21 квітня – Всесвітній день міграції риб

Більшість видів риб протягом свого життя переміщуються по акваторії водойми. Але серед риб є група, що здійснюють міграції на сотні і навіть тисячі кілометрів. Саме ці види найбільш сильно потерпають від діяльності людини. І саме такі види найбільш цінуються людиною за свої високі харчові якості. Почнемо з найбільш відомих мігруючих риб – осетрових. Їх ще називають прохідними. Переважна більшість представників цієї родини живуть у відкритому морі та пригирлових ділянках великих річок, а для нересту піднімаються в річки. В Дніпрі основні нерестовища осетрових риб знаходилися на порожистій ділянці між містами Дніпро та Запоріжжя. Вище дніпровських порогів осетрові були малочисельні і зустрічалися не кожного року. Сьогодні в Десні можна зустріти єдиного представника осетрових – стерлядь. На відміну від своїх найближчих родичів, вона постійно живе в річках і значних міграцій не здійснює. Але раніше в Десні зустрічалося принаймні ще 2 види осетрових риб – осетер руський та білуга.
Білуга – найбільша риба нашої фауни, окремі екземпляри сягають довжини більше 4 м і близько 1,5 тони ваги. В Дніпрі вище порогів завжди була рідкісною. В Десні одна особина білуги була спіймана в околицях с. Вишеньки Коропського р-ну в 1776 році. Про це писав у своїх щоденниках відомий дослідник Антон Гюльденштадт. Останні згадки про вилов білуги вище Києва відомі з Білорусі. Так, в 1870-х роках в річці Сож біля м. Гомель спіймана білуга вагою 18 пудів (близько 290 кг), а в 1907 році в Дніпрі біля м. Річиця – 250 кг.
Осетер руський Осетрові відомі, перш за все, своєю делікатесною чорною ікрою та високоцінним м’ясом. Але це найбільш вразлива родина риб – 85 % її представників знаходяться на межі зникнення. Найбільшої шкоди популяції осетрових завдало гідробудівництво. Після введенню в дію греблі Дніпрогесу в 30-х роках ХХ ст. ні осетер, ні білуга вище неї в річці не зустрічаються. Також ці види зникли і в Десні…
Спеціально до Всесвітнього дня міграції риб, Всесвітній фонд дикої природи WWF та Всесвітнє товариство охорони осетрових риб (WSCS) опублікували Віденську декларацію — 23 ключові рекомендації щодо збереження осетрових риб у всьому світі.
Цей документ, по суті, є інструкцією із переліком заходів, які мають бути реалізовані для збереження диких популяцій осетрових риб, які нині, згідно Міжнародного союзу охорони природи, вважаються найбільш вразливою родиною Червоного списку — 85% усіх видів осетрових є під загрозою зникнення.
Віденська декларація звертається до державних органів вжити негайних заходів в першу чергу у таких напрямках:
  • Забезпечити, щоб важливі для осетрових риб оселища були придатними для їх розмноження, зимування та міграції;
  • Мінімізувати негативний вплив рибного господарства на види;
  • Створити стабільні стада місцевих популяцій у штучних умовах (ex situ);
  • Розглядати зариблення як тимчасовий захід із обов’язковим моніторингом його ефективності;
  • Забезпечити й узгодити контроль за нелегальною торгівлею продукцією осетрових на міжнародному та внутрішньому ринках, зокрема підсилити експертний супровід правосуддя;
  • Моніторити аквакультурне виробництво й забезпечити простежуваність її продукції, у виняткових випадках — співпрацювати щодо створення стабільних стад місцевих популяцій;
  • Залучати громадськість до підтримки й лобіювання перерахованих заходів.

Коментарі

Популярні публікації