ЛЯЖ НА ЗЕМЛЮ, ПРИКРИЙСЯ І ТРИМАЙСЯ! МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ПРИ ЗЕМЛЕТРУСАХ

Ввечері 9 жовтня 2023 року жителі Закарпатської області, зокрема Ужгорода, відчули землетрус. Епіцентр землетрусу був у Словаччині, поблизу кордону із Україною та Польщею, на глибині 10 км. Магнітуда землетрусу склала 4,9 балів (у Словаччині – 5,4 бали). Поштовхи були відчутні майже по всій території регіону. За інформацією фахівців це вже третій землетрус у поясі гірських хребтів Карпат за рік. Кожного року  у третій четвер жовтня (цього річ це 19 число)  проводиться Міжнародний день правильних дій при землетрусах.

    У Міжнародний день правильних дій під час землетрусів (International ShakeOut Day)  в більшості шкіл проводять навчання та інші заходи з підготовки до землетрусів. Цю щорічну дату обрали ще 2009 року, коли більшість шкіл погодилися, що це дуже вдалий час.

    Перший ShakeOut Day у штаті Юта був проведений 17 квітня 2012 року і мав найвищий рівень (на душу населення) підтримки: у ньому взяли участь понад 940 000 жителів штату Юта. Перше загальнонаціональне навчання New Zealand Shakeout (в Новій Зеландії) було проведено 26 вересня за участі понад 1,3 мільйона осіб. Це були перші загальнонаціональні навчання в іншій країні. 

    Більшість людей тренуються, як вони падатимуть, ховатимуться і триматимуться під час сильного землетрусу, що займає всього близько однієї хвилини. Деякі організації проводять більш масштабні навчання, які можуть зайняти годину або навіть весь день.

    Землетруси – це короткотривалі, раптові струси земної кори, викликані перемінним переміщенням мас гірських порід у надрах Землі, чому сприяє порушення розтяжності осередку гірських порід і виникнення сейсмічних хвиль. У землетрусів є осередок (гіпоцентр) та епіцентр землетрусу.

    Під час сильних землетрусів на поверхні Землі часто виникають щілини, скиди, зсуви, цунамі; часом землетруси спричинюють великі руйнування (наприклад, 1988 року у Вірменії). Землетруси оцінюють за 12 бальною системою. Від одного до 5 балів майже не чутний землетрус, від 5 до 7 балів на верхніх поверхах багатоповерхівок гойдаються люстри, від 7 до 9 балів йдуть по стінах домівок тріщини, від 9 до 12 руйнуються будинки.
    Серед усіх стихійних лих, за даними ЮНЕСКО, землетруси займають перше місце у світі за заподіяною економічною шкодою і кількістю загиблих.

Залежно від причин і місця виникнення землетруси поділяються на:

Тектонічні – обумовлені тектонічними силами земної кори. Вони і становлять переважну більшість землетрусів і характеризуються широкими площами та великою силою (високою бальністю);

Вулканічні – пов’язані з виверженням вулканів. Вони мають локальне поширення, але іноді досить велику силу;

Обвальні – породжені падінням великих масивів гірських порід. Такі землетруси характеризуються локальним характером і порівняно невеликою силою;

Моретруси;

           Техногенні або Антропогенні – пов’язані з діяльністю людини (заповнення водосховищ, гірничі роботи, підземні вибухи тощо).

    Інформацію про те, як діяти під час землетрусу, можна знайти на сайті Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

    За історичний період землетруси не раз викликали руйнування і жертви. Протягом року на Землі від катастрофічних землетрусів у середньому гине близько 30 тисяч осіб. Лише за останні 400 років землетруси забрали 14 млн людських життів. Економічні збитки від катастроф сягають сотень мільярдів доларів США.













Коментарі

Популярні публікації