Дивовижні тварини: сайгак

 Сайгаки — це невеликі парнокопитні ссавці азіатських степів, які мають

найбільш неабиякою зовнішністю серед усіх антилоп. Незвичайний ніс робить їх схожими на тапіра або трубкозуба, але от роги видають в них типових представників копитних. Що ж це за незвичайну тварину і чому воно знаходиться на межі вимирання, розповімо в нашому матеріалі.

Сучасний ареал сайгаків включає кілька регіонів, ізольованих один від одного, а невелику популяцію цих тварин, що мешкає на території Монголії, навіть відносять до окремого підвиду. Сайгаки мешкають на півдні європейської території Росії, в Прикаспійському регіоні, а також у степових і напівпустельних областях центрального і західного Казахстану. Невелике стадо сайгаків також мешкає в Херсонській області України, в біосферному заповіднику «Асканія-Нова».

Але в Середні століття сайгаки були більш численні і населяли степові і

напівпустельні масиви Євразії, від Карпатських гір до Алтаю і пустелі Кизилкум. Ще століття тому сайгаки були об'єктом промислу, а їх стабільна чисельність не викликала ніяких побоювань. Але сьогодні, з-за незаконного відстрілу з метою продажу в Китай рогів антилопи ці парнокопитні опинилися в серйозній небезпеці. Сайгаки були внесені до Міжнародної червоної книги як вид, що знаходиться на межі зникнення.

Сайгаки належать до родини порожнисторогі, підродини справжніх антилоп. Це досить невеликі ссавці, висота яких досягає в холці лише 60-80 сантиметрів. Живуть сайгаки великими стадами, що налічують декілька тисяч особин. Роги, які дуже цінуються в китайській народній медицині, бувають тільки у самців. Цей вид антилоп володіє досить високою плодючістю, а самки часто приносять двох дитинчат, тому, в разі посиленої охорони і заборони на полювання, сагайдак швидко відновлює свою чисельність. Природних ворогів у них майже немає, тільки степові вовки можуть представляти небезпеку для дитинчат і слабких тварин. Але головну загрозу для сагайдаків все-таки представляють браконьєри, провідні незаконний відстріл тварин.

Періодично спостерігається масова загибель сайгаків, яка викликана

різними причинами. Так, наприклад, у 2015 році на території Казахстану спостерігався масовий падіж сайгаків, в результаті якого загинули більше 130 000 тварин — близько половини всієї популяції Казахстану. Цей випадок викликав велику стурбованість світової природоохоронної громадськості, і було проведено ретельне розслідування трагедії. Міжнародної комісії вдалося з'ясувати, що причиною масової загибелі сайгаків стала інфекційна хвороба під назвою пастерельоз. У попередні роки також спостерігалася загибель тварин від цієї хвороби, але таких масових випадків зафіксовано не було.

Майбутнє сайгаків, як і багатьох інших тварин нашої планети, сьогодні перебуває в руках людини. І хочеться вірити, що люди знайдуть в собі сили, не вбивати цих чудових звірів заради м'яса або грошей, одержуваних за їх роги, а в китайській медицині з'являться більш гуманні способи позбавлення від хвороб, ніж знищення червонокнижних видів тварин.

Джерело: http://mapme.club/poradi/13199-saygak-sama-nezvichayna-antilopa-yaka-znakhoditsya-na-mezhi-vimirannya.html

Коментарі

Популярні публікації