Переробка сміття: як утилізувати відходи в Україні

 Попри загальносвітову тенденцію сортування сміття Україна все ще відстає 

від Європи у питанні утилізації різних видів відходів. Однак завдяки низці ентузіастів з кожним роком стає все більше громадян, які відповідально відносяться до екології та починають сортувати сміття самотужки.

Різні види сміття потребують різної переробки, а деякі можна лише спалити. У кожного вдома знайдеться сміття, яке не можна просто так викинути у смітник. Батарейки, флуоресцентні та енергозберігаючі лампи, ртутні термометри, стара побутова та комп'ютерна техніка, одяг та старі меблі також потребують спеціальної утилізації.

Крім того, деякі компанії навіть готові заплатити вам за сміття. 

Утилізація батарейок, ламп та ртутних термометрів 

На батарейках намальовано спеціальний значок, який вказує, що їх не можна викидати у звичайні сміттєві баки. Батарейки, лампи і ртутні термометри потребують спеціальної переробки. У їх складі містяться токсичні речовини, зокрема свинець, ртуть, кадмій, нікель та цинк. Багато з них можуть негативно вплинути на роботу легких, серця, нервової системи та навіть викликати рак.

Крім того, при потраплянні у грунт ці речовини можуть отруїти великі території і навіть воду. Для того, щоб правильно утилізувати таки небезпечні відходи достатньо знайти контейнер у своєму районі та загорнув лампи і термометр у бумагу та викинути у відповідний контейнер. Потім зібрані батарейки відправляються на переробку до Європи.

Також батарейки, до 20 штук можна залишити у спеціальних коробках від фірми «Батарейки, здавайтеся!». Такі коробки зазвичай знаходяться у великих мережах супермаркетів також їх встановлюють у своїх офісах деякі компанії.

Місцезнаходження таких контейнерів можна знайти на інтерактивній карті від The Epoch Times. Якщо ж ви живете у столиці, то можна скористатися картою утилізації небезпечних відходів «Київкомунсервісу».

Також деякими містами України курсують «Екобуси», які збирають небезпечні відходи. Машини курсують у будні дні та зупиняються на декілька годин у певних місцях, де люди можуть їх знайти. 

Утилізація вторсировини 

Здані скляні пляшки, пластик, картон, папір, макулатура та металолом після переробки знову зможуть стати корисними.

Зі скла знову створять пляшки, скловату і навіть керамічну сантехнику. Макулатура стане туалетним папером, пластик отримає друге життя у вигляді дорожного покриття, канцелярських товарів, пластикових контейнерів та навіть одягу. Алюмінієві банки знову стануть алюмінієвими банками.

Для утилізації сміття, яке підлягає переробці можна скористатися контейнерами, які є майже у кожному дворі у Києві. Їх можна знайти на карті «Київкомунсервісу». 

Також можна звернутися до компанії «Україна без сміття» вони також займаються переробкою. Макулатуру, наприклад, можна відправити поштою у проєкт «Зелений птах».

Основним правилом, якого варто дотримуватися при здачі сміття на переробку — усі пляшки, банки та пакети повинні бути помиті та висушені. Компанії не приймають на сортування брудний чи жирний папір та поліетилен.


Утилізація комп'ютерної та побутової техніки

Важче позбутися від побутової та комп'ютерної техніки. Компанії, які її приймають, відділяють небезпечні речовини, наприклад відкачують фріон з холодильників та кондиціонерів. Потім метал пресують І відправляють на переробку.

З оргтехнікою відбувається майже те саме, її розбирають вручну. Потім частини техніки відправляють на переробку. Каркаси від системних блоків переробляються окремо, так само як і плати.

Однак для громадян позбутися техніки може бути досить важко, більшість компаній не працюють з фізичними особами та надають перевагу великим партіям техніки.

Проте побутову техніку можна здати компаніям «Екологічні інвестиції» та «Центр управління відходами». Також є безліч компаній, які скуповують техніку, однак не відомо як вони її утилізують.


Утилізація шин

Амортизовані відпрацьовані шини також вторинна сировина, у їх складі знаходиться метал та каучук і текстильний корд. Під час переробки шин спочатку вони дробляться за допомогою шредера.

На другому етапі велики частини гуми подрібнюються до фракцій розміром 7-8 мм, далі гума ріжеться ще на більш мілкі шматочки.

На наступному етапі гумова крихта просівається через вібросито, завдяки чому текстильний корд залишається в циклоні-збірнику, а на переробку відправляється дрібнодисперсна крихта гуми.

Саме цю гуму використають для вироблення покрівельних матеріалів, масивних гумових плит для комплектування залізниці, гумового взуття, нових автопокришок і добавки для асфальтобетонної суміші. В результати утилізації з 1 тонни покришок можна отримати понад 700 кг гуми.

Іншим варіантом утилізації шин може бути піроліз. Це утилізація шин за допомогою нагрівання у реакторі у безкисневій атмосфері.

