ПУАНСЕТІЯ – КВІТКА РІЗДВА

Ця рослина походить з Мексики й має чимало імен. Її ботанічна назва – молочай-різдвяник.  Різдвяна зірка або пуансетія – найпопулярніша різдвяна квітка. Красою цієї кімнатної рослини приємно милуватися і під час свят, і звичайним морозним зимовим днем. Існує багато легенд про цю квітку. Ацтеки, давні мешканці Мексики, називали її палаючою квіткою й вірили, що її забарвила кров богині, чиє серце розірвалося від кохання. 

    Пуансетією ж її назвали на честь Джоела Робертса Пойнсетта, американського посла в Мексиці, який жив 200 років тому. Саме він привіз рослину до США. Цей непересічний чоловік був не тільки дипломатом, військовим міністром США, але ще й став відомий у свій час як лікар і професійний ботанік.

    Пойнсет відкрив для себе квітку під час дипломатичної поїздки в Мексику. Рослина йому настільки сподобалося, що він привіз її в свій будинок в Північній Кароліні і почав культивувати в оранжереї. До речі, помер першовідкривач пуансетії 12 грудня, тобто під час цвітіння улюбленої рослини.

    А ще пуансетія відома як віфлеємська зірка, бо її горішні листки (так, це не квіти; квітки ж у неї маленькі й непоказні) змінюють колір на червоний та утворюють характерну зірку.

Трішки про свята й новорічні традиції світу. 

    Із цією рослиною пов’язана така легенда. Колись давно, а саме у 16 столітті, в одній бідній мексиканській сім'ї жила дівчина на ім'я Пепіта. Коли надійшли свята, вона запрагнула зробити Ісусові якийсь подарунок. А що не мала грошей, то зірвала гілки невідомого куща край дороги, зробила букет і поклала його біля вівтаря в костелі. Як же здивувалися віряни, коли невдовзі букет став червоним. У цьому побачили знак, а пуансетія перетворилася на символ Різдва.

    З того часу в Мексиці ця квітка стала відомою як «квітка святої ночі» (Флорес де Ноші Буена) і стала офіційною різдвяною квіткою цієї країни.

    Рослина має навіть власне свято, яке припадає на 12 грудня, і цього дня люди зазвичай дарують її одне одному, особливо в Америці.

    Пуансетія не отруйна. Якщо ви якимось дивним чином з'їсте цілий кошик квітів пуансетії, вона не зможе нашкодити вам жодним чином. Квітка є представником сімейства Euphorbia, тобто молочайних. Його латинська назва Euphorbia pulcherimma (молочай красивий). На цій підставі деякі чомусь вирішили, що сік рослини отруйний. Однак, на відміну від деяких інших молочайних, це далеко не так. Сік пуансетії не отруйний і не викликає подразнення шкіри.

    Наукові дослідження ще в 70-их роках минулого століття показали, що 10-кілограмова дитина має проковтнути більше 500 квітів цієї рослини, щоб досягти небезпечного рівня інтоксикації. Тому якщо вам подарували пуансетію, вирощуйте її спокійно. Життю вашої родини нічого не загрожує.

    Різдвяна зірка – міцна рослина. Якщо ви будете слідувати основним правилам культивування, а також акуратно поливати рослину, тримати її подалі від джерел тепла, пуансетія віддячить вам красивим цвітінням протягом усього сезону.

    Далеко не всі різдвяні зірки червоні. У той час як червоні є традиційними, найпопулярнішими видами пуансетії, можна знайти інші, більш оригінальні,  відтінки кремового, жовтого, рожевого і навіть абрикосового.

    Різдвяна зірка потребує темряви, щоб змінити колір. Пуансетії треба принаймні 12 годин повної темряви в день при вирощуванні.

    Якщо цього режиму не дотримуватися з початку вересня, замість гарних різдвяних зірок на свята ви можете отримати щось непоказне.

Щоб стимулювати процес зміни забарвлення приквітків, різдвяну зірку можна зберігати в штучно затемненій кімнаті, в шафі або в спеціальній коробці.

Існують й інші різдвяні рослини: гостролист, омела, похутукава. 

    Гостролист, як вказує назва, має гострі шкірясті листки, які навіть посеред зими залишаються соковито-зеленими. Крім того, кущі вкриті яскраво-червоними ягодами. Справді різдвяні кольори!

    Рослина була відома ще стародавнім римлянам, які вірили, що її листки відлякують злих духів. Шотландці в давнину чіпляли гілки гостролиста на двері, щоб капосні ельфи не наближалися до їхніх домівок.

Нині гостролист (його ще звуть падуб) найпопулярнішим є в Британії. Британці висаджують гостролист у садках, а в грудні прикрашають ним різдвяні вінки.

А тепер загадка для фанатів Гаррі Поттера. Хто скаже, з якого дерева було зроблено чарівну паличку славетного героя? Звісно, саме з гостролиста!

Омела скидається на велике пташине гніздо. Має дрібні листки й білі ягідки з липким соком всередині. За традицією, кілька гілочок чіпляють під стелею. Упродовж віків омелу вважали магічною рослиною.

Похутукава має видовжені шкірясті листки, порослі зі споду волосками, а її великі червоні квітки з’являються якраз незадовго до Різдва. Росте вздовж морських узбереж Нової Зеландії. Її зображують чи не на кожній різдвяній листівці з цієї країни. 

Отже, скільки країн – стільки різдвяних рослин!

Ще більше про свята і новорічні традиції світу читайте у книзі Моніки Утник-Стругала «Йдуть свята. Про Різдво, святого Миколая й новорічні традиції на світі».

    Книгу ви знайдете у фонді відділу обслуговування учнів 5 – 9 класів Чернігівської обласної бібліотеки для дітей. Запрошуємо до читання!

З Різдвом! І нехай всім і всюди засяє квітка Різдва пуансетія!




 







 















Коментарі

Популярні публікації