УВАГА! НЕБЕЗПЕЧНІ НІТРАТИ У ПИТНІЙ ВОДІ

Навесні 2018 року на Чернігівщині до швидкої надійшов дзвінок від багатодітної мами, що просила допомогти її тримісячній дитині. Малюк спочатку сильно кричав, а пізніше його шкіра посиніла. Попри надання медичної допомоги, дитина померла. Симптоми свідчать про те, що смерть сталась через отруєння криничною водою зі значним вмістом нітратів. Чи можна було запобігти цій трагедії та що варто знати про нітрати, щоб таке не повторювалося?

    Про нітратне забруднення говорять доволі часто, і зазвичай це історії про отруєння та тяжкий перебіг хвороби, що потребує лікування у стаціонарі чи реанімації. Проте отруєння нітратами – це довготривалий процес, симптоми якого можуть проявлятися спочатку як проста слабкість та задишка, через що воно часто не розпізнається до появи гострих симптомів.

    Постійне споживання води з високим вмістом нітратів може спричиняти тяжкі хронічні захворювання у дітей та дорослих, та навіть є фактором гальмування фізіологічного розвитку. А найнебезпечніше те, що ми можемо довго не помічати негативного впливу, адже вода з нітратами на смак, запах чи колір не відрізняється від звичайної. Саме тому, щоб вберегти себе та своїх близьких від отруєння, важливо розуміти, що таке нітрати, як їх можна виявити та зменшити їхній рівень або й запобігти потраплянню до питної води.

    Нітрати – це солі азотної кислоти (NO3), що природно утворюються у ґрунті та воді. Азот разом з фосфором і калієм – це важливі елементи, що необхідні для життя та функціонування багатьох живих організмів, зокрема рослин. Саме тому ці елементи є надзвичайно поширеною основою для добрив (калійної, кальцієвої, аміачної селітри тощо). Нітратів також багато в органічних, промислових та комунально-побутових відходах.

    Через широке розповсюдження нітратів у довкіллі та необхідність їхнього використання у сільському господарстві не дивно, що існує проблема нітратного забруднення води та харчових продуктів. На концентрацію нітратів впливає багато факторів. Вони потрапляють у воду разом зі стоками з оброблюваних добривами полів або через викиди відпрацьованих господарсько-побутових вод. Також нітратне забруднення поверхневих та підземних вод  виникає через неналежне поводження з відходами тваринництва, коли продукти життєдіяльності тварин зберігають без ізоляції від ґрунту, поблизу водних об’єктів та просто неба.

    Наявність нітратів у воді є поширеним явищем, однак за певної концентрації вони стають дуже небезпечними як для довкілля, так і для здоров’я людей, відтак існують граничні значення щодо їхнього вмісту. Так, в Україні концентрація нітратів у водопровідній та криничній воді не повинна перевищувати 50 мг/л, а у фасованій – не більше ніж 10 мг/л (ДCанПіН «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»). Важливо моніторити й мати доступ до інформації щодо вмісту нітратів, оскільки вживання води з їхнім надлишком може призвести до тяжких наслідків: отруєння організму, порушення обміну речовин, захворювання  щитоподібної залози, метгемоглобінемії та навіть підвищувати ризики виникнення раку.

    Потрапляючи в організм людини, нітрати можуть перетворюватись на ще більш токсичні нітрити, що провокують утворення у крові клітин метгемоглобіну. Вони впливають на процес кровотворення, зокрема на нетранспортування кисню червоними клітинами крові по всьому організму. Це призводить до кисневого голодування та захворювання на метгемоглобінемію, для якої характерні такі симптоми, як посиніння навколо рота, рук та стоп; сонливість, пожовтіння очей, нудота, діарея, задишка, різкий біль у животі тощо. Найбільш небезпечна метгемоглобінемія для дітей, особливо грудного віку. Через це хвороба має другу назву – «блакитний синдром немовлят». Це тяжкий стан, який майже завжди пов’язаний з вживанням дітьми суміші для годування, приготованої з забрудненої води, де рівень нітратів перевищує 10 мг/л.

    Ситуацію з нітратним забрудненням погіршує ще й те, що вилучити нітрати з підземних вод, які наповнюють криниці, практично неможливо: це надзвичайно тривале та коштовне завдання. Щоб все ж вживати таку воду безпечно, необхідна водопідготовка та комплексні системи очищення. Наприклад, є технології зворотного осмосу і зараз на ринку України чимало варіантів фільтрів.

    Важливо також знати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не допомагає, а лише погіршує ситуацію, оскільки під дією високих температур нітрати перетворюються на вже згадані ще більш небезпечні нітрити.

    Дбаючи про довкілля – дбаємо про своє особисте здоровя. Тож бережіть природу і себе і будьте завжди здорові!













Коментарі

Популярні публікації