ВОНИ БУВАЮТЬ РІЗНІ – БУРІ, ЗЕЛЕНІ, СИНІ, ЧЕРВОНІ… 12 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДОРОСТЕЙ

12 жовтня проводиться Всесвітній день водоростей. Ідея висунута Йоргом Ульманном у співпраці з World Algae News, які запропонували щорічно відзначати Всесвітній день водоростей 12 жовтня.  Водорості (лат. Algae) – це гетерогенна група еукаріотів, що охоплює кілька різних груп відносно простих за структурою живих організмів, які отримують необхідну для життєдіяльності енергію шляхом фотосинтезу, мешкають переважно у водному середовищі чи пристосувались до життя у ґрунті та інших наземних місцях зростання.

Водорості традиційно розглядалися як нижчі рослини; деякі з них (зелені водорості) близько споріднені з вищими рослинами. Інші представники належать до різних груп найпростіших. Деякі групи подібні до тварин (наприклад, Apicomplexa). Різні групи водоростей виникли у різний час від різних предкових форм (поліфілетично) та розвивалися окремо, але в результаті конвергентної еволюції набули багато схожих рис. Наука про водорості називається альгологією.

    Водорості є найдавнішими з усіх рослин на Землі. Перші водорості виникли на нашій планеті за сотні мільйонів років до динозаврів, близько 1,6 мільярда років тому. Принаймні такий вік найдавніших скам’янілостей, виявлених палеонтологами. Найімовірніше, завдяки водоростям, на нашій планеті в незапам’ятному минулому і почала формуватися киснево-азотна атмосфера. Вчені припускають, що життя на нашій планеті зародилося саме у воді. А якщо це так, то саме водорості є предками всіх сучасних рослин. В який час і яким чином водоростям вдалося перебратися на сушу, поки невідомо.

    Крім того, водорості відчувають себе добре як у водному середовищі, так і на суші. Деякі з них приживаються на парканах, деревах, будинках і в грунті. Вони кріпляться до гірських порід, каменів і мінералів. Також окремі види водоростей можуть існувати, прикріплюючись до інших рослин.

    Зараз за місцем проживання, забарвленням, розмірами і способом застосування вчені розрізняють близько 100 тисяч типів водоростей, але, ймовірно, водоростей на планеті значно більше. Хоча не всі вони добре вивчені до теперішнього часу. Вивченням водоростей займається наука альгологія, яка, в свою чергу, є одним з напрямків в біології. Назва «альгологія» походить від латинського слова «Algae», яке, власне, і означає «водорості». Найпоширеніші види водоростей: зелені, червоні і бурі.

    Зелені водорості легко переносять зміни клімату та екологічного стану навколишнього середовища; їх можна вживати в їжу. Дивовижні в своєму різноманітті водорості практично не змінилися за мільйони років. І зараз вони також являють собою найпростіші організми, які відмінно пристосувалися для виживання в різних умовах. Вчені проводять над водоростями експерименти і вивчають їх будову, щоб розібратися в механізмі фотосинтезу. Живуть ці рослини тільки у верхніх шарах води – там, де є хоч якесь сонячне світло, необхідне їм для фотосинтезу.

    А в середині 1980-х років великі водорості були виявлені в 268 метрах під товщею води. Це – рекорд для організмів, здатних до фотосинтезу. Серед водоростей зустрічаються і рослини-паразити, які самі не здатні до фотосинтезу. Що цікаво, паразитують вони зазвичай на водоростях інших видів. Синьо-зелені водорості насправді не є рослинами. Вони відносяться до бактерій, і цікаві вони тим, що здатні до фотосинтезу і виділення кисню.

    Бурі водорості являють собою справжнє джерело лікувальних властивостей. Ці рослини здатні знизити жар, підвищити стійкість імунітету і прискорити процес одужання. Бурі водорості і їх компоненти в найближчому майбутньому можуть стати основою для нових ліків від небезпечних хвороб. Вони іноді утворюють під товщею води справжні лісові хащі.

Водорості прямо або побічно забезпечують їжею всіх тварин, що мешкають під водою. Адже вони є невід’ємною частиною всіх харчових ланцюжків у водному середовищі. Одні морські істоти їх їдять, інші ж полюють на них самих – все взаємопов’язано. Більшість водоростей ростуть на дні водойм, але є і ті, що не прикріплені ні до чого, і ростуть прямо у водній товщі.

Червоні водорості застосовують переважно у фармакології та косметології. Червоне море найпрозоріше з усіх, тому що в нього не впадає жодної річки. А червоним його назвали через червоні водорості-осциляторії, які в достатку ростуть в його водах.

    Водорості бувають як прісноводними, так і солоноводними. Але прісноводних у багато разів менше, ніж видів, що ростуть тільки в солоній або солонуватій воді. Іноді все узбережжя може густо зарости водоростями. Зарості великих водоростей створюють унікальне середовище проживання для багатьох організмів, які в іншому випадку не змогли б існувати.

