ОЧЕВИДНО-НЕЙМОВІРНЕ: ПІВНІЧНЕ СЯЙВО У ЧЕРНІГОВІ

Ввечері 5 листопада 2023 року  жителі Чернігівської області спостерігали мерехтіння неба червоними та рожевими барвами. Виявляється, це явище викликане потужною геомагнітною бурею через високу активність Сонця, зафіксовану кілька днів тому. Астроном Володимир Кожанов пояснив, що яскраве полярне сяйво спостерігають у багатьох країнах Північної півкулі.

    «Сталася потужна геомагнітна буря (Кр7 на 17:40 UTC), пов’язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому», – розтлумачив він природу цього явища.

    Це явище називають по-різному: аврора, полярне або північне сяйво. За словами фізиків, воно є незвичним та надзвичайно рідким у нашому регіоні, хоча ми й знаходимось у північних широтах.

    Фізики пояснюють це тим, що космічний вітер зустрічається з магнітним полем Землі і утворює таке сяйво. Але це може бути пов’язане також з іншим катаклізмом нашої планети – магнітними бурями.

    Циклічність цього явища не спостерігається. Адже, за словами експертів, неможливо передбачити спалахи на Сонці чи у Космосі. Проте, чернігівці спостерігали полярне сяйво також у квітні цього року.

    Ввечері 23 квітня 2023 року чернігівці спостерігали північне сяйво. Про це повідомив завідувач лабораторій кафедри фізики та астрономії національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Юрій Навроцький.

    З його слів, це те ж саме північне сяйво, яке ми звикли спостерігати на Півночі, ближче до полюса, тільки воно було видно і в наших широтах.

    «Це – іонізоване сонячним вітром повітря. Це частинки, електрони, протони, які летять від Сонця, вдаряються у верхні шари атмосфери та іонізують його. Був якийсь потужний потік сонячних частинок. Це спалах десь на Сонці, а ці частинки, які долітають до Землі, зустрічаються з магнітним полем, яке відхиляє їх до полюсів, а потім ці частинки змушують світитися молекули повітря (азот, кисень). Там відбувається велика їхня концентрація, і тоді вже вони починають діяти. Тому вони на полюсах, в північних районах ближче, до полюса спостерігаються частіше».

    Також Юрій Навроцький додав, що це рідкісне явище саме для Чернігівщини.

    «Це пов'язано зі спалахами на Сонці, але не всі спалахи можуть викликати північне сяйво. Більшість частинок не долітають до Землі, а ось ті, які долетіли – можуть викликати такі явища», – сказав астроном.

    Нагадаємо, цього року українці вже втретє спостерігали за полярним сяйвом. Востаннє його бачили у ніч проти 25 вересня 2023 року.

    У небі над Україною: рідкісне явище - північне сяйво «Аврора»














Коментарі

Популярні публікації