив’язуються до свого господаря. Не варто забувати і про линьку. Є місця, за якими вона не може доглядати, тому потрібно трішечки допомагати. Ігуана не має отрути, тобто ніяк не зможе нашкодити. Продавець-консультант зооцентру «Кіт і Пес» Марина розповідає: «Єдине, що їй доступно – сильні удари хвостом. Вона сильно б’є, може залишити синці, власнику варто це знати. У випадку, коли тварині страшно, вона відкидає хвіст і тікає. Це нормально. Хвіст дуже сильно рухається, тобто відволікає нападника». Ігуани користуються попитом серед чернігівців, люди часто приходять до зоомагазину, запитують про них, та купують.
Єменський хамелеон виростає до 60 см, від кінчика носа до кінчика хвоста. Хлопці стають більші за розміром, а дівчатка менші. Цей вид хамелеона не змінює колір, проте коли злиться, стає трішки темнішим. В домашніх умовах ці ящірки можуть прожити 8 років, в залежності від умов утримання. Пустий тераріум не підійде для єменського хамелеона, їм потрібні декорації. «Поки він маленький, харчується переважно комахами, а коли трішки підросте, в раціон можна додати овочі, фрукти. В них довгий язик, може вистрілювати до 30 см, і хороший слух, але основний орган – це очі. Вони бачать на 360˚», – говорить продавчиня. Також єменський хамелеон не п’є стоячу воду. Потрібно або обприскувати тераріум, щоб краплі були на склі, або ставити спеціальний фонтанчик. Спочатку ці ящірки можуть ховатися, боятися людей, але згодом вони стають контактними та йдуть на руки.
Еублефар – це вид ящірки, найбільш популярний для домашнього утримання, їх полюбляють діти. Вони не можуть зашкодити, не кусаються, доволі контактні, і їх легко утримувати. Харчуються еублефари комахами, а в процесі линьки, яка відбувається 10 хвилин, з’їдають свою шкіру. Вони можуть прожити 8-10 років, проте у самок іноді виникають проблеми. «Дівчата кладуть яйця, навіть якщо вони не запліднені, – пояснює Марина. – Буває таке, що самка не може знести яйце, якщо недостатньо волого чи низька температура. У місті немає герпетологів, лікарів які займаються плазунами, тож ветеринарне обслуговування таких тварин доволі складне. Їх популяцію майже винищили у 80-х роках, але вони збереглися завдяки тому, що легко розводяться у тераріумах».
Смугастий гекон – це неймовірно гарна ящірка, яка не підійде для новачків. Вони дуже спритні, мають присоски на лапах, завдяки яким повзають по склу. Смугастий гекон не дуже контактний, і якщо йому вдасться втекти, то знайти його буде нелегко. Для цього виду потрібен тераріум без вільного доступу, ну, і звісно ж, як і всім рептиліям, обігрів. Смугастий гекон харчується комахами, і може прожити у домашніх умовах понад 10 років. Ці ящірки дуже цікаві,і ніяк не зможуть нашкодити людині, а своє незадоволення проявляють через писк.
Вужоподібний полоз не потребує декорацій для тераріуму, тому чудово підійде для новачків. Ця змія не отруйна, не агресивна, невибаглива, її легко утримувати. Самки можуть виростати до 1.20 м, а самці трішки менше. Живе полоз 8-12 років, в залежності від умов утримання. Їм потрібне тепло, доступ до води і їжа. «Вони їдять мишей, пацюків, – розповідає Марина. – Дуже шкода, але це хижак, він не їстиме яблука. Звісно ж, живими ми не годуємо, бо це не гуманно, і може бути травматично для змії, даємо заморозку. Нормою вважається годування 2-3 рази на місяць». Також потрібно спостерігати за процесом линьки полоза, бо іноді їм потрібна допомога людини.
Сухопутні черепахи
харчуються переважно овочами, фруктами, полюбляють листя салату. Годувати їх
потрібно раз на день. Обов’язкова умова при утриманні цього плазуна –
ультрафіолет найбільшого спектру. Без нього вона не засвоює кальцій, який
відповідає за міцність кісток і панцира. Продавчиня згадує: «Колись прийшов
через рік після покупки черепахи чоловік і каже, що тріснув панцир. А чому? Бо
неправильний догляд. Він практично не відновляється. Тому дуже важливо
слідувати рекомендаціям». Сухопутну черепаху потрібно утримувати в тераріумі,
але іноді можна випустити на прогулянку, звісно ж, під наглядом господаря. Не
варто давати доступ до цих плазунів собакам чи котам, оскільки черепаха має
шкіру, яку дуже важко лікувати. Ці тварини можуть прожити 40 років.
Особливістю червоновухих черепах є те, що вони їдять у воді, адже не мають ковтального рефлексу. Черепаха хапає їжу і занурюється у воду, проштовхуючи її таким чином. Цей вид всеїдний, харчується сухим кормом, м’ясом, рибою, овочами, і навіть комахами, але розмір корму має бути невеликий. Червоновухі черепахи можуть прожити 20-30 років, а панцир може досягати розміру 30 см. «Радять наливати води стільки, щоб черепаха, стоячи на лапах, могла висунути голову з води. Черепаха може потонути. Був випадок у людей, коли вона перевернулася на спину, а ніякого каміння не було, тому їй не вдалося назад перевернутись, і вона задихнулася», – пояснює продавчиня. У тераріум краще покласти велике каміння. Також потрібно слідкувати, щоб температура води була не низькою.
