Дивосвіт природи Чернігівщини: краєзнавча книга краси

 «Дивосвіт природи Чернігівщини» – назва інформаційно-краєзнавчого довідника за загальною редакцією Інеси Марисової та Володимира Сердюка, виданого спільно Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка та Ніжинським державним університетом імені М.В. Гоголя.

Коли після важкої праці виїжджаєш на лоно природи і спостерігаєш як усе живе жадібно підставляє себе під сонячне проміння, купається у ньому, коли дивишся на квітучі луки чи обережно підступаєш до таємничого болота, слухаєш пташиний спів у лісі чи стоїш біля джерела-животоку, заворожений його невтомною роботою, – тоді особливо виразно відчуваєш, яка прекрасна Чернігівська земля наша, кожен її куточок.

Батьківщина. Рідний край. Ненька-земля. Що може бути дорожчим для кожної людини?

          Кожного разу нас охоплює щире і радісне відчуття духовного та морального задоволення від спілкування з дивовижним і прекрасним світом рідної природи, що оточує нас. Бо вона звеличує душу людини, збагачує її духовну культуру, виховує в ній доброту та порядність, викликає відчуття гордості за рідний край.

Видатний педагог В.О. Сухомлинський у своїй книзі «Серце віддаю дітям» зазначав, що природа є одним з найбільш благодатних джерел у вихованні дитини. Він писав: «Природа стає могутнім джерелом виховання лише тоді, коли людина пізнає її, проникає думкою у причинно-наслідкові звязки…».

 Зараз у розпорядженні наших дітей є телевізор, компютер, радіо, газети, спеціальні та науково-популярні журнали, книжки про природу. Але цього всього недостатньо для всебічного виховання особистості.

          Як тут не пригадати слова одного з письменників про те, що лісова стежина – це найцікавіша книжка.

           І дійсно, безпосередній контакт дітей зі світом природи дозволяє та дає можливість на конкретних прикладах розширити та поглибити їх знання про різноманіття рослинного і тваринного світу, про екологічні зв’язки між ними, природні явища і народні прикмети, багатство природних ресурсів та вплив господарської діяльності людини на природні угруповання, рослини та тварин.

 І лише безпосереднє спілкування зі світом живої природи допоможе дитині відчути відповідальність за свої вчинки перед нею і зробить її свідомим господарем рідної землі.

І лише безпосереднє спілкування зі світом живої природи допоможе дитині відчути відповідальність за свої вчинки перед нею і зробить її свідомим господарем рідної землі.

Тому треба якомога більше уваги приділяти екскурсіям та подорожам на лоно природи, систематичним фенологічним спостереженням, громадсько-корисній праці по наведенню порядку у лісах, на берегах річок та озер, у ярах тощо. Але організація та проведення екскурсій у природу чи походу до лісу – справа не така вже й проста, вона потребує від екскурсоводів різноманітних знань, певних педагогічних навичок та цілеспрямованості своїх дій.

Ця невеличка книжка і є спробою допомогти, перш за все, викладачам біології та географії, початкових класів, працівникам дошкільних закладів у підготовці та проведенні таких екскурсій. Може вона стати у нагоді студентам і природолюбам-краєзнавцям й усім любителям подорожей, а також кожній людині, яка відчуває необхідність ближче познайомитись з чудовим світом природи рідного краю. Збережемо природу РАЗОМ!

Читати книгу «Дивосвіт природи Чернігівщини» у форматі PDF

https://ukb.cg.gov.ua/web_docs/1/2016/12/docs/Dyvosvit_pryrody_%D0%A1hernihivshchyny-kolektyv.pdf  


Коментарі

Популярні публікації