РОСІЙСЬКИЙ УДАР ПО ЧАЕС. ІНТЕРВ’Ю З КОЛИШНІМ ДОЗИМЕТРИСТОМ

14 лютого 2025 року російський ударний безпілотник атакував Чорнобильську АЕС, завдавши удару по конструкції «Укриття», яка накриває зруйнований 4-й енергоблок. Про це повідомив президент Володимир Зеленський. Попри суттєві пошкодження, пожежу вдалося ліквідувати, а рівень радіації залишився в нормі. Щоб з’ясувати більше інформації про можливі наслідки атаки, «Славутич інфо» звернувся за коментарем до Олександра Купного – колишнього дозиметриста ЧАЕС, який працював на об'єкті понад 20 років.

    Олександр Купний – експерт з радіаційної безпеки. Він неодноразово заходив у зруйнований реакторний зал 4-го блоку, документуючи наслідки аварії 1986 року. Нині живе у Славутичі та веде YouTube-канал, де ділиться знаннями про зону відчуження та ядерну енергетику. 

    «Арка, яку ще називають «Новий безпечний конфайнмент» (НБК), має двошарову конструкцію. Між внутрішнім та зовнішнім шарами передбачено створення надлишкового тиску. Він потрібен для запобігання виходу радіоактивного пилу у навколишнє середовище. Утім, коли проєктували «Арку», насамперед ураховували захист від впливу довкілля та стримування радіаційних матеріалів усередині. Прямий удар дрона або літака не був у базових розрахунках. Тобто конструкція не розрахована на подібну атаку. 

    Пошкоджено цілісність всієї конструкції Арки та її герметичність. Поки з об'єктом «Укриття» нічого не відбувається, ризик радіаційного забруднення мінімальний», – розповідає Олександр Купний.

    «Безпосередньо влучили у північний гараж для обслуговування кранів. Там не зберігаються радіоактивні матеріали. Хоча герметичність Арки тепер частково порушена, жодного миттєвого суттєвого витоку радіації не відбулося. Відповідні служби ведуть моніторинг», – каже Олександр.

     «Зважаючи на пошкодження, це може вплинути на терміни демонтажу нестабільних конструкцій усередині «Укриття». Ці роботи й так планувалося відкласти до 2027 року, тож тепер, ймовірно, що графіки посунуться ще більше», – зауважує Олександр Купний.

    «Роботи на висоті потребують спеціалістів. На «Арці» працювали іноземні висотники, а зараз їх залучити складно. Тому реальні відновлювальні роботи розпочнуться після війни – наголошує Купний.

Атака російського дрона на «Укриття» Чорнобильської АЕС, безумовно, викликала тривогу в суспільстві. Утім, за словами Олександра Купного, реального ядерного інциденту не сталося, а радіаційний фон залишився стабільним. Найбільшим викликом вбачаються наслідки для самої конструкції Арки та перенесення термінів подальших робіт із демонтажу нестабільних елементів.

    Експерт наголошує, що ця атака – ще один сигнал для України та міжнародної спільноти про те, що критична ядерна інфраструктура потребує посиленої охорони. В умовах війни, коли жодні міжнародні угоди не захищають об’єкти від ракетних чи дронових ударів, безпека залежить від успіхів ЗСУ, систем ППО та координації з міжнародними партнерами.









Коментарі

Популярні публікації