росія - екологічний терорист № 1 у світі


Вже місяць як по всій Україні російські агресори вбивають людей та руйнують вщент цілі міста. А ще бомбардують небезпечні промислові об’єкти, підпалюють ліси й степи та вдаються до ядерного тероризму. Відомий український еколог каже: таких масштабів забруднення довкілля в Україні ще ніколи не було. Країні-агресорці доведеться за це заплатити навіть більше, ніж за зруйновану інфраструктуру.    

Голова Української Природоохоронної Групи, еколог Олексій Василюк розповідає.

"Окупанти мають на меті не лише нищити нашу критичну цивільну та військову інфраструктуру та найважливіші підприємства (тобто обороноздатність та економіку), а й максимально погіршити стан довкілля

“Вони, наприклад, знищують склади лако-фарбової продукції, прицільно ракетою зруйнували сховище з аміаком в Сумах (із зоною ураження близько 2,5 км²) — це дуже сильно погіршує стан довкілля, зокрема повітря. Вони навмисно підпалили чорнобильські ліси. Це не мало ніякого значення для оборонної сфери, а ракети, якими вони б’ють, — це вартісне озброєння. Тому єдине пояснення мети цього — це суттєве погіршення стану повітря”, — каже еколог.

“Абсолютна катастрофа — на ділянці біля Києва: Ірпінь, Буча, Гостомель, Ворзель та на північ до Чорнобильської зони включно  — там йде пряме знищення природних екосистем. Там колосальні лісові пожежі: за останні декілька днів згоріли понад 7 тис. га заражених радіацією лісів  —  на Київ дме цей вітер. Тільки за вчора згоріло понад 1 200 га лісів. В інших регіонах такого немає”, — розповідає голова Української Природоохоронної Групи.

Він вважає: усі ліси навколо столиці ймовірно приречені. Таких масштабів забруднення повітря в Україні не було ще ніколи. Забруднення повітря над європейським континентом зберігатиметься десятиліттями. 

“На роки, десятиліття це залишиться повітря на нашому континенті таким забрудненим, яким воно не було ще ніколи. Можливо, Росія вже розвалиться на 20 окремих держав чи буде вже як 20 років сплачувати нам репарації, а ми все одно будемо страждати від цього забруднення, яке відбувається зараз”, — пояснює перспективу еколог.

“Зараз, за цей місяць, окупанти умисно підпалили обстрілами вже штук 15 нафтобаз, десятки величезних торговельних центрів та будівельних гіпермаркетів, складів з паливно-мастильними матеріалами, лакофарбовою продукцією, аміако-  та газопроводів. Все це  —  мінімум в 100 разів більше, ніж ота нафтобаза БРСМ 7 років тому, яка вважалася другою після Чорнобиля”, — каже Олексій Василюк.

Тобто більше еконаслідків цього повномасштабного вторгнення Росії Україні приніс тільки Чорнобиль. 

За словами експерта, таке значне забруднення повітря поступово розчиниться у повітрі доволі скоро після завершення бойових дій. Але це не означає, що  воно вивітриться безслідно, адже частину “українського” забруднення отримають інші країни, передусім Європи.

“Вітри допоможуть нам вже за тиждень після закінчення війни усього цього не відчувати — вітри все це “розбавлять”. Ми не будемо відчувати смороду, смогу. Але ж воно нікуди не дінеться з атмосфери нашої планети! Це, звичайно, погіршить клімат та якість повітря на всій планеті”,  —  каже експерт. 

Та у вигляді кислотних дощів забруднення просочуватиметься у грунт та води.  

“І не тільки в Україні, а й в інших європейських державах. Тому що повітря — глобальне. Чорнобильське забруднення рознеслось вітрами аж до Швеції. У них у всіх теж будуть кислотні дощі, гірші врожаї. Екологічно грамотні фермери в Альпах, з чудовою природою, теж будуть отримувати кислотні дощі, а їхня продукція буде вже не такою екологічно чистою”,  —  прогнозує Олексій Василюк. “Це гірше, ніж пиляти під собою гілку”, — про ядерний тероризм росіян

Щодо Чорнобиля, Олексій Василюк вважає, що найбільша небезпека для людей у Зоні відчуження — це сховище ядерних відходів, а не сама ЧАЕС. 

“Сама Чорнобильська станція нічим за межами Зони людям не загрожує. Навіть якщо балістичну ракету запустити в залишки реактора, максимум що станеться — це на сотні метрів розлетяться шматки, які нікому не загрожують. Але сховище ядерних відходів, якщо воно не буде охолоджуватись принаймні 2 доби, перетвориться на басейн з киплячою радіоактивною речовиною, яка буде “світитися”, як розплавлений реактор, коли це було під час аварії ,  — розповідає еколог.

“Це не буде поширюватись далі, ніж декілька сотень метрів. Але ліквідувати його буде так само важко, як ліквідувати аварію на ЧАЕС. Якщо це станеться, це буде третя за масштабами ядерна аварія після Чорнобиля та Фукусіми. Це не буде впливати на киян і навіть мешканців найближчого села поряд. Але за складністю ліквідації… таку аварію можна буде ліквідувати лише ціною життя дуже багатьох ліквідаторів”, — пояснює Олексій Василюк. 

За його словами, російські окупанти вже порушили ядерну безпеку на ЧАЕС. Тому що рознесли радіаційний бруд очищеною від радіації Чорнобильською АЕС та піддають небезпеці персонал.

“300 працівників Зони відчуження були заручниками 600 годин  —  не можна так довго перебувати на зараженій території! Вони чергують, дуже чітко у них був розрахований графік: погодинно хто, скільки та де може перебувати. А російські військові проїхали своїми танками по найбільш зараженій території та розтягнули цю радіацію на станцію, яка була знезаражена”, — пояснює Олексій Василюк. 

Тож можна вважати, що окупанти вже частково вивели ЧАЕС з ладу, каже він. І ядерний тероризм Росії в Україні очевидний. 

“ЧАЕС вже не є таким безпечним об’єктом, як була: вони вивезли з Чорнобиля все цінне обладнання на мільярди гривень, це техніка, яка підтримує безпеку. Нема умов для безпечної роботи працівників плюс навмисне підпалювання чорнобильських лісів “Градами”, — стверджує експерт. 

 Сюди варто додати й прицільні удари окупантів по енергоблоках Запорізької АЕС та обстріли неподалік Старокостянтинова, біля Хмельницької АЕС.

“Я розумів, що “Умом Россию не понять”, але стріляти танками по енергоблоках в Енергодарі — це перебір, просто самогубство, гірше, ніж пиляти під собою гілку, на якій сидиш”, — резюмує еколог. 

“Зараз немає часу ідеально координуватися, всі фіксують що можуть (я щодня записую десятки нотаток, те саме роблять Міністерство охорони довкілля, “Екологія. Право. Людина”, інші колеги). Я вам точно скажу: за коштами збитки, нанесені довкіллю, будуть перевищувати збитки, нанесені інфраструктурі. І колись, я сподіваюсь, ми всі допоможемо державі виставити нормальний рахунок на репарації”, —  каже Олексій Василюк.  

За матеріалами 





Коментарі

Популярні публікації