Лелека чорний повернувся
До рідних гнізд на території регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський» повернулися чорні лелеки.
Лелека чорний (Ciconia nigra) це птах, який за розмірами дещо менший за звичного нам лелеку білого (Ciconia ciconia), або по народному «чорногуза». Він має здебільшого чорне забарвлення з металічним блиском. Лише груди, черево, нижня частина хвоста та пахові пера білі, а дзьоб і ноги червоні. Маса тіла – близько 3 кг, довжина тіла – 95-100 см, розмах крил – 185-205 см.
Весняна міграція лелеки чорного триває з другої половини березня і майже до кінця квітня.
Лелека чорний – птах обережний. Він обирає для гніздування старі високостовбурові ліси з порівняно густим підліском, розташовані неподалік від заболочених ділянок, вологих луків і річкових долин. Гніздиться окремими парами на високих деревах з розлогими кронами у розгалуженні головного стовбура або на великих бічних гілках на висоті 3-20 м. У кладці буває від 2-х до 6-ти яєць, які з'являються у гнізді у квітні-травні. Яйця насиджують як самка так і самець від 32-х до 34-х діб. Пташенята залишають гніздо у 2-місячному віці. Статева зрілість настає у віці 3-х років. Відліт птахів восени триває з другої половини серпня майже до кінця жовтня. Мігрує вдень.
Живляться лелеки чорні рибою, тритонами та іншими земноводними, жуками, інколи здобувають плазунів і мишоподібних гризунів.
Обмежуючими факторами для них є суцільне вирубування лісів, меліорація лісових угідь, іноді – пряме переслідування людиною (фактор непокою).
Цей птах занесений до чинного видання Червоної книги України із природоохоронним статусом «рідкісний», до Європейських природоохоронних конвенцій та охороняється в НПП «Міжрічинський». Довкола виявлених гнізд необхідно організувати спеціальні охоронні зони, заборонити вирубування дерев і обмежити господарську діяльність у репродуктивний період.
Отже, повернення цього обережного птаха додому. дає надію, що природа відновиться після страшних подій в нашому краю.
Вашій увазі невеличка вікторина
Коментарі
Дописати коментар