Дзеркало світу: рідкісні явища природи

Солончак Уюні — найбільше висохле солоне озеро у світі, розташоване на 

висоті 4000 метрів над рівнем моря. Американські астронавти, ступивши 1969 року на Місяць, з подивом розгледіли в Південній Америці... льодовик. Насправді ж це був солончак Уюні в Болівії, розміром у 10500 кілометрів. До речі, солончак, як і раніше залишається в полі зору космонавтів: Уюні використовують для калібрування приладів на орбітальних супутниках.

Запаси солончаку містять близько десяти мільярдів тонн солі. Щорічний видобуток складає 25 тисяч тонн. При такому наддостатку місцеві жителі використовують сіль не тільки як приправу до страв, але також роблять з неї сувеніри для туристів, і навіть будують готелі.

Перші пристановища для мандрівників, зведені в 90-х роках у самому центрі солончаку, не відповідали санітарним вимогам і забруднювали навколишнє середовище. Готелі перенесли на околиці білої пустелі і спорудили з урахуванням усіх правил, де вони, як і раніше, мають успіх.

«Не облизувати» — усюди висять суворі таблички. У готелях не тільки стіни, але і столи, стільці, ліжка і навіть прикраси інтер'єру з солі. Коштує таке задоволення — $20 за ніч, але задоволенням є вельми сумнівним. На одязі, взутті, обличчі, волоссі осідає сіль. Але шукачів гострих відчуттів цим не налякаєш.

В Уюні добувають не лише звичну нам кухонну сіль, але й солі кальцію, магнію та літію. Болівійський солончак містить половину світових запасів літію. Значення металу складно переоцінити: мобільні телефони, ноутбуки, фотоапарати в основному працюють на літій-іонних акумуляторах. 

Незважаючи на настільки багаті поклади, видобуток корисних копалин болівійці планують скорочувати — солончак для місцевих жителів священний.

У сезон дощів, з листопада по березень, солончак Уюні перетворюється на величезне дзеркало. А горизонт зливається з озером. Коли опади припиняються, кірка підсихає, а вода, вириваючись на поверхню, утворює невеликі соляні «вулкани».



Коментарі

Популярні публікації