19 ГРУДНЯ – ДЕНЬ ВІЧНОЗЕЛЕНИХ РОСЛИН

19 грудня проводиться День вічнозелених рослин. У деяких вічнозелених рослин тонке загострене листя, яке ми називаємо «голками», а в інших – товсте і широке листя. Вічнозелені рослини можуть бути ялицями, соснами або ялинами. Вічнозелені рослини – це не всі хвойні дерева. Вважається, вічнозелені рослини отримали свою назву через те, що вони зберігають своє листя цілий рік, на відміну від листяних дерев, які скидають листя восени. Насправді ж, вічнозелені рослини теж втрачають своє листя, але роблять це постійно протягом року, а не відразу. 

    Вічнозелені рослини в ботаніці – це рослини, чиє листя зберігається протягом всього року і кожен лист висить на дереві більше 12 місяців.

    Збереження листків на вічнозелених рослинах сильно варіює: у одних рослин листя опадає трохи більше ніж через рік і відразу замінюється новим, у інших воно тримається багато років.

    Рекорд збереження одного і того ж листя належить остистій сосні (Pinus longvaeva) – її хвоя тримається до 45 років! Проте, тільки у небагатьох видів листя не опадає понад 5 років.

    Ще однією особливою рослиною є вельвічія дивовижна (Welwitschia mirabilis) – африканська голонасінна рослина, у якої утворюється лише два листка, що ростуть постійно протягом всього життя рослини, але при цьому поступово стираються на кінці, внаслідок чого одна листкова тканина зберігається протягом 20-40 років.

    Більшість рослин вологих тропічних лісів є вічнозеленими, оскільки для них відсутні два чинники, що роблять рослини листопадними – холод і посуха.

    Рослини на територіях з прохолоднішим або посушливішим кліматом можуть бути як листопадними, так і вічнозеленими.

    При холодних температурах тільки відносно невелика кількість видів, переважно хвойних рослин, є вічнозеленими.

Вічнозелені рослини в несприятливих кліматичних умовах мають інші ознаки адаптації до низького вмісту живильних речовин. Листопадні рослини зменшують потребу в живильних речовинах з обпаданням листя, і в зимовий час всі необхідні нутрієнти отримують із землі, у тому числі і для відтворення нового листя. У помірному кліматі опале листя або хвоя вічнозелених рослин має вищий вміст вуглецевого азоту в порівнянні з листопадними рослинами, таким чином вона вносить свій внесок до вищої кислотності ґрунту і нижчого вмісту азоту ґрунту. Такі умови сприяють зростанню вічнозелених рослин і навпаки, перешкоджають розвитку листопадних.

    Коли є доступ лише до малої кількості живильних речовин, вічнозелені рослини мають перевагу, навіть при тому, що їхнє листя і голки повинні бути в змозі протистояти холоду або посусі, і таким чином менш ефективні при фотосинтезі.

    У тепліших регіонах багато видів вічнозелених рослин, таких як деякі сосни і кипариси, ростуть на бідних ґрунтах і порушеному ґрунті.

    Деякі види рододендронів – роду вічнозелених широколистяних рослин –ростуть в стиглих лісах, але зазвичай вибирають місця на дуже кислому ґрунті, де живильні речовини менш доступні для рослин.

    У тайзі або арктичних лісах у вічнозелених рослин також є перевага, оскільки земля достатньо холодна для швидкого розпаду органічних речовин.

    Рік, коли вперше було відзначено День вічнозелених рослин, невідомий. Національна асоціація лісівників в Індії спочатку заснувала святкування подібного Дня.

Асоціація створила цей день, щоб оцінити красу цих дерев. Якщо ви ще не знайшли свою різдвяну ялинку, то вам пощастило, шукайте її в День вічнозелених рослин 19 грудня.

    Важливо також знати, що у пам’ять про поліцейських, які героїчно загинули під час оборони Чернігова, висадили вічнозелені дерева.

    Співробітники поліції разом із родинами загиблих колег висадили туї на знак вічної пам’яті про Володимира Настича, Дмитра Музирьова, Дмитра Лук’яненка та Олексія Христенка.

    Поліцейські загинули 28 лютого 2022 року в приміському селі Киїнка під час оборони Чернігова від російської навали.

    Вічнозелені дерева висадили біля будівлі Киїнської сільської ради. Саме там раніше відкрили меморіальну дошку на честь загиблих поліцейських.

    Пам’ятаємо подвиг наших Героїв і схиляємо голови перед усіма, чиї імена та вчинки навіки вписані в історію нашої України та закарбовані в нашій пам’яті!





















Коментарі

Популярні публікації