Повітря у склянці...

Вчені Інституту енергетичної політики в Чиказькому 
університеті  провели дослідження, яке показало, наскільки б збільшилась тривалість життя в різних куточках світу, якби люди дихали чистим повітрям. Результати відобразили на інтерактивній мапі. Українці в середньому могли б жити на сім місяців довше.

«А що робить Україна для того, щоб показники повітря покращились?» – спитаєте ви. Ось відповіді.

Електрофільтр 

Дарницька ТЕЦ у Києві працює на вугіллі, внаслідок спалювання якого утворюється пил, що забруднює повітря. З листопада минулого року в столиці запрацював перший електрофільтр, який допоможе знизити рівень шкідливих викидів на Дарницькій ТЕЦ більш ніж у 30 разів.

Тепер викиди надходять в спеціальний корпус, в якому заряджені частинки пилу і забруднень притягуються до електродів та осідають. До кінця 2021 року міська влада планує встановити ще чотири таких електрофільтри. Їхнє використання дозволить зменшити викиди шкідливих речовин у повітря, знизить забір води з Дніпра та мінімізує витрати електроенергії на власні потреби.

Телеграм-бот якості повітря 

У листопаді 2018 року київський програміст Любомир Мілевський створив Телеграм-бота, який моніторить стан повітря в Києві та попереджає, коли рівень забруднення становить загрозу для здоров’я. Зараз дані для бота Любомир отримує з шести датчиків: два з них знаходяться на Лівому березі, а чотири – на Правому. Після опрацювання на сервері він передає середнє значення забруднення по місту боту, який інформує своїх підписників. Щогодини інформація оновлюється.

Безкоштовні садженці 

Наприкінці березня цього року активісти Центру альтернативного озеленення провели еко-акцію, завдяки якій кожен охочий мав можливість відчути себе Суперменом, який рятує планету. План простий:

– прийти;

– взяти саджанці дерев;

– посадити і доглядати за ними;

– все! Ви чудові і трішки покращили екологічну ситуацію.

Що можемо зробити ми?

Великі перемоги починаються з маленьких кроків кожного з нас. Це не складно. Ось декілька порад:

– використовуйте громадський транспорт або велосипед. Чим менше ви будете їздити на авто, тим менше продуктів горіння потрапить в атмосферу. Один із найбільших ворогів чистого повітря – вихлопні гази дизельних двигунів. Тому в ідеалі весь світ має перейти на електромобілі і біопаливо. Перехідною ж ланкою може стати використання газових двигунів, які хоча б знизять рівень забруднення повітря;

– не спалюйте листя, адже разом з димом у повітря потрапляють найбільш отруйні для людини речовини – діоксини. Також виділяється бензопірен, який може викликати у людини рак;

– посадіть дерево або кущ. Дослідження американських вчених показали, що високі дерева добре очищують повітря на відкритому просторі, в той час як у містах із щільною забудовою це завдання краще виконують невисокі чагарники;

– для очищення повітря в приміщенні варто придбати рослини, які, за дослідженням НАСА, найкраще впораються з цією задачею. Ось топ найпопулярніших рослин від космонавтів: хлорофітум, аглаонема, фікус Бенджаміна, сансев’єрія, гербера, плющ.

Гроші з повітря

У 2015 році двоє друзів-канадців вирішили пожартувати. Мозес Лам і Трой Пакет наповнили гірським повітрям пластиковий пакет, сфотографували і виставили на продаж на інтернет-аукціоні eBay за 99 канадських центів. Як не дивно, покупець знайшовся, тому друзі вирішили повторити експеримент. Цього разу незвичний лот викликав ажіотаж: другий пакет з повітрям купили вже за 168 канадських доларів. Лам і Пакет зрозуміли, що продаж повітря має велике майбутнє, і заснували компанію VitalityAir, яка продавала повітря як сувенір, доки про неї не дізнались у Китаї. Далі все стало серйозно. Перше замовлення з Піднебесної становило 500 балонів, потім ще 500. Попит зростав. Зараз Vitality Air продає свіже повітря і кисень по всій Північній Америці, в Індію та   на Близький Схід, але Китай залишається їхнім найбільшим ринком.

Та не тільки свіже гірське повітря користується попитом. На тому ж таки eBay свого часу успішно продавали запахи з концертів Джастіна Бібера, Ріанни і Каньє Веста. Ціни варіювались від кількох доларів до $  60 тис.

Хочете відчути, як пахне Париж? Не проблема, всього за $ 10 в будь-який куточок світу вам відправлять банку з повітрям, кінцева формула якої, як запевняють творці, складає:

20% повітря Лувру

20% повітря Нотр-Дама

25% повітря Ейфелевої вежі

5% повітря Музею Орсе

10% повітря Єлисейських полів

10% повітря базиліки Сакре-Кер.

В Україні є можливість придбати повітря з Києва, Одеси, Львова та інших міст. Поки що чисте повітря в банках – просто іронічний сувенір. Але якщо людство не замислиться, то дуже скоро із жарту це може перетворитися на безжальну реальність.

Джерело



Коментарі

Популярні публікації