Самці павуки-птахоїди можуть прожити 2-4 роки, а самки – понад 15 років. Це хижий вид, у них є отрута, але вона не шкідлива людям, в яким немає алергії. Це хороший варіант для новачків, бо цей павук переважно сидить на місці, не тікає, веде осілий спосіб життя. Вони не потребують уваги, а годувати їх потрібно комахами раз на 4 дні. Майбутнім власникам необхідно знати, що ці норовливі створіння можуть укусити. Марина розповідає: «Укус схожий на бджолиний. Якщо підставити руку, він піде на неї, але якщо злякається, чи якщо подути на нього, то може укусити. Тому варто бути обережними». Як виявляється, чернігівці полюбляють павуків. Марина говорить, що їх часто купують підліткам або на подарунок.
Гризуни доволі активні створіння, особливо вночі. Їм необхідна власна клітка, корм, а особливо вони полюбляють сушені яблука. Проте кожен вид гризунів має свій характер та особливості догляду. Білка дегу (чилійська білка) – це надзвичайно активне створіння. Ця тваринка нічна, тож людина має бути готова до того, що вночі буде шумно. Білка дегу харчується збалансованими кормами, і як усі гризуни, полюбляє сушені овочі та фрукти. Їх не можна купати у воді, тваринки приводять свою шерсть до ладу завдяки купанню у піску. «Не слід забувати, що це гризун. Не потрібно залишати їх гуляти поза межами клітки без нагляду, бо можуть погризти щось. Випускати можна, але тільки під наглядом», – наголошує продавчиня. При правильному догляді білка дегу може прожити 6-8 років. Це дуже контактна тваринка, тому чудово підійде для дітей.
Декоративний кролик має вагу до 3,5 кг. Він веде активний спосіб життя, тому йому потрібен вигул під наглядом, але має бути і власний простір. Для нього чудово підходить клітка від 80 см, у якій тваринка буде їсти та спати. Живуть кролики 6-8 років. «Не рекомендовано давати капусту, – зазначає Марина. – Також не варто годувати бананами, виноградом, бо це дуже калорійні продукти, а тварина схильна до набирання ваги при переїданні. Можна давати кабачки, гарбуз, зелень салату, пекінську капусту. Вони дуже люблять кульбаби. Але їх потрібно збирати не біля дороги, мити і просушувати. Їдять добре моркву, огірки, збалансовані корми і обов’язково сіно, об яке вони сточують зуби. Вода має бути у постійному доступі». Кролики дуже охайні, доглядають за собою, але їх можна купати спеціальними шампунями. Обов’язково треба підрізати кігті та вичісувати тварин. Декоративний кролик може чудово поладнати з іншими улюбленцями, проте образити себе не дозволить. Вони вміють захищатися, бити сильно лапами, та при необхідності навіть укусити. Цих тваринок рекомендовано стерилізувати, оскільки самці можуть мітити територію, а самки – поводитися трішки агресивно. Марина зазначає, що у Чернігові багато ветеринарів, які можуть провести таку операцію для кроликів. Тваринки дуже люблять увагу і добре підходять дітям, адже замучити їх майже неможливо.
Перевагою шиншил є те, що вони підходять для людей з алергією. Ці тваринки дуже активні, люблять стрибати, тому їм потрібна висока клітка, і обов’язково якесь укриття. Марина розповідає: «Їм протипоказано купання у воді, вони купаються у піску. В природі вони живуть у підніжжя вулканічних гір, і купаються вулканічним пилом. Чим більше тварина знаходиться у піску, тим більше вона пересушує шкіру, тому за цим теж треба слідкувати». Харчування шиншил подібне до раціону білки дегу. Їм не можна давати сирі овочі, годувати потрібно кормом та сухофруктами. Шиншили у хороших умовах живуть до 14 років. Це дуже спритні тварини, їх потрібно випускати на прогулянку, але під наглядом. Також шиншили розумні, і легко піддаються дресируванню.
Купити екзотичну тваринку не проблема. Головне – правильний догляд. При хороших умовах улюбленець довше радуватиме господаря своєю присутністю. Але не всі здатні добре піклуватися про своїх тваринок, і навіть готові позбутися їх. Марина говорить: «Мені імпонує, коли людина приходить і чесно зізнається, що не може впоратися, а не підкидає. Був випадок, ми приходимо на роботу зранку, а я бачу, стоїть якась коробка на вулиці. Ми перелякалися, бо війна, ще й біля банкомату. Тут ходять люди, діти. Ми викликали поліцію, відкрили коробку, а там два пацюки. Вони хороші, контактні, але хтось узяв і викинув». Тож перед тим як придбати тваринку краще ознайомтеся з інформацією про неї, особливостями догляду і характеру. До речі, у самої продавчині зооцентру вдома 29 улюбленців, серед яких і непотрібні колишнім власникам тваринки. Дівчина є хорошим прикладом того, як потрібно дбати про своїх маленьких друзів, адже навіть під час бойових дій вона їх не покинула. «У мене є свої тваринки, також я виносила усіх із магазину, – ділиться продавчиня. – У моєму приватному будинку є підвал, але там холодно, їм не підходять такі умови, тому було складно. Пташки боялися вибухів, це стрес для них. Я розмовляла з людьми, які розуміються на птахах, вони кажуть, що одну пташку ще можна якось закутати в ковдру, але в мене їх було 40. На жаль, я нічого не могла зробити, ми втратили багато пташок. Люди дивувалися, казали виїжджати, які можуть бути тварини, але я казала, що нікого не покину, ні своїх, ні чужих, залишуся тут».
Плазуни, павуки, гризуни, будь-хто може стати вашим улюбленцем. Коли обираєте тваринку, обов’язково враховуйте її спосіб життя, характер та здатність іти на контакт. Адже після завищених очікувань може з’явитися розчарування. Тож уважно знайомтеся з інформацією про майбутніх маленьких друзів.
Коментарі
Дописати коментар