Саме водорості формують Саргасове море, єдине на Землі море без берегів, розташоване в Атлантичному океані. Але насправді водорості-саргаси, яких налічується близько 300 видів, поширені у всіх теплих морях нашої планети. Незважаючи на свою назву, водорості живуть не тільки у воді, але і на суші. Вони можуть рости і в лісі, і в тундрі, і на стінах будинків, і навіть в шерсті тварин на зразок лінивців і білих ведмедів.

    У водоймах нашої планети можна зустріти і водорості величиною не більше мікрона, і водорості-гіганти довжиною до півсотні метрів. Найменші водорості, що обчислюються мікронами, неможливо розгледіти без мікроскопа. Це найменші з усіх багатоклітинних організмів на нашій планеті. Серед них зустрічаються і одноклітинні організми, що відрізняються вкрай примітивною будовою. Вони практично не змінилися за сотні мільйонів років еволюції. А найбільші в світі – водорості-макроцистиси. Деякі екземпляри цих морських рослин мають довжину 50-60 метрів і досягають маси в 120-150 кілограм!

    Водорості ламінарії широко відомі як морська капуста. Найпопулярніші страви з використанням водоростей – морська капуста і суші. Люди також активно вживають в їжу порфіру. До порфірів відносяться ті самі норі, в які загортають суші і роли в ресторанах японської кухні.
    Крім того, що багато видів водоростей дуже смачні, вони ще й дуже корисні для людей завдяки підвищеному насиченню йодом і всілякими мінеральними речовинами. Для отримання добової норми йоду людині досить з’їсти 30-40 грамів ламінарії, або «морської капусти». До того ж, в них міститься спеціальна речовина, що розщеплює жири. З деяких видів цих рослин можна робити борошно, насичене корисними мікроелементами. З водоростей також отримують агар-агар – рослинний замінник желатину.
    Водорості посприяли винаходу глутамату натрію: вчений, який займався розробкою харчової добавки, досліджував речовину комба, яка входить до складу рослин і покращує смак їжі. Крім того, що люди їдять багато видів водоростей, вони ними годують худобу і удобрюють землю. Одержувані при переробці різних водоростей речовини використовуються практично у всіх галузях промисловості. Вони застосовуються у виготовленні всього на світі –  від їжі і напоїв до пластмас, фарб і навіть вибухових речовин. Також водорості є сировиною для виготовлення екологічно чистого біопалива. Воно поки не отримало особливо широкого поширення, але в перспективі цілком може замінити бензин. Водорості широко застосовуються у фармакології та косметології. У салонах краси, наприклад, практикують обгортання водоростями для омолодження шкіри і поліпшення її тонусу. У водоростях міститься велика кількість каррагена, який використовується при виробництві губної помади. А деякі види входять до складу скрабів, масок, лосьйонів і кремів для обличчя. Без водоростей не існувало б деяких видів лікувальних грязей. В Індії водорості застосовували для лікування ендокринних хвороб. У Стародавньому Китаї водорості використовувалися для боротьби зі злоякісними пухлинами. Люди широко використовують водорості для отримання з них целюлози, калійних солей, спирту, йоду і оцтової кислоти. У деяких країнах, в основному в Південно-Східній Азії, висушені водорості використовуються для набивання ковдр і подушок. Просто вони там доступніші, ніж пух і пір’я.

    Для Світового океану ці рослини відіграють роль фільтрів. Вони поглинають різні забруднюючі речовини з води і тим самим очищають її. Ці рослини здатні боротися із забрудненням води, тому водорості часто застосовують в якості біологічного очищувача акваріумів і каналізаційних стоків. Водорості використовують для тестування нових зразків хімікатів, а також проб природної і брудної води. Водорості не мають ні тканин, ні органів, ні захищаючих їх покривів. У водоростей немає коренів – вони поглинають потрібні їм поживні речовини з води всією поверхнею. Великі водорості прикріплюються до дна за допомогою особливого органу, званого підошвою. Такі рослини можуть утворювати справжні підводні ліси. Деякі водорості утворюють бульбашки з газів, щоб підніматися на поверхню води. Серед водоростей є як отруйні організми, так і хижаки. Незважаючи на вдавану крихкість, вони здатні руйнувати навіть дуже міцні мінеральні сполуки. Свердлячі водорості, наприклад, можуть проникати навіть в гірські породи і раковини молюсків. Багато гірських порід з’явилися на землі в далекому минулому саме завдяки водоростям і їх життєдіяльності протягом сотень мільйонів років. До таких порід можна віднести, наприклад, горючі сланці і діатоміти. Більш того, по залишках цих рослин в товщі каменю вдається визначити їх вік. У Шотландії, на острові Норт-Роналдсей, місцева популяція овець через нестачу пасовищ пристосувалася до поїдання водоростей, які хвилі постійно викидають на берег. Це єдиний такий випадок у світі. Водорості здатні пристосовуватися до будь-якого клімату: ці рослини були виявлені в Антарктиді під товстим шаром льоду. 

Клімат Землі врятують… водорості? | DW Ukrainian





















 

Коментарі

Популярні публікації