ЧЕРНІГІВЩИНА: ЧОМУ НЕ МОЖНА ПАЛИТИ СУХЕ ЛИСТЯ ТА ТРАВУ? ЩО З НИМИ РОБИТИ?

У вересні-жовтні після закінчення польових робіт над городами та дачними ділянками жителів області можна побачити стовпи диму – це ми палимо листя, суху траву та інші рештки рослин. 

    Дехто переконаний, що таким чином він покращує родючість ґрунту, нібито удобрює його попелом.

    Однак і представники правоохоронних органів, і науковці попереджають про небезпеки, пов’язані з такими роботами.

Пам’ятайте, спалюючи суху траву та рослинні залишки, ви:

ОТРУЮЄТЕ ПОВІТРЯ

Дим від спалювання трави подразнює очі, має неприємний запах, може викликати алергії. Спалюючи траву у населеному пункті, ви спалюєте солі важких металів, що осіли на рослинах – такий дим отруйний. До того ж, у купках сухої трави та хмизу часто є сміття, зокрема, і небезпечне для спалювання, наприклад, пластикові пляшки, поліетилен.

На забруднених радіонуклідами територіях у повітря з вогнем і димом потрапляють радіоактивні речовини, які вітром переносяться на значні відстані. У сільській місцевості у вогні згорають залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи летючі токсичні органічні і неорганічні сполуки. При випалюванні трави вздовж автодоріг відбувається забруднення повітря важкими металами.

РУЙНУЄТЕ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ТА ЗДОРОВ'Я РІДНИХ

Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні канцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань.

ЗАПОДІЮЄТЕ ШКОДУ ГРУНТУ І ЗЕМЛІ

Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує структуру. За нормальних умов залишки трави й листя перегнивають, утворюють гумус і підживлюють ґрунти. Випалювання сухої рослинності, стерні посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель. Це призводить до деградації ґрунтів.

ГУБИТЕ РОСЛИННИЙ СВІТ

Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі.

ЗНИЩУЄТЕ ПТАХІВ І ТВАРИН

Вогонь знищує гнізда птахів, таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищує тварин, які живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайців, їжаків, плазунів, земноводних. Під час пожежі гине багато комах, їх личинки й лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.

ЩО Ж РОБИТИ З СУХИМ ЛИСТЯМ І ТРАВОЮ?

Опале листя, суху траву і бур’яни не паліть, а компостуйте. Коли листя перегниває, то стає добривом, і до ґрунту повертаються всі необхідні для родючості речовини. Для виготовлення компосту не потрібні якісь особливі знання чи зусилля. Так, можна підготувати спеціальний резервуар чи просто викопати яму збоку подвір’я чи городу, помірно зволожувати рештки рослин та забезпечити туди доступ повітря.

    На компостну купу можна складати рослинні відходи, бур’яни, скошену траву, листя, коріння рослин, солому, тонкі гілки, гній. Правильно приготований компост не матиме неприємного запаху. Він перетвориться на якісне природне добриво та потішить гарним урожаєм.

    Зауважимо, що опале листя – ласощі для дощових черв'яків, вони перетворюють ґрунт на гумус. Тож опале листя можна просто закопати в саду і воно стане безкоштовним добривом. Окрім того, сухим листям можна вкрити троянди, неморозостійкі багаторічні рослини, декоративні чагарники.

Читайте також:

НЕ ПАЛИ СУХЕ ЛИСТЯ, ЧЕРНІГІВЩИНО!

https://larisasever1967.blogspot.com/2024/04/blog-post_15.html

ЧЕРНІГІВЩИНА: ЖЕРТВИ ВОГНЮ ЛЮДСЬКОЇ НЕДБАЛОСТІ

https://larisasever1967.blogspot.com/2024/07/blog-post_18.html












Коментарі

Популярні публікації