Рідкісні явища природи: підводні бурульки
Вода - саме таємнича і при цьому найважливіша для підтримки життя на
планеті речовина. У неї немає ні запаху, ні кольору, проте існування будь-якого життя в тому вигляді, в якому ми його знаємо, без води просто б звелася до нуля. Однією з унікальних якостей води є її здатність зберігати підводне життя завдяки цікавій природній аномалії, при якій лід покриває собою маси води, не даючи їй повністю замерзнути. Згідно звичайним фізичним законам, все повинно відбуватися в точності да навпаки і речовина, що знаходиться довгий час у твердій формі, має бути на дні, а не на поверхні. Так чому ж вода порушує основні закони фізики?Чому лід не тоне?
Вважається, що унікальна здатність льоду нейти під воду обумовлена появою в ньому особливої кристалічної решітки, яка часто збагачена дрібними бульбашками повітря. Крижаний покрив, поступово розповзаючись від берегів водойми до самого його центру, надійно захищає всіх мешканців від сильних морозів, зберігаючи позитивну температуру під крижаним куполом.
Теоретично, будь-яка, навіть сама велика водойма, може промерзнути до самого дня при дотриманні певних природних і температурних умов. У звичайний же час навіть невеликий ставок з максимальною глибиною близько трьох метрів не здатний промерзнути до самого дна через, що при досягненні водою критичної позначки в 4 градуси за Цельсієм, в ставку / озері / річці і інших аналогічних водоймах починається інтенсивний процес переміщення шарів різної температури. Найбільш холодні водні шари поступово піднімаються вгору, в той час як теплі починають опускатися вниз. Зі зниженням середньої температури, на поверхні водойми поступово утворюється лід, який зупиняє процес переміщення шарів води різної температури і не дає підльодовому світу повністю замерзнути.
Чи можуть живі організми вижити в кризі?
Незважаючи на те, що для людського організму тривале перебування в умовах низьких температур загрожує загибеллю, для деяких амфібій не страшні навіть дуже тривалі морози. Так, жаби і тритони володіють унікальною здатністю вмерзати прямо під лід без будь-яких наслідків для свого здоров'я. Звичайні ставкові жаби в холодну пору року впадають в анабіоз і самостійно розморожуються тільки з першими променями теплого сонця. Таку природну надздібність амфібії отримали в результаті тривалої еволюції, яка подарувала їх організмам особливий природний антифриз. Наявність антифризу в тілі жаби дозволяє запобігти утворенню дрібних кристаликів льоду, які і є основною причиною загибелі живих клітин.
Можливо, ви ніколи не чули про таке явище, як брайнікл. Нерідко його називають пальцем смерті або навіть бурулькою-вбивцею. Насправді, це кристал, який від поверхні моря спускається до його дну. Брайнікл утворюється, коли солона вода витікає з морського льоду і занурюється в море, створюючи просто неймовірні підводні крижані скульптури. Через низькі температур, які потрібні для формування цих сталактитів, вони зустрічаються тільки в океанічних водах навколо Південного і Північного полюсів.
Відомо, що температура замерзання солоної води залежить від рівня її солоності. Так, при середній кількості вмісту морської солі у воді, звичайної температурою, при якій океан починає покриватися тонкою кіркою льоду, стають приблизно -2 ... -4 градуси за Цельсієм. Незважаючи на те, що наша планета в різні епохи переживала безліч великих і малих льодовикових періодів, океани нашої планети ніколи не промерзали до самого дна. Теплі океанічні течії навіть у найхолодніші роки Землі допомагали підтримувати морську воду в рідкому стані. Іншими словами, можливість того, що одного разу океани планети повністю замерзнуть, зводиться до абсолютного нуля.
До речі кажучи, чи знаєте ви, що на Плутоні є свій підлідний океан рідкої води? Якщо вже такий далекий об'єкт зміг зберегти свої водні ресурси в рідкому стані, то нашій планеті в цьому плані нема про що переживати.
Коментарі
Дописати коментар