25 ЖОВТНЯ – ДЕНЬ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

 25 жовтня 2023 року проводиться День сталого розвитку.  Мета – мати можливість піклуватися про планету протягом дуже довгого часу. Проводять завжди у четверту середу жовтня. День сталого розвитку був створений як студентський захід і широко відзначається з 2014 року, щоб нагадати суспільству про важливість турботи про навколишнє середовище і кроки, які для цього необхідно зробити.

    Сталий розвиток (англ. sustainable development) – загальна концепція стосовно необхідності встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи їх потребу в безпечному і здоровому довкіллі. Як сформулювала визначення сталого розвитку у своїй доповіді Комісія Брундтланд, це «розвиток, який задовольняє потреби нинішнього покоління без шкоди для можливості майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби».

    Ряд теоретиків і прихильників сталого розвитку вважають його найперспективнішою ідеологією 21 століття і навіть усього третього тисячоліття, яка, з поглибленням наукової обґрунтованості, витіснить усі наявні світоглядні ідеології, як такі, що є фрагментарними, неспроможними забезпечити збалансований розвиток цивілізації.

    Сталий розвиток – це систематично керований розвиток. Основою його керованості є системний підхід та сучасні інформаційні технології, які дозволяють дуже швидко моделювати різні варіанти напрямків розвитку, з високою точністю прогнозувати їх результати та вибрати найбільш оптимальний.


    Концепція сталого розвитку з'явилася в результаті об'єднання трьох основних складових: економічної, соціальної та екологічної. З екологічної точки зору, сталий розвиток має забезпечувати цілісність біологічних і фізичних природних систем. Особливе значення має життєздатність екосистем, від яких залежить глобальна стабільність всієї біосфери. Більш того, поняття «природних» систем і ареалів проживання можна розуміти широко, включаючи в них створене людиною середовище, таке як, наприклад, міста.

    Основна увага приділяється збереженню здібностей до самовідновлення і динамічної адаптації таких систем до змін, а не збереження їх у деякому «ідеальному» статичному стані. Деградація природних ресурсів, забруднення довкілля і втрата біологічного розмаїття скорочують здатність екологічних систем до самовідновлення.

    1969 року в Національному законі про екологічну політику США (National Environmental Policy Act або NEPA) було представлено ідею сталого розвитку, оскільки якість повітря, води та інші екологічні проблеми почали хвилювати Конгрес відтоді. З огляду на це, NEPA визначив сталий розвиток таким чином: «створення та підтримання умов, за яких людина і природа можуть існувати в продуктивній гармонії та задовольняти соціальні, економічні та інші потреби нинішнього і майбутніх поколінь американців». 

    Щожовтня коледжам та університетам пропонується проводити на території своїх кампусів та в інших місцях заходи, що залучають учасників для обміну ідеями та знаннями між викладачами, співробітниками та студентами всіх факультетів і дисциплін, і навіть за «межею» кампуса між містами, територіями та країнами. День сталого розвитку дає світові можливість ближче познайомитися з цією темою і зібратися разом, щоб дізнатися, що ми можемо зробити для просування сталого розвитку.

[Марафон] Сталийрозвиток: від освіти до світу. День 1








Коментарі

Популярні публікації