Куди поїхати з дітьми: Олешківські піски

В Україні є багато чудес природи — красивих, дивовижних і унікальних. Одне з 

них розташоване на території Херсонської області — це Олешківські піски, які являють собою унікальний об’єкт природи та історії України. Тут можно побачити парадоксальні поєднання різноманітних ландшафтів від пустельних до лісових та болотних. Олешківські піски — природне диво України, своєрідне та неймовірно красиве.

Національний природний парк «Олешківські піски» створили 2010 року. Його площа становить 5222 гектари. 

Дюна під назвою Крокодил. Саме так називають піщану дюну, якій примхливий вітер справді надав обриси гавіала — плазуна з індійської річки Гангу. Тепер біля неї залюбки роблять селфі численні відвідувачі. Після того, як військові перестали використовувати територію Національного природного парку «Олешківські піски» як полігон, сюди просто таки ринули туристи.Олешківська пустеля на Херсонщині — місце

для сильних. Взимку тут вільно гуляє морозна завірюха, і від холоду перехоплює подих. Влітку денна температура може перевищувати п’ятдесят градусів Цельсію, і без води тут просто не вижити — ані тварині, ані людині. Та варто познайомитися з цим природним середовищем ближче, і воно вже не здається таким аж надто екстремальним. У низинках між дюнами причаїлися оази, звідки визирають зелені маківки сосон та білі красуні-берези. Це особливий вид, налаштований на виживання у тривалу пору безводдя — стовбури дніпровської берези висихають і падають долі. Але варто пройти дощам, як від кореня відбивають нові пагони і за кілька місяців знову зеленіє молоде білокоре деревце. Навесні в оазах вода стоїть дуже близько до поверхні землі: вирив ямку глибиною у якийсь метр і на дні імпровізованого колодязю вже набирається прохолодна водичка. Подекуди між дерев навіть з’являються крихітні озерця із своїм мікросвітом, де кумкають жаби і сновигають вужі, а ними годуються лелеки. Птаства тут взагалі сила-силенна: чути й щебетання соловейка, й кукання зозулі, й цвірінькання всюдисущих синичок.

Та надто красива Олешківська пустеля напровесні. Піщані дюни тут просто вибухають морем квітів — випускає свої рожеві дзвоники сон-трава, шелестять під вітром голубі «вогники» польового льону й жовте пижмо. А сиві хвилі розквітлої дніпровської ковили — то взагалі явище, яке дуже рідко ще десь можна побачити. 

Але зростають у пустелі не тільки квіти й трави: в одній оазі (її місцеві називають сагою) біля степового села Буркути видно справжнього зеленого гіганта. Це старезна верба, біля величезного стовбура якої високорослий чоловік здавався ліліпутом чи легендарним хобітом з казки Толкієна.. Ще б пак, діаметр стовбура верби — 10,8 метра! Селяни кажуть, що дерево-патріарх росло в оазі триста років тому, коли й Буркутів ще не було.

Олешківська пустеля — цілий світ, який ще не відкрив людям усіх своїх секретів. Подейкують, що в її кварцевому піску є навіть часточки золота: десь близько сотої частини грама на тонну. Можливо, через те дюни так виблискують під сонцем. Та справжнє золото пустелі — це її природні скарби. До речі, пустеля змінюється, як змінюється кожен живий організм. І вже років так за двадцять ми побачимо її зовсім іншою.

— Раніше рослинність «Олешківських пісків» буквально виїдали вівці. Тепер їх тут немає, і дюни потроху заростають молодими лісами — окрім сосен та беріз, тут уже чимало й акації. Ці ліси не вирубують браконьєри, не нищить вогонь, тож вони захоплюють дедалі більше площ. Можливо, колись Олешшя знову поверне собі давню назву Гілея — край лісів, — припускає директор Національного природного парку «Олешківські піски» Андрій Непрокін.

Тваринний світ Олешківських пісків своєрідний. На даний час фахівцями Національного природного парку «Олешківські піски» достовірно виявлено таку кількість видів тварин різних систематичних груп: кільчастих червів — 4, молюсків — 2, ракоподібних — 2, багатоніжок — 2, павукоподібних — 2, комах — 389. Також відмічені 6 видів земноводних (землянка звичайна, райка звичайна, ропуха зелена, жаба озерна, жаба їстівна, кумка червоночерева), 7 видів плазунів (гадюка степова, полоз жовточеревий, вуж звичайний, вуж водяний, ящірка різнобарвна, ящірка прудка, черепаха болотяна). Дуже

багатим є світ птахів — у Національному парку їх на даний час виявлено 123 види, зареєстровано 21 вид ссавців. Слід зазначити, що навіть перший етап вивчення фауни (її інвентаризація) не є повністю завершеним. Так, значно більшою є кількість видів комах (тисячі видів), десятки (або навіть сотні) видів багатоніжок: ці види будуть виявлені після поглибленого вивчення фауни Парку з застосуванням спеціальних методів. Також тільки  розпочинається дослідження фауни безхребетних у водоймах Парку, потрібно встановити видову належність кажанів: цікаві дослідження, наукові статті, дисертації ще чекають своїх авторів! Необхідно відмітити, що види та підвиди зустрічаються тільки у Олешші. До таких, зокрема належать тушканчик ємуранчик (підвид з Олешшя, інші мешкають на схід від території України) та сліпак піщаний — унікальний, приосотований до піщаних умов вид сліпаків. Ці 2 тварини мешкають тільки на території Олешшя, а тому Україна несе відповідальність перед світом за їх збереження!

Та поки пустеля продовжує щось задумливо наспівувати шурхотом піску, шелестом трав, шепотінням вітру. І цей її неповторний голос продовжує приваблювати в «Олешківські піски» зовсім різний люд — від просто цікавих чи любителів незайманої природи аж до тих, хто приїздить сюди медитувати в тиші. Пустеля приймає всіх.



Коментарі

Популярні публікації