ЕКОЛОГІЧНІ ПРАКТИКИ МОЛДОВИ

Молдова – сусідня держава, з якою Україна має спільний кордон на південному заході. Як і наша країна, вона має пострадянське минуле. А нині так само претендує на членство в Європейському Союзі, хоча остаточно з вектором розвитку власної держави громадяни Молдови мають визначитися на референдумі в жовтні 2024 року, що відбудеться одночасно з президентськими виборами. 

    Одним із векторів євроінтеграції Молдови на сьогодні є турбота про довкілля, збільшення площ лісів, сільське господарство без шкоди для екології. І цей досвід може бути практично корисним для України.
    Завдяки участі в SDG Mediacamp, що присвячений визначеним ООН цілям сталого розвитку суспільства, вдалося дізнатися більше про збереження довкілля й органічне землеробство у сусідній країні.

    Учасники й учасниці з шести країн Європи тиждень жили, працювали, спілкувалися, обмінювалися досвідом в екопоселенні «Молдова» (село Ришкова) поблизу Кишинева.
    Село Ришкова, розташоване за 40 км від столиці Молдови, чимось нагадує українські «пристоличні» села, що є заможнішими, ніж інші, завдяки близькому розташуванню до великого міста.
    Водночас Ришкова має і свою відмінність – через екологічне поселення, представники якого продовжують змінювати традиційні уявлення про життя в селі і ведення сільського господарства.
    Екопоселення «Молдова» (EcoVillage Moldova) – це спільнота людей, об'єднаних прагненням до сталого способу життя і водночас простір, що заохочує особистісний розвиток, обмін досвідом й еко-практиками.
    Екопоселення займає чималу земельну ділянку на околиці села поблизу лук і лісу, на якій розташовані великий сад, житлові будинки, навчальний центр. 
    Екопоселення постійно приймає відвідувачів як з Молдови, так і з-за кордону, продовжує розвиватися.
    Зараз в екопоселенні практикують роздільний збір сміття – всі органічні відходи, а вони займають ледь не половину сміття, компостують. На будівлях встановлені два типи сонячних батарей: одні використовуються для вироблення електроенергії, інші – для підігріву води. Воду мешканці екопоселення споживають із артезіанської свердловини, а ось для поливу використовують  виключно дощову. В екопоселенні взагалі не використовують хімічні речовини – ані для вирощування овочів та фруктів, ані для гігієни (приміром, для миття посуду чи прибирання).
    Екологічний сад, без перебільшення, є окрасою екопоселення – там багато квітів і кущів, а поміж них гармонійно ростуть овочі та зелень. Важливу роль для рослин відіграють комахи, тому в еко-саду є спеціальний «готель» для комах. Це непримітна споруда, де складено і невеликі колоди, і стебла очерету, інші сухі рослини, в яких можуть оселитися і жити комахи, підтримуючи екосистему.
    Важливою складовою екологічного садівництва та землеробства є компостування. Це питання особливо актуальне і для українських сільських територій, де восени настає сезон спалювання сухої трави, листя тощо. Як свідчить успішна практика наших сусідів, всі ці відходи можна складати в одному місці, додаючи органічні відходи з господарства. За два-три роки відходи перетворюються на корисне для грунту добриво. Крім цього, існують спеціальні біо-добавки бактерій, що можуть прискорити процес перетворення органічних залишків.

В навчальному центрі EcoVisio проводять тренінги на різноманітні теми –  від органічного землеробства і компостування до вегетаріанської кухні та магії травʼяних чаїв, від енергоефективності та екобудівництва, вибіркового поводження з відходами – до посадки дерев та сушіння фруктів, овочів у природних умовах.

Кліматичні умови в Молдові дозволяють вирощувати два врожаї.

    Будинки в екопоселенні «Молдова» зведені з урахуванням давніх традицій та з екологічних матеріалів. В одному з них навіть є відкрита частина стіни, щоб продемонструвати – для будівництва використані глина і солома, конструкції з дерева. Дах у цій будівлі з соломи і має вигляд гриба – повторює форму традиційних сільських будівель.

Завдяки впровадженню екологічного землеробства увесь невеликий город покритий шлангами, що забезпечують полив до конкретних рослин.

Воду для поливу беруть зі ставка, що викопаний у кінці городу.

    Цікавим був візит до Кишинева, де учасники медіакемпу мали змогу на вибір відвідати різні місцеві організації.

Urban garden - «міський сад».

Він виглядає квітучою оазою.

    На даху гаража облаштовані грядки, де вирощуються екологічні зелень та овочі. 

    Головне – це використовувати «здоровий» грунт, який збагатити компостом, та поливати рослини.

Екологічне садівництво покращує якість і смак життя.

    Ймовірно, після завершення війни в Україні в нас буде більше шансів і можливостей впорядковувати довкілля. Тож досвід сусідів, які торують цей шлях, може стати в нагоді і нам!

























Коментарі

Популярні публікації