28 січня - День відкриття Антарктиди

Швидкі факти 

  • Антарктида — найвищий, найсухіший, найхолодніший і найвітряніший континент на Землі.
  • Антарктида займає площу 14,2 млн. км² (5,5 млн. квадратних миль).
  • Антарктичний крижаний щит – найбільший запас льоду на Землі.
  • Площа: 5,4 мільйона квадратних миль (14 мільйонів кілометрів).
  • Маса: 7,2 мільйона кубічних миль (30 мільйонів кубічних метрів).
  • Максимальна глибина: 15 669 футів (4776 метрів). Середня глибина: 7000 футів (2160 метрів).
  • Покриває приблизно 98% Антарктиди.
  • Містить 90% льоду Землі.
  • Містить 70% світових запасів прісної води.
10 цікавих фактів про Антарктиду
1. Неймовірні 60-90% запасів прісної води у світі укладено у величезному крижаному щиті Антарктиди.
1% Антарктиди постійно вільний від льоду.
У найглибшому місці лід Антарктиди має товщину 4,5 км (2,7 милі) – це половина висоти Евересту! Якщо все це розтане, світовий рівень моря підніметься приблизно на 60 м (200 футів).

2. Антарктида це пустеля.
З усією цією прісною водою, що міститься в крижаному щиті, як Антарктида може бути пустелею? Коли більшість з нас думає про пустелі, ми думаємо про піщані дюни і гарячі температури, але технічно пустеля не обов'язково повинна бути спекотною або піщаною, це більше залежить від того, скільки опадів випадає в цій місцевості у вигляді дощу, снігу або туману. Пустеля – це будь-який регіон, який отримує дуже мало річних опадів.
Середньорічна кількість опадів на Південному полюсі протягом останніх 30 років становила трохи більше 10 мм (0,4 дюйма).
Крім того, що Антарктида є одним із найбільш посушливих континентів на Землі, вона також є найхолоднішою, найвітрянішою і високогірною.
3. Антарктида була такою ж теплою, як Мельбурн. 

Враховуючи, що найнижча температура на суші була зафіксована в Антарктиді -89,2°C (-128,6°F), важко уявити Антарктиду як теплий рай із помірним кліматом. Але Антарктида не завжди була крижаною землею, затиснутою в лещатах масивного крижаного щита. Фактично колись у Антарктиді було майже так само тепло, як сьогодні у Мельбурні. 

Дослідники підрахували, що 40-50 мільйонів років тому температура в Антарктиді досягала 17 ° C (62,6 ° F). Вчені також знайшли скам'янілості, що свідчать про те, що Антарктида колись була вкрита зеленими лісами і населена динозаврами!  

4. Антарктичний півострів - одна з областей, що найбільш швидко прогріваються на Землі. 

Антарктичний півострів нагрівається швидше, ніж багато інших областей Землі. За останні 50 років середня температура на Антарктичному півострові збільшилася на 3°C (37,4°F), що у п'ять разів перевищує середній показник на Землі.

Це призвело до деяких змін, наприклад, де і коли пінгвіни утворюють колонії та морський лід. Це також означає, що у пишних мохів Антарктичного 

півострова трохи триваліший вегетаційний період. 

5. Немає антарктичного часового поясу

Питання часу в Антарктиді складне. На Південному полюсі лінії довготи, які дають нам різні часові пояси по всій земній кулі, сходяться в одній точці. Більшість Антарктиди має 6 місяців постійного денного світла влітку і 6 місяців темряви взимку. Час починає відчуватися трохи інакше без звичайних маркерів дня і ночі. 

Вчені, що працюють в Антарктиді, зазвичай залишаються в часовому поясі країни, з якої вилетіли, але це може спричинити деякі проблеми. Наприклад, на Антарктичному півострові можна знайти станції з Чилі, Китаю, Росії, Великої Британії та багатьох інших країн. Ви можете собі уявити, що якщо всі ці сусідні станції дотримуватимуться своїх часових поясів, це може трохи заплутати, намагаючись обмінюватися даними та ресурсами, не розбудивши випадково один одного посеред ночі! 

