Є в Україні чудеса: Скелі Довбуша

Одне з українських «місць сили» Скелі Довбуша, що знаходяться на межі Івано- Франківської (поблизу містечка Болехів та села Бубнище) і Львівської областей (неподалік села Труханів), вважаються чи не наймістичнішим туристичним об’єктом Карпатського краю. Тут, в оточенні химерних вулканічних кам’яних гігантів, що колись відпочивали на дні прадавнього моря, яке змінилося сьогодні смарагдовим лісом, ви відчуєте себе за межами реального світу.
 Скелі Довбуша – про що мовчать кам’яні велетні.
Пам’ятка природи державного значення з 1981 року, ботаніко-геоморфологічний резерват «Скелі Довбуша» площею 100 га та висотою до 50 м складається з кам’яних масивів і веж з сірого ямненського пісковика, застиглих на фоні лісового мережива, які виникли 70 млн. років назад. За припущенням дослідників, історія Бубниських скель пов’язана з кельтськими племенами, які населяли Карпати в I тис. до н.е. та поклонялися великим каменям. З поширенням християнства колишнє язичницьке святилище з жертовниками перетворилося на печерний монастир. Під час
середньовічних війн за володіння Карпатами, скельний масив використовувався в якості непідступної фортеці, яка стримала чимало нападів з боку польського та монголо-татарського військ. Згодом скелі стали частиною мисливського угіддя князів Потоцьких. В XVII-XVIII столітті Бубниські скелі служили потаємним укриттям учасників повстанського руху опришків. Саме на честь одного з ватажків руху Олекси Довбуша, легендарної постаті Гуцульщини, і було названо туристичну пам’ятку в радянські часи. XIX століття принесло скелям велику увагу дослідників та містиків, в наші часи – скельний комплекс набув широкої популярності серед туристів і прихильників скелелазіння.
Основний масив оточений кам’яними брилами – справжніми природними дивами, яких не торкалася людська рука. Майстерний скульптор природа за допомогою споконвічних інструментів – вітру, дощу та сонця зліпила допитливого велетня Колобка, витесала витончений Тюльпан, виліпила жіночну Ляльку, створила Книжку в два людські рости
заввишки. Масив Відьми, гігантське Вітрило, Броня, Шуршун дійсно викликають певні асоціації навіть у людей з не дуже розвиненою уявою. 
І вже зовсім специфічними назвами нагородили деякі скелі винахідливі сучасники – тут можна зустріти «Поцілунок собаки-барабаки», «Валізу Сальвадора Далі», «Зловмисників з космосу», «Веселого Роджера», «Ворчання ягнят» та інші, часом, навіть, не зовсім коректні прізвиська. 
Легенди Скель Довбуша
Назва Бубнище овіяне низкою легенд, які дещо різняться. Дехто стверджує, що назва пішла від того, що селяни починали бити в бубон при наближенні татарських орд, більш поетична легенда переповідає про долю дівчини, яка єдина з села вижила після нападу татар та ховалася у скелях, попереджаючи про небезпеку знову ж таки за допомогою бубна. Багато народних сказань пов’язують скельний комплекс з Олексою Довбушем, якого чутки наділяли чаклунською силою, що відновлювалася серед заповітних скель. З різних джерел вимальовується історія загибелі ватажка опришків. Олекса був
смертельно поранений чоловіком його колишньої коханої Дзвінки, яка за свою зраду перетворилася на скелю. А тіло народного месника було четвертовано та розкидано по Карпатах, тому й Бубниський комплекс – не єдині Скелі Довбуша у Карпатських горах. А ще ходять чутки, що кам’яні велетні охороняють таємничу печеру з золотом Олекси Довбуша, яка відкриється лише тому, хто володіє заповітним словом.
Цікаві факти про Скелі Довбуша 
Неодноразово скелі Довбуша відвідував Іван Франко і навіть присвятив унікальній пам’ятці низку поезій; На польській військовій мапі 1935 р. скелі Довбуша позначені як Скельний Резерват Бубнище, що свідчить про існування заповідника вже в 30-х рр. минулого століття. 
Фантастичні гіганти відкриють вам свої таємниці та назавжди підкорять своєю космічною енергетикою. 


Коментарі

Популярні публікації