СЬОГОДНІ СТАРТУЄ ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ РОЗЗБРОЄННЯ

Заклик проводити щорічний тиждень роззброєння, який повинен починатися 24 жовтня – в день заснування Організації Об’єднаних Націй – був сформульований у Заключному документі спеціальної сесії з роззброєння Генеральної Асамблеї ООН у 1978 році. Таким чином Організація спонукала держави світу акцентувати увагу на небезпеці гонки озброєнь, пропагувати необхідність її припинення і посилити усвідомлення громадськістю невідкладність роззброєння.

    Після розпаду СРСР і проголошення в 1991 році незалежності Україна успадкувала одне з найбільш потужних військових угруповань у Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками звичайного озброєння і військової техніки.

    Тим не менш, в основу процесу створення Україною власних Збройних Сил були закладені політичні рішення керівництва країни щодо без’ядерного і позаблокового статусу, а також ратифікований Договір «Про звичайні Збройні Сили в Європі».

    Згідно з ратифікацією Договору Україна погодилася з наступними обмеженнями для своїх Збройних Сил: особовий склад – 450 тис. осіб, танки – 4080 (в т.ч. 3130 – у так званих регулярних армійських частинах), бойові броньовані машини – 5050 (4350), артилерійські знаряддя (калібру більше 100 мм) – 4040 (3240), ударних вертольотів – 330, бойових літаків – 1080.
    Станом на 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.

    Напружена ситуація в багатьох регіонах світу вимагала негайної уваги до небезпеки гонки озброєнь, до пропаганди необхідності її припинення та посилення свідомості світової громадськості.

    Державам пропонувалося щорічно в ці дні жовтня проводити заходи пропагування та практичного позбавлення надлишків зброї, припинення розвитку засобів убивства, нерозповсюдження найбільш небезпечних із них. Серед інших конкретних обговорюваних проблем роззброєння – зброя масового знищення; роззброєння в регіонах Африки, Америки, Азії; гендерний фактор та роззброєння; тероризм; роззброєння і діти тощо.

    Але усі ці проблеми залишилися актуальними і в сучасному світі. Деякі держави проводять розробки ядерної зброї та її нелегальні випробування. Вже майже десять років триває російська агресія на сході України, внаслідок якої гинуть як військовослужбовці, так і мирне населення. З початком широкомасштабної війни 24 лютого 2022 року на території нашої країни жертв стало в рази більше. Періодично спалахують війни у країнах Близького Сходу, Середньої Азії та на африканському континенті.

    Метою його запровадження стала пропаганда припинення гонки озброєнь та донесення до свідомості людства її небезпечності.

    У тиждень роззброєння (з 24 по 30 жовтня) представники ООН закликають лідерів країн сідати за стіл переговорів та розв’язувати питання виключно мирним шляхом.











 

Коментарі

Популярні публікації