АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Чернігівська область не може покладатись винятково на традиційну енергетику. Тому вона розвиває альтернативну енергетику.

    До альтернативної енергетики належить енергія, видобута з природних ресурсів. Наприклад, з сонячного світла і тепла, вітру, води та біомас.

    Ці природні ресурси постійно відновлюються, тому альтернативну енергетику ще називають відновлювальною і зеленою.

    Вона більш екологічна, чим традиційна. Через це у світі відбувається поступовий перехід на альтернативну енергетику.

    У Чернігівській області є всі вище перелічені види альтернативної енергетики.

У кожного з них різний рівень розвитку і потенціалу. 

    Разом з тим, вони відіграють важливу роль у забезпеченні Чернігівщини електроенергією.

    Станом на листопад 2024 року альтернативна енергетика забезпечує понад 20% потреб Чернігівщини.

    Основним способом накопичення сонячної енергії є сонячні електростанції.

    Це системи, що складаються із панелей, сховищ, приладу обліку енергії та додаткового обладнання для виведення енергії.

За рахунок панелей сонячна електростанція вбирає сонячну енергію.

    Зберігає її у сховищі та направляє далі по системі.

    Зібрана сонячна енергія використовується відповідно до типу сонячної електростанції. Або як електроенергія, або як теплова.

    Проте ефективність сонячних електростанцій залежить від географічних і кліматичних особливостей регіону.

    Зважаючи на те, що Чернігівська область розташована на півночі країни, вона менш перспективна в плані видобутку сонячної енергії.
    Разом з тим, енергія сонця може забезпечувати потреби населення Чернігівщини в електроенергії на достатньому рівні.

Одна з перших сонячних електростанцій в Чернігівській області з’явилась 2016 року у Прилуках Прилуцького району. Вона виробляла 40-50 кіловат. Через три роки наступна сонячна електростанція з’явилась у Малинівці Чернігівського району. Тоді ж сонячні електростанції почали будувати по всій області. Крім Прилук і Малинівки вони з’явились у таких населених пунктах як:

м. Мена Корюківського району;

с. Сядрине Корюківського району;

м. Бахмач Ніжинського району;

с. Піски Ніжинського району.

    Виробництво сонячної електроенергії в Чернігівській області набуло особливої ваги у 2022 році. Адже повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало значного удару по традиційній енергетиці країни. За таких умов розвиток сонячних електростанцій на Чернігівщині став пріоритетним завданням.

    Сонячні електростанції часто надають іноземні компанії. Тому, щоб отримати сонячні панелі державним закладам, треба залишати заявку на них.

    Держава також заохочує населення самостійно купувати сонячні панелі у свої домівки. Тому кредити на них мають низький відсоток. Деякі банки навіть дають під 0%.

    Для того, щоб використання енергії вітру було продуктивним, швидкість вітру має бути більше 5 метрів на секунду. Тоді як середньорічна швидкість вітру в Чернігівській області становить 4 метри на секунду.

    Тому Чернігівщина має низький потенціал у розвитку цього виду альтернативної енергії. Станом на 2022 рік в області не було постійної вітряної установки. 
    Зважаючи на високу вологість Східного Полісся і густу річкову мережу Чернігівщина має високий потенціал у використанні енергії води.
    Разом з тим, поки що в Чернігівській області є одна гідроелектростанція. Вона розташована в Седневі і діє з 1957 року. З потужністю у 262, 5 кіловатів.

Значні перспективи для встановлення гідроелектростанції має район Сосниці. Річки Убідь і Сейм дозволяють розташувати там малу гідроелектростанцію.

    Біомаси – це неживі органічні матеріали. Основними джерелами біомаси є сільське та лісове господарство. У Чернігівській області переробленням біомаси займається Корюківська теплоелектростанція та «Чернігівська генеруюча компанія». А «Кліар Енерджи-Чернігів» та «Городище-Пустоварівська аграрна компанія» займаються переробленням біомаси у біогаз. Завдяки їм Чернігівська область посідає шосте місце в Україні за виробництвом біогазу.

    Чернігівська область має значний потенціал у використанні торфу як альтернативного джерела енергії. У зв’язку з кліматичними особливостями Чернігівщина багата на болота, де формується торф. Тому Чернігівська область у трійці областей України з найбільшими запасами торфу.

    Таким чином Чернігівська область має значні перспективи у використанні альтернативних видів енергії. За останні десять років на Чернігівщині відбувся помітний поступ у використанні енергії сонця. Стабільно використовується енергія води та торфу. Потенціал вітрової енергії ще не розкритий повністю. Разом з тим, крок за кроком Чернігівська область розвиває у себе зелену енергетику.
























Коментарі

Популярні публікації