Є в Україні чудеса: Дністровський каньйон

Дністровський каньйон починається в районі села Нижнів Івано-Франківської області унікальним відслоненням юрського періоду, а закінчується поблизу села Трубчин Борщівського району Тернопільської області найбільшим у світі відслоненням силурійських порід.

Флора і фауна Дністровського каньйону до кінця не вивчені, та вони насправді унікальні. За даними вчених, більше двох третіх живих організмів, які населяють ці води, є цілком унікальними видами.
Цей куточок світу має навіть свій мікроклімат. Так званий «ефект субтропіків»: у час помірно спекотного літа тут майже не буває дощів, а весна приходить на місяць раніше, ніж на території решти Покуття і Поділля. Справа у тому, що «стіни» каньйону (які досягають висоти 120 метрів), чудово затримують тепло.

На крутих берегах Дністра збереглось багато печер. Немало з них у минулі століття використовувались як монастирі (поблизу сіл Рукомиш, Стінка, Монастирок). А ще раніше язичники мали тут свої жертовники (принаймі так розповідають легенди).
Біля села Лука Врублевецька є залишки однієї із найдавніших в Україні стоянок раннього палеоліту.
Неподалік можна побачити і відому печеру Вертебу, де було знайдено стоянку людей трипільської культури.

А щоб побачити найкрасивішу панораму Дністра з висоти – треба вийти на Червону гору. Знаходиться вона у Берем’янській частині ландшафтного парку. Гора піднімається над річкою на 150 метрів. Це – найтепліше місце Дністровського каньйону. Навіть у найсуворіші зими сніг лежить тут не більше двох днів. А на схилах можна зустріти рідкісні види степових та гірських рослин.
Одна з найцікавіших туристичних екологічних стежок — це "Фарикова криничка", що прокладена через урочище Глоди (біля села Колодрібка). В урочищі Пустельня є цілюща вода, тут можна скупатися під струменями водоспаду Дівочі сльози. В урочищі Червоне цікаво подивитись залишки Червоногородського замку, костелу Вознесіння Богородиці, каплиці Понінських, а також Джуринський водоспад.
Різноманітний рослинний світ національного парку вражає. Тут зростають: горицвіт, сон великий, ковила, первоцвіт, ясенець білий, мигдаль степовий, ромашка, молодило руське тощо. Чимало місцевих рослин занесені до Червоної книги України.
Тваринний світ каньйону - не менш цікавий. У лісах водяться: козулі, зайці, борсуки, лисиці, вепри, білки та інші тварини. Тут живуть ящірки, мідянки, гадюки, вужі. Серед десятків видів птахів зустрічаються: зозуля, соловейко, дятел, ластівка, дика качка, дикий гусь, мартин, чапля сіра та біла, лелека чорний, крук, яструба тощо. Серед риб налічується 40 видів, зокрема: короп, підуст, окунь, сом, марена, лящ, судак, щука, верховодка. У водоймах є багато жаб та раків. Печери заселяють кажани.
З метою збереження усіх цінностей каньйону було створено Націона́льний приро́дний парк «Дністро́вський каньйо́н», який охоплює території чотирьох районів Тернопільської області.
Джерела: https://www.karpaty.info/ua/uk/te/za/zalishchyky/sights/canyon/
https://www.unian.ua/tourism/wheretogo/10562070-za-prigodami-na-dnistrovskiy-kanyon-eko-progulyanki-sered-unikalnoji-prirodi-krujizi-po-dnistru-ta-ray-dlya-bordvotcheriv.html
Коментарі
Дописати коментар