ЗАГАДКОВЕ МІСЦЕ. ДЕ Ж ЗИМУЮТЬ РАКИ?

«Побачиш, де раки зимують!» – ця фраза часто зустрічається в якості погрози чи обіцянки якихось неприємностей в творах українських класиків і народних казках, а іноді в повсякденному спілкуванні, в тому числі і в жартівливій формі. А чому саме раки, і де вони проводять зиму? Чому побачити, де зимують раки, вважається чимось не дуже приємним і не зовсім легкою справою? Сьогодні ми розповімо, де ж насправді зимують раки.

    Раки відносяться до мешканців прісноводних водойм. Різні представники сімейства Astacidae поширені на території Північної Америки і Євразії. У країнах Європи і України їх традиційно використовували в їжу, а сьогодні, коли їх чисельність помітно скоротилася, їх розводять на спеціальних фермах.
    На скорочення популяції багатьох видів раків вплинув як зайвий вилов, так і забруднення водойм. Широко відомо, що раки не виносять забруднення води і залишають свої місця проживання в разі зміни показників її якості. Ця властивість деяких видів раків навіть використовується в очисних спорудах.
    Що стосується зимівлі раків, то мешканці помірних широт дійсно відправляються на зиму в сплячку. У цю пору для них занадто холодно і продовжувати активні пошуки їжі в прохолодній воді для них некомфортно. Раки люблять, коли температура води вище 16-18ºС.
    З настанням осені вони починають підшукувати собі притулок на зиму. Іноді для цього використовують природні поглиблення на дні водойми і затишні місця, покриті трав'янистими залишками, які потрапили у воду з гілками і мулом. Але найчастіше раки риють досить довгі нори, в яких і проводять зиму.
    Потужні клешні дозволяють ракам рити довгі нори навіть в умовах кам'янистого грунту. Довжина таких притулків може досягати 1 метра. Раки –  переконані індивідуалісти, тому кожен зимує в своєму власному укритті.
    У приказки про зимівлю раків «Побачиш, де раки зимують!» може бути подвійне походження. Побачити, де зимують раки, означало потрапити в якесь неприємне місце – туди, де темно і сиро, випробувати якісь труднощі. Крім того, є дані про те, що колись селян відправляли взимку ловити раків. В покарання за якусь провину поміщик міг відправити кріпосного на ставок і наказати зловити раків. Так, як роздобути взимку раків – справа дуже складна, майже неможлива, та й пов'язана з необхідністю лізти в холодну воду, то це покарання вважалося дуже суворим.








Коментарі

Популярні публікації