ХТО З ПТАШОК ЗАЛИШАЄТЬСЯ НА ЗИМУ В УКРАЇНІ

Залишаються на зимівлю птахи, які можуть знайти собі їжу, — в більшості ті, 

що харчуються насінням. А відлітають, відповідно, ті, які харчуються виключно комахами — наприклад, серпокрильці та ластівки. Або птахи водно-болотних угідь, які не можуть залишатися, тому що плеса покриваються кригою (наприклад, гуси).

Одні із найпоширеніших птахів, яких взимку можна зустріти в місті, — велика синиця та горобець хатній. Також до пернатих, що залишаються на території України, належать повзики, сойки, сороки, ворони сірі, галки, горлиці садові та майже всі види дятлів. Найочікуванішими гостями завжди були снігурі. Хоча вже сьогодні вони гніздяться на півночі нашої країни — у Рівненській та Сумській областях.


Цікава ситуація з граками, адже вони ніби й взимку у нас є, але не все так просто. Просто «наші» граки відкочовують в середині / в кінці осені на південь (Миколаївська, Херсонська, Одеська, Запорізька області та АР Крим), вони зимують там — тепліше й простіше знайти їжу. А на їхнє місце прилітають їхні родичі з півночі та з північного сходу. Тому ми й не помічаємо цієї зміни — граки були і є. В країнах півночі та північного сходу граки відлітають на південь зимувати, а весною повертаються на свої місця гніздівлі. Ось чому Олексій Саврасов намалював картину «Граки прилетіли», а жив би в Україні — такої картини ніколи б не було.

Щось схоже буває й з окремими хижими птахами.. Наприклад, з деякими популяціями яструба великого і малого. Восени вони відкочовують на південь, а на їхнє місце прилітають родичі з північних районів.





В Україну на зимівлю прилітають птахи, які гніздяться, наприклад, в Тундрі. Один з таких представників — лебідь малий — цікавий птах, який занесений до Червоної книги України. Але він ніколи у нас не гніздиться, прилітає виключно на зимівлю. На відміну від інших двох родичів — лебедя-шипуна і лебедя-кликуна. Із тундри й тайги до нас також мандрують маленькі пташечки, як-то пуночка, подорожник лапландський та чечітка звичайна.

З хижих птахів до нас прилітають зимняки — це вид канюка, що гніздиться на півночі в тундрі та лісотундрі. Від наших канюків (звичайного та степового) відрізняється набагато світлішим забарвленням. Зимняків можна зустріти вже з середини осені і до перших місяців весни.

Ми вже згадували раніше північних наших гостей — пуночок та подорожників лапландських. Обидва види відносять до горобцеподібних — вони дійсно чимось схожі на горобців у позашлюбному вбранні. Практично кожної зими їх можна зустріти в полях України, якщо знати, де шукати. Бердвотчери та любителі птахів полюбляють кожної зими влаштовувати фотополювання на пуночок.



Горіхівка — теж північний вид, птах чимось схожий на шпака по забарвленню, але більший за розмірами, має досить великий дзьоб. 

Цікава історія трапилася з чорним дроздом. Невеликий чорний птах із помаранчевим дзьобом (самочки мають сіре забарвлення і сірий дзьоб), який до 1972 року на території Києва не зимував. У 1972 році орнітологи вирішили провести експеримент. Вони поїхали в Польщу. В Познані відловили птахів з синантропної популяції *, що зимують на території країни, і привезли їх в Київський зоопарк. Випустили їх там у вольєри, а потім — і зовсім на волю. За два роки ці птахи розмножилися й почали зимувати на території Києва. На сьогодні чорний дрізд зимує практично по всій Київській області, а також у Вінницькій, Черкаській і Львівській областях. Тобто чорних дроздів штучно змогли синонтропізувати в Україні.



Також в Україні взимку можна зустріти барвистих пташок з невеликим чубчиком на голові — це омелюх. Вони літають зграями та харчуються горобиною та омелою. Рогатий жайворонок трапляється в наших широтах теж виключно взимку.

Джерело


Коментарі

Популярні публікації