Чисті нульові викиди: що це і чому це так важливо?

Досягнення чистого нуля – це не те ж саме, що відмова від всіх викидів. «Гонитва до нуля» об'єднує міста, підприємства та інші організації, які прагнуть до середини XXI століття скоротити викиди парникових газів в атмосферу до нуля – це означає, що вони виробляють не більше викидів, ніж  можуть компенсувати за допомогою таких заходів, як посадка дерев. Підтримувана ООН глобальна кампанія зі скорочення викидів вуглецю, що змінює клімат, поповнила свої ряди  такими високопоставленими членами, як    гіганти Facebook та Ford.

«Нульові викиди» – це ключ до того, щоб уберегти нас від шкоди, – кажуть вчені. Експертна група ООН з кліматології заявила, що антропогенні викиди вуглекислого газу повинні знизитися приблизно на 45% до 2030 року в порівнянні з рівнем 2010 року і досягти «чистого нуля» до середини століття, щоб дати планеті хороші шанси обмежити потепління до 1,5 ° C і уникнути найгірших наслідків таких змін.

Відповідно до Паризької кліматичної угоди 2015 року майже 200 країн заявили, що вони вживуть заходів щодо обмеження підвищення середньої світової температури «значно нижче» 2 градусів Цельсія в порівнянні з доіндустріальним періодом і постараються утримати її на рівні в 1,5 градуса Цельсія.

    Але планета вже нагрілася приблизно на 1,1 градуса Цельсія і сьогодні ми на шляху до потепління щонайменше на 3 градуси Цельсія в цьому столітті, бо викиди продовжують рости. Вчені стверджують, що це призведе до погіршення екстремальних погодних умов і потенційно катастрофічного підвищення рівня моря, що зробить деякі частини планети непридатними для життя, а також викличе голод і міграцію. Саме тому все більша кількість країн, компаній та інших сторін обіцяють скоротити свої викиди парникових газів в атмосферу до нуля до 2050 року або й раніше.

    Досягнення чистого нуля – це не те ж саме, що ліквідація всіх викидів. Це означає забезпечення того, щоб будь-який вуглекислий газ, що утворюється в результаті діяльності людини, або інші викиди, пов'язані зі зміною клімату, які не можуть бути усунені, були видалені з атмосфери якимось іншим способом. Це можна зробити природним шляхом, наприклад, шляхом відновлення лісів, які висмоктують CO2 з повітря. Або ж це можна зробити за допомогою технології, яка може вловлювати та зберігати викиди від електростанцій і заводів або безпосередньо вловлювати CO2 з атмосфери.

    Посадка більшої кількості дерев по всьому світу є популярним способом поглинання і зберігання більшої кількості вуглецю, але технології, які роблять ту ж саму роботу, все ще дорогі та ще не впроваджені в великих масштабах. Вчені говорять, що «абсорбція» вуглецю в будь-якій формі не може замінити скорочення викидів планетарного тепла так швидко, як це можливо.

    За даними Інституту світових ресурсів (World Resources Institute, WRI), 19 країн і Європейський Союз зобов'язалися привести до нульових викидів від 2030 до 2050 року. Крихітне Гімалайське королівство Бутан вже досягло своєї мети 2030 року, хоча і за допомогою таких заходів, як впровадження поновлюваних джерел енергії, просування електромобілів і відновлення або посадка лісів.

    Понад 100 інших країн розглядають питання про введення чистих нульових цільових показників, кажуть WRI, – але частка глобальних викидів, що покриваються тією або іншою формою прийнятих на національному рівні чистих нульових показників, все ще становить близько 10%. Кілька сотень міст і понад 1000 компаній також взяли на себе зобов'язання скоротити свої викиди до нуля в найближчі десятиліття. Тільки спільними зусиллями зможемо протидіяти зміні клімату та зберегти чисте повітря на нашій планеті!



           

 

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації