Як очищують повітря у світі?


Китай  

Кажуть, що дихати в Китаї – це все одно, що викурювати 40 цигарок на день. Через автотранспорт, вугільні електростанції та металургійні підприємства країна потерпає від смогу, тому вчені шукали вирішення проблеми. І знайшли!

Це більш ніж 100-метрова очисна вежа під назвою Xian smog tower, яка позиціонується, як найбільший повітроочисник світу. Вежа була побудована в 2018 році в Сіані, провінції Шеньсі. Лише за перші три місяці вона показала вражаючі результати – на площі в 10 кв. км рівень забрудненості знизився на 15%.

Система функціонує завдяки теплицям, які розташовані навколо вежі. Забруднене повітря всмоктується в них і за допомогою електроенергії, отриманої через сонячні батареї, нагрівається до високої температури. Далі підігріте повітря піднімається вверх по вежі, де проходить 5-рівневу очистку, і тільки потім знову повертається в атмосферу.

  Нідерланди 

В 2013 році винахідник Дан Рузегаард з Нідерландів жив у Пекіні. В той час місцевий рівень смогу мало не бив рекорди. Так і народилась ідея створення еко-велосипеда Smog Free Bicycle. На дизайн макету першого очисного пристрою для велосипеда Дана надихнула будова жабр ската, який фільтрує їжу з води. До речі, Рузегаард також сконструював 7-метрову очисну вежу, яка вважалась найвищою до створення 100-метрового велетня Xian smog tower. Принцип роботи вежі й велосипеда схожий – на кермі велосипеда знаходиться змінний пристрій-фільтр, який використовує позитивну іонізацію для видалення твердих частинок з потоку повітря.

  Польща 

На перехресті Дашинського у Варшаві поклали 350 кв.  м унікального тротуару, який бореться зі смогом завдяки особливому бетону – він здатен знижувати концентрацію діоксину азоту на 30%. Переваги матеріалу вже оцінили й успішно використовують такі країни, як Бельгія, Японія, Франція та США.

У складі бетону для тротуару знаходяться наночастинки діоксиду титану, які завдяки фотокаталізу очищують повітря. Сонячні промені потрапляють на тротуар і розбивають частинки автомобільного смогу та інших забруднювачів. Потім нейтралізований смог просто прибирають очисні машини чи, за сприятливої погоди, вони змиваються дощем.

 США 

Що робити, якщо ти власник Tesla Motors і занепокоєний екологічною ситуацією у світі? Правильно, створити систему фільтрації повітря НЕРA для кросовера Model Х, яка здатна захистити свого власника навіть від хімічної атаки.

Щоб перевірити ефективність фільтрів, автомобіль помістили в бульбашку з плівки, в яку закачали повітря, що в 100 разів брудніше за норму. Вже через дві хвилини після того, як двері кросовера закрились, концентрація шкідливих речовин в авто впала майже до 0 мкг/м3. Ба більше, HEPA-фільтр очистив ще й простір навколо автомобіля.

 Італія 

Уявіть гарний літній день. Ви йдете по вулиці і вам не заважає дим від проїжджаючих авто, бо у вашу футболку італійські дизайнери вшили фільтр, який очищує повітря. Чудово, чи не так? Власники бренду Kloters про це подбали і створили футболку RepAir.

Загалом це звичайна футболка з високоякісної бавовни. Особливою ж її робить кишеня з антибактеріальної тканини з дихаючим ефектом і зйомним фільтром всередині. Він утримує і абсорбує шкідливі речовини з повітря. Дизайнери стверджують, що одна футболка RepAir здатна поглинути викиди двох автівок.

Фінляндія 

На жаль, ритм життя сучасної людини залишає зовсім мало часу для відпочинку на природі або неспішних прогулянок парком. Більшість часу ми проводимо в приміщеннях, а якість повітря в них подекуди гірша, ніж на вулиці. Як можливо повернути природу у наше повсякденне життя? Фінський стартап Naava знайшов рішення – «розумна» зелена стіна, яка складається з живих рослин, котрі можуть контролювати якість повітря.

Зелені смарт-стіни складаються з десятків гіпоалергенних рослин у горщиках, яким не потрібен ґрунт, оскільки вони вирощуються за допомогою комбінації гідро- та аеропоніки. Секрет проекту – в коренях рослин, на яких живуть корисні мікроорганізми, які й очищують повітря. Автоматичні вентилятори, зрошувальні й освітлювальні елементи контролюються операційною системою штучного інтелекту, яка на основі показників датчиків та даних метеосупутників здатна не лише забезпечувати оптимальні умови у приміщенні, а й підтримувати їх навіть при зміні погоди.



Коментарі

Популярні публікації