Є в Україні чудеса: озеро Свитязь

На північному заході України більше двохсот озер розкидані як намисто, і кожне унікально! Найвідоміше знаходиться недалеко від міста Шацьк на Волині на великій болотистій місцевості, - неймовірно красивого озера Світязь, яке разом з іншими прилеглими озерами є частиною Шацького національного природного парку.
Озеро Світязь – найбільше та найглибше озеро природного походження в Україні. Світязь чимось схожий на море, у вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти…
Світязь – найбільше озеро у групі Шацьких озер, живиться воно підземними водами і артезіанськими джерелами. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині.
Площа Світязя становить 2622 га, довжина – 9225 м, ширина – 4000 м, максимальна глибина – 58,4 м, середня глибина – 6,9 м. 
Світязь - романтичне озеро з островом закоханих в середині. За однією з легенд, в замку на озері жив принц Туган. Одного разу вороги напали на сусідні землі, і князь Міндовг покликав Тугана за допомогою. Туган і його армія вийшли на поле, залишивши свій будинок, жінок, дітей і людей похилого віку без захисту. Туган теж залишив свою улюблену дочку в замку. І коли він покинув місто, на нього напали ворожі сили вночі. Раптово все пішло під воду, і утворилося чудове озеро, і місцеві жителі перетворилися в красиві квіти.
Донині серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Дехто вважає, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші вчені твердять, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя і його найближчих побратимів. А поява глибоких западин, на думку вчених, пов’язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.
Є у Світязя дивовижна приваблива сила. Слід увійти до його кришталевої води, як душа наповнюється радістю. Майже уздовж всієї берегової смуги озера ростуть ліси. У літній час тут можна удосталь надихатися напоєним ароматом хвої повітрям,назбирати чорниці, ожини, грибів. 
Славиться Світязь своїми лящами, окунями, щуками, сомами, але справжнім делікатесом і місцевою “родзинкою” вважається вугор. Кажуть: не побував на Світязі, якщо не скуштував місцевих вугрів!
Це озеро люблять порівнювати із Байкалом. Звичайно, масштаби не ті, але і тут глибини досить істотні: трапляються підводні «ями» у 32, 37, 38 та навіть 58,4 метрів. Біля берегів Світязь переважно мілкий. Можна пройти півтори сотні метрів, аж поки вода досягне грудей. У безвітряну пору вода прогрівається швидко, тому тут з радістю відпочивають батьки з дітьми. 
Природа Шацького парку унікальна і багата - тут можна знайти більш восьмисот видів рослин. Лісові райони наповнені кроликами, оленями, лосями, третинами, видрами, борсуками.
Світязь також унікальний за своїм хімічним складом, тут після війни будували санаторії для поранених танкістів і льотчиків, лікували опіки. Озерна вода має цілющі властивості, адже у своєму складі вона має срібло, йод і гліцерин. А шкіра після купань в Світязі стає відчутно еластичною.
Поєднання численних озер з лісовими масивами, своєрідний поліський колорит, різноманіття рослинних угруповань та висока їх естетична цінність сприяли розвитку рекреації в цьому мальовничому куточку Західного Полісся. На берегах озер розміщені бази відпочинку, санаторії, спортивні та дитячі табори. В останні роки проводиться Міжнародний пісенний фестиваль «На хвилях Світязя».


preview70pieceСвитязь

Коментарі

Популярні публікації