ЧИ БУДЕ ЗНОВУ НАШЕСТЯ МОШОК НА ЧЕРНІГІВЩИНІ?

Минулого року жителі Чернігова потерпали від активної навали мошок. Боротися з надокучливими комахами було надто складно. Прогулянка містом ставала ще тим випробуванням, оскільки магазинні репеленти майже не допомагали. Чи варто чернігівцям готуватися до повторної навали мошок знову?

    Минулого року нашестя мошок спровокувала висока вода. Подібне явище спостерігається і зараз на річках Чернігівщини.

    Личинки мошок розводяться у вологому середовищі, тож затоплені заплави чудово підходять для розмноження.

    Завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум» Юрій Карпенко пояснює:

    «Я думаю, що знову буде багато мошок, бо йде водопілля на Дніпрі, Десні, Снові, Сеймі. Тобто заплава затоплена, і це якраз місця, де вони можуть розмножуватися. Чернігів розташований на правому березі Десни, і виходить так, що якраз заливається ліс, тривалий час буде стояти вода, і в таких заплавних територіях буде відбуватися роювання мошок.»

    Чи перевищать ці комахи тогорічну кількість – невідомо, але їх точно буде багато. А от коли саме мошки почнуть дошкуляти чернігівцям, залежить від погодних умов та температури.

    «Чим швидше розпочнуться високі температури, тим швидше цей пік активності мошок буде наступати. Якщо температури будуть не дуже високі, і буде коливання, то процес відбуватиметься повільніше, і розтягнеться в часі. Тобто тут два варіанти: або швидко і багато, або повільно і поступово йтиме збільшення», – говорить Юрій Карпенко.

    У 2023 році чернігівці почали потерпати від мошок в кінці травня. Пік активності тривав кілька тижнів, і лише в кінці червня містяни змогли спокійно вийти на вулицю. Цього року інтенсивність мошок прогнозують на другу половину травня та початок червня, пік буде тривати два тижні. Проте варто зазначити, що ці комахи розмножуються не в один цикл, і вилітають поступово, тож потім вони ще близько двох тижнів дошкулятимуть чернігівцям, але вже з меншою інтенсивністю. Загалом містянам доведеться близько місяця боротися з мошками.

    Минулого року магазинні засоби погано допомагали захищатися від комах, тож багато містян перейшли на народні методи. Юрій Карпенко розповів, чим можна відлякати надокучливих мошок. 

    «Інсектицидні засоби, креми, мазі можуть діяти певний проміжок часу, але немає постійної панацеї. Мошок можуть лякати такі природні фактори, як дим, різкі запахи пряно-ароматичних рослин, як, наприклад, м'ята, кориця, гвоздика. Відлякують і парфуми із сильним запахом, ефірні хвойні олії. Зрозуміло, що допомагають протимоскітні сітки, для діток обов'язково треба, щоб був захисний одяг, на візочках теж мають бути протимоскітні сітки.»

    Укус мошки може спровокувати алергію, тож, окрім засобів боротьби, варто подбати й про антигістамінні препарати.

Рекомендуємо чернігівцям вже зараз почати готуватися до появи мошок, оскільки пізніше, при першій потребі, буде важче знайти необхідні засоби через великий попит.















Коментарі

Популярні публікації