ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІ ПОРАДИ: ЯК ОБЛАШТУВАТИ СВОЄ ГНІЗДЕЧКО ПЕРЕД ЗИМОЮ
Холод в українських квартирах – це бентежна
реальність, яка стає все більш жорстокою через ризик блекаутів та тривалих
відключень світла через російські обстріли. Пережити майбутні труднощі буде
легше, якщо вже зараз попіклуватися про утеплення та енергоефективність. Можна
й потрібно провести енергоаудит, утеплити фасади будинку, замінити вікна…
Щоб зробити своє житло теплішим, його потрібно зробити енергоефективним! Тобто, зробити так, щоб використання меншої кількості енергії призводило до досягнення того ж результату. Простий приклад енергоефективності: замінити старі чавунні батареї на сталеві чи алюмінієві радіатори, оскільки вони швидше нагріваються та краще віддають тепло приміщенню.
Впровадження енергоефективних заходів в квартирі допоможе не тільки зробити її теплішою, а й зекономить енергоресурси країни, а від того – й ваші особисті кошти. Менше витрачаєш – менше платиш – все просто!
У наших реаліях також важливо використовувати менше електроенергії і через те, що в Україні вона виробляється переважно із викопного палива, що забруднює повітря і посилює зміну клімату. Крім того, при меншому навантаженні на енергосистему, її буде легше стабілізувати, якщо російські атаки на енергоструктуру повторяться і цієї зими.
Отож при плануванні енергоефективних заходів, які можна використати в квартирі, найперше варто зрозуміти – а чому взагалі у квартирі холодно? Де знаходяться так звані «місця холоду», через які втрачається тепло?
Місця холоду – це зони чи конструкції будинку з високою теплопровідністю – тобто там тепло швидше виходить назовні, а холод, навпаки, проникає всередину.
Найчастіше це підвал, дахове перекриття, вікна, двері, стіни та вентиляційні системи, а також нетеплоізольована підлога.
За загальними оцінками фахівців, втрата тепла через вікна коливається від 10 до 40%, а до 35% тепла втрачається через неправильну теплоізоляцію стін або взагалі її відсутність.
Щоб зрозуміти, де саме ваш будинок втрачає тепло, через що холодніше і в квартирі, звичайно, можна викликати енергоаудитора, але для житла це може бути недоцільно дорого. Тому доведеться застосувати дедукцію, перевірити, чи не дме з вікон, чи не треба їх підкрутити з літнього режиму на зимовий, чи немає щілин у квартирі, знайти протяги та інше.
Проте зауважте, що будівлі, зведені в Україні після 2000-х років, більш енергоефективні, ніж збудовані у 50–60х. Адже з часом будівельні норми ставали жорсткішими та наздоганяли європейські стандарти, а забудовники почали використовувати якісніші матеріали та впроваджувати теплову ізоляцію стін на етапі будівництва.
А тепер, коли ми розібрались з тим, що таке енергоефективність та виявили місця холоду, час визначити, які дієві та недорогі заходи можна використати в квартирі, щоб вдома стало тепліше!
По-перше, утепляємось! Якщо у вашій квартирі вже стоять склопакети, то варто перевірити, чи вони у зимовому режимі – так герметичність вища. А якщо у вас стоять старі вікна, й їх ніяк не замінити, то варто герметизувати стики, утеплити та закласти монтажною піною порожнечу під зовнішнім підвіконням, наклеїти на скло з боку приміщення теплозберігаючу плівку. І обов’язково правильно використовуйте штори: відкривайте їх у ясні дні, щоб сонце прогрівало кімнату, а на ніч – запинайте їх, щоб тепло не виходило крізь вікна. Проте зауважте: у будь-якому випадку не варто закривати батарею.
До речі про батареї! Важливо встановити між ними та стінами тепловідбивні екрани – це допоможе перенаправити тепло від холодної стіни до кімнати та підвищити температуру у приміщенні на 2-3 градуси. А якщо ви відчуваєте холод від підлоги, бо, наприклад, живете над незаскляним балконом, то під килим можна покласти теплоізоляцію.
По-друге, мудро користуймося електроприладами! Вимикайте з розетки прилади, якими не користуєтесь, оскільки телевізори, комп’ютери та зарядки для телефонів споживають енергію навіть коли вимкнені, й за рік так можна змарнувати 350-400 кВт*год. У електрочайниках грійте рівно стільки води за раз, скільки вам потрібно просто зараз. А пральні машинки та посудомийки заповнюйте максимальною кількістю посуду та одягу, й вмикайте на мінімальну доречну температуру – це зекономить воду та енергію.
Також варто обирати техніку з високим класом енергоефективності. Зазвичай його позначають від А з варіаціями А+, А++, А+++ (найвищий) до G. Купуючи техніку класу А та вище можна заощадити 30-50% електроенергії у порівнянні з приладами класу В.
По-третє, давайте жити енергоефективно! Енергія – у нашому випадку тепло й електрика – оточує нас усюди, тому розвиток енергоефективності можна розпочати з простих побутових звичок. Наприклад, правильно провітрюйте кімнату, не перенапружуйте холодильник та заварюйте чай із запасом у термос.
Отож, зробити енергоефективною квартиру – доволі просто! Найбільш базові заходи не вимагають великих фінансових та часових затрат, проте дійсно допоможуть зробити життя комфортнішим. Тож варто подбати про своє житло перед складною зимою, щоб навіть у найхолоднішу пору вдома було тепло та затишно.
Із настанням холодного сезону українці та українки активно звертаються до енергоефективності задля збереження тепла у домівці та зменшення використання електроенергії. Та що робити, якщо між стіною та батареєю вже прилаштовано тепловідбиваючий екран, а на вікнах натягнуто додаткову плівку? Наступний крок – розповісти про енергоефективні заходи своїм друзям, родичам, колегам та сусідам.
Для цього Екодія
розробила плакати з енергоефективності, які ви можете роздрукувати та повісити
на дошках оголошень у під’їзді будинку, на вході в офіс, в улюбленій кав’ярні
тощо.
Плакати мають дві
варіації — завантажуйте та друкуйте на ваш вибір!
Версія 1. Прості поради
з енергоефективності тут (PDF)
Версія 2. Дізнайся, як облаштувати своє гніздечко перед складною зимою (PDF)
https://ecoaction.org.ua/enerhoefektyvni-porady.html
Коментарі
Дописати коментар