Рожеві сніги та сріблясті хмари. Чому аномальних явищ стає все більше?

24 температурні рекорди зафіксували в Києві протягом цього року. І якщо в останні тижні навіть попри відчинене вікно вам не дає спати спека, то не дивуйтеся: це нормально, якщо на дворі досі 20+°C. А 5 липня був побитий новий рекорд: вперше з 1880 року температура повітря вночі не опускалася нижче позначки +20,6°C. Ну й спекотно, правда? 
Вчені з австралійського Центру з вивчення екстремальних кліматичних явищ точно нас зрозуміють, особливо після недавнього дослідження про зміни довготи і протяжності теплових хвиль, яке показало їхнє передбачуване збільшення
Від 1950 року теплові хвилі стали швидшими і займають більшу площу. В різних куточках планети в середньому температура збільшилась на 1°C-4,5°C. Найсильніша теплова хвиля була у 2003 році, коли через екстремальну спеку в Європі загинуло близько 70 000 людей, а також сильно постраждали ліси і сільське господарство. 


“Час бездіяльності минув. Тривожні зміни в теплових хвилях, які ми спостерігаємо від регіону до регіону, і збільшення кількості цих явищ є безсумнівним показником глобального потепління і його пришвидшення” - каже Сара Перкінс Кіркпатрік, авторка дослідження та науковиця Центру.

photo-1564584861951-b647e3277c1b
 Нещодавно цікаве явище, яке також підтверджує глобальне збільшення температур внаслідок викидів великої кількості парникових газів, помітили у Британії. Це так звані сріблясті хмари, які знаходяться в мезосфері - шарі атмосфери, який знаходиться на висоті понад 75 кілометрів. Це найвищі хмари над Землею. І хоча явище досліджується порівняно недавно - з 1885 року - та все ж деякі зміни в ньому помітно вже тепер. Щоб такі хмари утворилися, потрібні пил, водяна пара і дуже низькі температури.
 Вважається, що пара може підніматися настільки високо через реакцію метану - одного з парникових газів - і гідроксильних груп. Як зазначає The Guardian, ці хмари можуть вказувати на глобальне потепління, оскільки зі збільшенням викидів парникових газів вони утворюються все частіше.

image37
 Ще одне непересічне явище, про яке і так вже багато сказали ЗМІ - це рожевий сніг в Альпах. Якщо коротко,  в Альпійських горах звідкилясь взялися водорості Ancylonema nordenskioeldii, добре відомі у Ґренландії, у місцях, де швидко тане лід. Вважається, що ця рослина сприяє потемнінню льоду і зменшує його здатність відбивати майже все сонячне тепло (бо лід стає темнішим), і, відповідно, пришвидшує його танення. Лід тане - з’являється більше водоростей. Скидається на замкнене коло, правда? Напевно, такими яскравими і помітними прикладами планета просить нас негайно її рятувати.

Для сповільнення кліматичної кризи необхідні системні зміни. Країни, ставлячи перед собою амбітні кліматичні цілі, зобов’язуються якомога швидше скоротити викиди шкідливих речовин в атмосферу і перейти на відновлювану енергетику. Скоро Україна прийме свій черговий Національно визначений внесок до Паризької угоди
Привертаючи увагу до теми, "Екодія" запустила онлайн-акцію у Фейсбуці, де закликала і закликаємо теж висловити свою позицію. і перейти за посиланням: 

Коментарі

Популярні публікації