Куди поїхати з дітьми: Парк природи "Беремицьке"

Парк природи "Беремицьке", що на Остерщині на Чернігівщині, - місце

унікальне. Тут відтворюють первозданну природу, яка була в цих краях до утворення Київської Русі.Втілюючи ідею ревайлдингу (відновлення природи, притаманної тій чи іншій місцевості), працівники парку засаджують і заселяють територію тими видами рослин, тварин, птахів, комах, які утворять замкнутий біологічний цикл прадавнього чернігівського Полісся.

- При організації парку "Беремицьке" були проведені дослідження для з’ясування, що притаманно цій місцевості, а що є нетиповим. Відповідно до їх результатів, ми зробили розчистку й дотепер проводимо роботи з насадження й насівання різних видів рослин. Наші тварини перебувають у напіввільному стані і повинні мати чим самостійно харчуватися", - розповіла пані Ферльовська, директор Благодійного фонду "Беремицьке Біосфера". Офіційне відкриття парку відбулося 13
жовтня 2017 року. Його загальна площа становить близько 500 га, з яких 200 вже облагороджені й нанесені на карту. На ній позначено три туристичні маршрути. Вони прокладені лісовими стежками й дозволяють пройтися навісними містками над ярами, побачити штучні озера, реконструкції скіфських скульптур, старослов’янське капище. Та найбільша радість для відвідувачів - це зустрічі з дикими тваринами й птахами. Гуляючи парком, можна угледіти тарпаноподібного коника, європейську лань, муфлона, косулю, вепра й десятки видів птахів. Щоправда, якщо поводити себе тихо. Звірі, як відомо, галасу не люблять і при наближенні людей ховаються.

Багато видів тварин, які колись населяли цю територію вже або знищені людьми, або занесені до Червоної книги. Тому частину з них у парк доводиться завозити з-за кордону. Цього року тут мають з’явитися туроподібні - дикі корови, які в давнину мали півтори тонни ваги й метрові роги. Свого часу вони були найбільшими тваринами цієї місцевості. Повернути в чернігівські ліси сподіваються цьогоріч і зубра.

У просторому вольєрі можна побачити величезних білих волів, одомашнених

ще трипільцями. Це - кастровані самці української сірої степової породи великої рогатої худоби. Вони близькі до турів і їх дуже мало в Україні. Вага такого волика - одна тонна. Їхній розмір викликає захоплення. Тварини ручні й підходять до сітки, аби люди їх почухали. В уяві вимальовується запряжений такими волами чумацький віз, яким наші предки-чумаки їздили в Крим по сіль.

Наступним екскурсійним об’єктом стає Музей диких котів. Інформація про цих тварин зібрана у приміщенні, облаштованому за сучасними європейськими стандартами - ніяких опудал! Тут можна переглянути фільми про життя кошачих у дикій природі, а потім піти побачити їх вживу. А ще в музеї пропонують "політати" над парком на квадрокоптері, одягнувши окуляри 3D-візуалізації. Враження - незабутні!

Вольєрна частина музею досить велика і ще не дуже заповнена. Розгледіти можна рись і двох лісових котів. В дикій природі ці тварини вже не виживуть, оскільки звикли до людини і догляду.

У стайні - кілька порід коней. Найцікавіша з них - фалабелла. Представники цієї аргентинської породи є наймініатюрнішими у світі кониками. Вони розміром з велику собаку, менші навіть як поні. Коників привезли півроку тому з Бельгії. Самцю з кличкою Тучо там було де розгулятися й він за три роки став батьком 71 лошати. Перший приплід від нього в парку "Беремицьке" сподіваються отримати наступного року.

Біля воріт з вивіскою "Міні-зоо" гід пояснив, що це означає не маленький

зоопарк, а зоопарк найменших у світі свійських тварин. З різних країн світу сюди вже завезені малесенькі свинки (міні-піги), корівки породи декстер, сицилійські ослики. Коники фалабелла і камерунські кізочки, які поки що утримуються окремо, теж тут житимуть.

Міні-піги - дуже популярні в Європі тваринки. Їх часто утримують замість котів і собак. Вони швидко привчаються до лотка і дуже чистоплотні.

Зустріч з лосями в парку завжди дуже зворушлива, адже це тварини-сироти, врятовані людьми у лісі після того, як їхніх матерів, імовірно, застрелили браконьєри.

- Торік на Чернігівщині урятували лося Аслана, якого ми вигодували молоком. А зовсім недавно, буквально тиждень тому, в сусідньому селі Євминка грибники знайшли лосенятко жіночої статі віком близько двох місяців. Воно помирало й над ним уже кружляли ворони. Ми це лосеня теж забрали, назвали Євою і вигодували. Враховуючи те, що лось є зникаючою в Україні твариною і до 2050 року, за прогнозами, його може зовсім не стати, ми вирішили реалізувати соціальну програму з відновлення популяції. Створимо розплідник лосів і нащадків Аслана та Єви будемо реінтродукувати. Врятовані нами лосі є одомашненими і біжать на людей, що для них небезпечно, тому вони житимуть у великому вольєрі. А от їхній молодняк ми випускатимемо в ліс, де в нас ходять уже дві лосиці, - розповідає гид.

Паралельно з відновленням популяцій представників дикої фауни, в парку

зайнялися й відродженням старовинного бджільницького промислу - бортництва. Для цього в лісі, уздовж екостежок, розвісили з десяток бортів - вуликів-колод і окреслили подальші завдання.

- На сьогодні бортництво залишилось тільки у двох країнах світу - Україні й Республіці Білорусь. Тому зараз ми разом з Асоціацією бортників Білорусі відроджуємо цей промисел і будемо популяризувати його серед місцевого населення - щоб воно долучалося. Бджільництво корисне тим, що бджола, яка живе в лісі, є опилювачем, каталізатором природних процесів і таким чином відновлювачем екосистеми. Бортний мед разів у 5 дорожчий за звичайний, тому що збирається раз на рік і концентрує в собі аромати й смаки всіх медоносних рослин цілого року, - поінформував наш екскурсовод.

У парку "Беремицьке" повісили привезені із Житомирщини борті, які 50-100 років тому були в користуванні в отих самих архаїчних бортників - окремої касти людей зі своїми традиціями і обрядами. Зараз у парку стараються приманити до них бджіл і сіють неподалік духмяні трави.

Наступним етапом відродження старовинного промислу стане створення невеличкого музею-скансену. Це буде реконструйована хата бортника з усім її начинням. Відвідувачі тієї хатини зможуть спробувати вилити воскову свічку, скористатися знаряддями деревообробки тощо.

Отже неймовірні враження чекають вас і ваших дітей після відвідування парку "Беремицьке" і неодмінно буде бажання повернутися сюди знову. Прогулятися разом екологічними стежками, дати дітям можливість погладити коників і лосів, послухати дивовижні звуки населеного різною живністю лісу. Отже, парк чекає на вас!



Коментарі

Популярні публікації