Їж, пий, але не викидай! : 29 вересня – Всесвітній день обізнаності про втрати продовольства і харчові відходи

 

29 вересня – Всесвітній день обізнаності про втрати продовольства і харчові відходи, започаткований Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) у 2020 році. Адже питання харчових відходів стосується всіх.

          Світова статистика «харчових втрат» вражає. Третина виробленої їжі потрапляє на смітник, навіть не доходячи до столу. Це близько 1,3 млрд тонн на рік або 42 тонни в секунду! При цьому 870 мільйонів населення Землі недоїдають щодня.

          Низька культура споживання не лише зумовлює надмірні обсяги накопичення харчових відходів, а й справляє чималий вплив на довкілля, фінансові показники держав та етичні норми. Україна не є винятком.

          Чому ми продовжуємо викидати продукти?

Причин безліч: надмірний урожай, проблеми транспортування, неналагоджена логістика, нераціональне використання продуктів в ресторанах і на домашніх кухнях. Згадайте, скільки разів, кладучи їжу до холодильника, ви забували про неї. В результаті зіпсовані продукти відправлялися на смітник. До речі, на їхню утилізацію потрібні чималі кошти. Проте більшість споживачів не знають реальних цифр і, скоріше за все, навіть не підозрюють про масштаби майбутньої катастрофи.

Надзвичайно велика кількість ресурсів йде безпосередньо на виробництво харчових продуктів. Згідно зі статистикою, на вироблену, але не спожиту їжу припадає близько 1/3 сільськогосподарських угідь всієї планети. Аби максимально збільшити обсяги продукції сільського господарства, потрібно розорювати додаткові площі. В результаті цього зникає велика кількість тварин та рослин!

Масове вирощування свійських тварин несе за собою використання пестицидів (адже тварин потрібно годувати). Через це маємо забруднені водойми та поганий стан флори й фауни. Цифри, отримані в ході досліджень, вражають: 1 склянка вилитого молока дорівнює втраті 250 л води, а 1 кг викинутої яловичини – втраті 15 тисяч літрів води!

У різних містах по всьому світу люди збираються на цілі фестивалі, покликані врятувати їжу, яка перебуває на межі псування. Вони готують різноманітні страви, танцюють, розважаються і водночас демонструють світу важливість раціонального використання продуктів. А шеф-кухар зі світовим імям Массімо Боттура відкрив вже декілька закладів, в яких зі своїми колегами безкоштовно годує переселенців та безпритульних. Шеф говорить, що продукти, які не доживуть до завтра, не мають піти на смітник, адже є багато людей, які їх потребують вже сьогодні.

Що кожен з нас в силах зробити зараз?

📱  Найпростіше – зателефонувати додому і запитати, чи потрібно купувати новий хліб. Несвіжий хліб можна підсушити на сковорідці й приготувати з нього смачний тост.

🥧  Накладайте в тарілку таку кількість їжі, яку зможете з’їсти.

🍏  Фрукти та овочі, які виглядають не надто привабливо, можна врятувати, обрізавши зіпсовані частинки. З залишків вийде хороший соус, джем, крем-суп, смузі.

          🥞  Наприкінці тижня готуйте з продуктів, які лишились. Наприклад, якщо маєте картопляне пюре, яке не доїли раніше, зробіть з нього начинку для пирога.

🛒  Плануйте покупки перед походом у магазин.

👉  Розповсюджуйте інформацію про важливість раціонального використання продуктів у своїх соціальних мережах та серед знайомих.  

Для того, щоб зменшити кількість харчових відходів, важливо залучати і бізнеси, і уряди, і безпосередньо людей.

Почніть з себе! Не марнуйте продукти харчування, використовуйте те, що вже придбали чи виростили!

Зменшуємо втрати та допомагаємо довкіллю РАЗОМ!

Якщо ж вам кортить дізнатися більше незвичного і цікавого про харчові продукти – то, будь ласка! До вашої уваги онлайн-вікторина за книгою «100 фактів про їжу». Хочете перевірити себе? Тоді успіхів!


Коментарі

Популярні публікації