Що таке екологія для дітей?

 Розповідати дітям про екологію варто не тільки, тому що наша планета

перебуває в дійсно тяжкому становищі, але й тому що виховати у дитини відповідальність в широкому сенсі цього слова, неможливо без турботи про навколишнє середовище. Ми можемо подарувати дитині кошеня чи цуценя, навчити доглядати за домашнім улюбленцем, піклуватися про ближнього, але Земля величезна і те, в якому світі будуть жити наші діти, залежить від нас. Що ж можуть діти, які і самі ще потребують опіки та захисту дорослого? Насправді, багато. І турбота про природу може стати не тільки вектором життя майбутнього покоління, а й захоплюючим проведенням часу, добрим сімейним спогадом вже зараз!

Неможливо навчити дитину піклуватися про навколишній світ, якщо він про нього нічого не знає або знає мало. Відомий педагог В.Сухомлинський стверджував: «Перш, ніж давати знання, треба навчити думати, сприймати і спостерігати». Екологія - це наука про ефективну взаємодію і взаємозв'язки всіх природних систем, тому перш ніж вселяти малюкові, що потрібно економити воду, важливо розповісти, звідки вона з'являється і навіщо потрібна. Як у цікавій, ігровій формі ознайомити дитину з навколишнім світом, прищепити любов до природи? Що може допомогти батькам впоратися з цим нелегким завданням?

* Читання казок. Алегорично в казках є посил: як ти ставишся до природи,

так і вона поставиться до тебе; допоможеш тваринці, потім вона тебе виручить. 

* Прогулянки на природі. Під час прогулянок по парках і лісах розповідайте дитині про все, що він бачить і чує - про спів птахів (або його відсутності взимку - чому так? Де ж птахи?), Про різні види дерев, про те, які тварини живуть в парку і т.д.

Відповідайте на численні дитячі «чому»: поки у дитини є природна цікавість по відношенню до навколишнього світу, його потрібно задовольняти, інакше з часом малюк перестане цікавитися тим, що відбувається поза ним і не стосується повсякденних турбот.

* Читання енциклопедій і довідників. У

спеціальних дитячих виданнях в доступній формі розповідається про навколишній світ і існуючих в ньому взаємозв'язках. Перетворіть читання подібних книжок в щоденний вечірній ритуал. Час від часу влаштовуйте конкурси «всезнайок» і вікторини з призами.

* Похід в контактний зоопарк. Можливість потримати, погладити і погодувати тварин виробить у малюка добре і уважне ставлення до


них: це вже будуть не звірі з картинок, а живі істоти - «зовсім як та морська свинка, що я годував».

* Все взаємопов'язано. Грайте з дитиною в гру «з чого це зроблено?» і «звідки це з'явилося?» Знаючи про те, що папір роблять з дерев, а дерева допомагають нам дихати чистим повітрям, дитині буде простіше змиритися з тим, щоб малювати на обох сторонах аркуша. Знайомте дітей і з пристроєм техніки: якщо дитина розуміє, що на створення електрики потрібні природні ресурси, йому буде простіше зрозуміти, навіщо саме електрику економити, вимога перестане бути абстрактною.

Заведіть кілька сміттєвих пакетів. Сортування сміття починається не у сміттєвого бака, куди ми зазвичай поспішаємо викинути пакет по дорозі до важливих справ, заведіть кілька сміттєвих пакетів у будинку. В один можна відправляти вторсировину, в іншій - змішані відходи, які не підлягають подальшій переробці, а в третій - батарейки і техніку, яку здають в спеціальні пункти прийому. вторсировину. Поговоріть з дітьми про те, навіщо потрібна переробка відходів, чому сміттєві полігони отруюють повітря, яким ми дихаємо, грунт, в якому вирощують овочі та фрукти.

Ходіть в магазин з багаторазовою тканинною сумкою. Ніщо не допомагає

краще особистого прикладу. Якщо ви будете намагатися купувати екологічні продукти і навіть в малому намагатися мінімізувати шкоду природі, наприклад, ходити з багаторазової сумкою в магазин, щоб рідше купувати пакети, дитина візьме з вас приклад в майбутньому. Важливо пояснити, чому ви не берете пакет на касі.

Купити дитині багаторазову пляшку для води.У магазинах багато варіантів

багаторазових пляшок для води, і у цього, безсумнівно, кілька плюсів. Ці пляшки дуже красиво оформлені, дитині буде приємно мати таку річ. Ви точно знаєте, що вода в них буде хорошої якості, тому що наллєте її самі, вибравши в залежності від своїх уподобань, і вам не доведеться позбавлятися від зайвого пластика.

Прибирати сміття. Навчити дитину викидати обгортку від цукерки в урну, а не на газон, важливо не тільки для того, щоб пояснити норми поведінки в соціумі. Поясніть, що буде, якщо жуйку знайде птах або

тварина на вулиці, як це може нашкодити і, наскільки небезпечне сміття на вулицях. Чудово, якщо діти будуть брати участь в суботнику. Наприклад, допомагати прибирати територію в дитячому саду або біля будинку, в парку, де ви часто гуляєте. 

Садіть рослини. Кісточку від хурми, яблука або іншого фрукта можна
посадити в землю і разом з дитиною спостерігати, як з'являються паростки, що обов'язково трапитися при правильному догляді за рослиною. Посадити квітку, кущ або дерево біля будинку - значить допомогти природі та залишити дитині радісний спогад про дитинство.

Робіть годівниці для птахів. Годівниці допомагають птахам вижити в місті, коли самі вони не можуть добути собі їжу. Ви можете разом виготовити годівницю з пакету від соку, дощок або картону. Політ творчої фантазії тут нічим не обмежений, головне - 
дотримуватися техніки безпеки і прочитати про те, чим можна наповнювати годівниці, тому що іноді їх вміст може нашкодити птахам.

Коментарі

Популярні публікації