Завдяки цьому гумові полімери розпадаються і виділяють пару, яку можна використовувати для генерування електроенергії або конденсувати його в рідину, яка стане паливом. Крім того, при правильній утилізації піроліз не дає значних викидів в атмосферу.

Підприємці можуть звернутися до «УкрЕкоПром», яка допоможе утилізувати шини. Якщо ж ви фізична особа і просто хочете позбутися від декількох старих шин, то вам допоможе «Центр управління відходами», компанія приймає від однієї шини. Загалом переробкою шин в Україні займаються приватні підприємства.

Утилізація одягу 

Якщо ж у вас вдома надто багато одягу, який вже давно висить у шафі без діла, то його теж можна позбутися екологічним шляхом. Загалом компанії з переробки беруть лише той текстиль, який вже неможливо носити або зробити з нього якісь інші вироби.

Найбільш екологічним варіантом позбутися непотрібно одягу — віддати його на благодійність. В Україні багато організацій, які готові безоплатно прийняти одяг у хорошому стані, щоб його перепродати або ж відправити сім'ям, які його потребують.

Зокрема у Києві одяг можна віддати у магазин «Ласка», який знаходиться за адресами вул. Липинського, 3 та вул. Малопідвальна, 15. До магазину можна приносити одяг і взуття без дефектів, бажано по сезону. Одяг буде виставлено на продаж, а частина прибутку піде на благодійні проєкти.

Непридатний для продажу одяг передають на гуманітарну допомогу, а зі старих футболок і трикотажу роблять килимки, які також продають у магазині.

Також можна віддати речі у «Кошик добра», у Києві стоїть декілька десятків боксів для збору одягу. Речі з боксів передають багатодітним сім'ям, центрам соцзахисту і у дитячі будинки.

Водночас одяг у дуже хорошому стані виставлять на продаж на сайті, а 20% виручки з кожної речі буде витрачено на благодійність. Дізнатися де саме розташовані контейнери можна на карті.

Крім того, непотрібний одяг можна віднести у проєкт допомоги малозабезпеченим «Банк одягу». Зібрані речі роздають на сільськогосподарських ярмарках або передають громадським організаціям.

Одяг можна здати у Товариство Червоного Хреста. Пункти прийому працюють по всій країні, а у Києві таке відділення є у кожному районі. Перед тим, як везти речі, бажано зателефонувати. Адреси пунктів прийому можна знайти на сайті Червоного Хреста.

В умовах карантину через коронавірус можна скористатися онлайн-платформою «Мурахи». Там можна продати непотрібні речі, усі гроші від продажу йдуть на фінансування організацій, на кшталт «Повернись живим», Happy Paw, «Свічадо».

На платформі можна виставити на продаж не тільки одяг, а й книги, електроніку, товари для будинку, аксесуари, вінілові платівки.

Утилізація меблів і будівельного сміття 

Також завжди актуальним питанням є вивіз і утилізація меблів та будівельного сміття. Під час ремонту завжди виникає питання що робити зі старими шафами, диванами та столами. Деякі люди виносять таке сміття до контейнерів у двори житлових будинків, однак такий способ не надто екологічний та безпечний.

При виготовленні деревостружкові плити, яку часто використовують у виготовленні сучасних меблів, використовують спеціальні клейові суміші. Більшість з них є токсичними.

Також крім дерев'яної основи, сучасні меблі включають в себе металеву фурнітуру, пластикові і скляні елементи. Такі елементи не розкладаються і їх не можна викидати туди ж, куди й звичайні побутові відходи.

Утилізація меблів відбувається у декілька етапів:

  • вивезення старих меблів на утилізацію;
  • сортування для відділення дерева від пластику, металу і скла;
  • вторинна переробка відходів;
  • захоронення сміття, яке не підлягає повторному використанню на спеціальних полігонах.

Для таких послуг можна звернутися до компанії «УтільВторПром». Також у Інтернеті можна знайти багато підприємств, які займаються вивозом та утилізацією такого сміття.

Також після ремонту може залишитися багато будівельного сміття, яке також потрібно утилізувати відповідним чином.

До будівельного сміття відноситься:

  • бита цегла;
  • стара кахельна плитка;
  • шматки бетону;
  • штукатурка;
  • обривки шпалер;
  • старий лінолеум;
  • двері;
  • інші обрізки і залишки будматеріалів.

Однак неможливо самотужки вивезти таке сміття на полігон, адже вони співпрацюють з юридичними особами. Отже якщо у вас є будівельний бізнес, то можна знайти компанію, яка займається утилізацією і звернутися до неї, або заключити договір напряму зі звалищем.

Якщо ж ви фізособа, то доведеться звернутися до компаній, які займаються вивозом будматеріалів. Крім того, варто дізнатися як саме вони утилізують відходи — просто вивозять на звалища, чи все таки відправляють деякі матеріали на переробку.



Коментарі

Популярні публікації