6. Всі шляхи на північ! 

Якщо ви стоїте на Південному полюсі, ви знаходитесь у самій південній точці Землі. Не має значення, як ви дивитеся, скрізь північ. То чому ж ми говоримо про Антарктичний півострів як про західну Антарктиду, а про його частину на південь від Австралії — як про Східну Антарктиду? 

Він заснований на нульовому меридіані, уявної лінії, яка проходить через Грінвіч у Великій Британії на 0 градусів довготи. Якщо ви стоїте на Південному полюсі і дивітеся у бік Грінвіча, все, що ліворуч від вас, це західна Антарктида, а все, що праворуч від вас, це східна Антарктида. 

7. В Антарктиді є вулкани, що діють

Антарктида є домом для кількох вулканів, з яких два є діючими. Еребус, другий за висотою вулкан в Антарктиді, є найпівденнішим вулканом, що діє, на Землі. Розташований на острові Рос, цей скований льодом вулкан має деякі унікальні особливості, такі як крижані фумароли та викривлені крижані статуї, що утворюються навколо газів, що просочуються з жерл поруч вулканічним кратером. 

Перше сходження на гору Еребус було здійснено в 1908 році, коли група під керівництвом австралійського вченого Еджворта Девіда, до якої входив Дуглас Моусон, завершила важкий і дуже холодний п'ятиденний підйом до кратера, що димився. 

Другий вулкан, що діє, знаходиться на острові Десепшн, вулканічній кальдері на Південних Шетландських островах. Колись тут була процвітаюча китобійна станція, а потім наукова станція, після останнього виверження 1969 року вона була занедбана, і сьогодні це чарівне місце, яке ми відвідуємо під час деяких наших подорожей Антарктичним півостровом. 

8. Є льодове озеро, яке тече криваво-червоним

У 1911 році на віддаленому льодовику у Східній Антарктиді спостерігалося дивне явище. Білий лід льодовика Тейлор фарбувався в темно-червоний колір водою, що тече з глибин льодовика. 

Довгі роки джерело червоного кольору залишалося загадкою, але у 2017 році вчені оголосили, що знайшли причину. Вода, що тече зсередини льодовика, була з підльодовикового озера з високим вмістом солі та окисленого заліза, і коли вона вступала в контакт з киснем, залізо іржавіло, надаючи воді разючий червоний відтінок і назву: Кривавий водоспад. 

9. Антарктида має свій договір 


Коли люди вперше побачили Антарктиду в 1820, це був єдиний континент без корінного населення. Відразу кілька націй висунули претензії на континент, що призвело до значної напруженості. У той час, як деякі країни стверджували, що Антарктида належить їм по праву, інші щиро не погоджувалися з цим. 

Всі погодилися з необхідністю мирного врегулювання. У грудні 1959 року 12 країн підписали Договір про Антарктику, безпрецедентну міжнародну угоду про спільне управління континентом як резерв миру та науки. З того часу ще 41 країна підписала Договір та бере участь у щорічних зустрічах, на яких приймаються рішення про управління діяльністю людини в Антарктиці. Усі рішення, що приймаються в рамках Системи Договору про Антарктику, приймаються на основі консенсусу.

Сьогодні Система Договору про Антарктику розширилася і тепер включає суворі правила комерційного рибальства, полювання на тюленів та повну заборону на видобуток корисних копалин. 

10. Діамантовий пил в повітрі 

Хоча в Антарктиді мало опадів, метеорологічні чудеса рясніють, і алмазний пил — одне з них! 

Алмазний пил складається з крихітних кристалів льоду, які випадають із вологого повітря на поверхні Землі. Це трохи схоже на крижаний туман. Коли кристали льоду висять у повітрі, сонячне світло змушує їх виблискувати, створюючи мерехтливий ефект, схожий на мільйон крихітних плаваючих діамантів. Алмазний пил також відповідає за красиві оптичні явища, такі як сонячні собаки, ореоли та світлові стовпи. 

Антарктида — воістину неймовірне місце, яке не схоже ні на  яке інше на землі. 




 

Коментарі

Популярні публікації