ЯКЩО ТИ БАЧИШ ЗАПОДІЯНУ ШКОДУ ДОВКІЛЛЮ, ЩО РОБИТИ?

Чисте та безпечне довкілля – це не лише цінність, а й наше невід’ємне право. Та часом це право порушують просто у нас на очах: вирубують ліси, зливають нечистоти у воду, видобувають ресурси на природних територіях. Що робити, коли поруч з вами відбувається екологічне свавілля, та до кого бігти скаржитися, щоб його припинити?

    Ось детальні інструкції саме для таких випадків. Та, на жаль, цей перелік постійно збільшується, тож і ця інструкція з часом буде доповнюватися.

Я бачу, як рубають ліс. Що робити?

Найперше, варто перевірити, чи має виявлена рубка ознаки незаконної. Для цього дайте відповіді на наступні запитання. Якщо будь-яка з них «ні», то рубка зі значною ймовірністю є незаконною.

1.    Чи є у кутах лісосіки (ділянки, на якій проводиться рубка) лісосічні стовпці, як на прикладі нижче? Усі законні рубки мають бути позначені стовпцями.

2.    Чи був виписаний лісорубний квиток на проведення цієї рубки?

    Лісорубний квиток – документ, який дозволяє рубку лісу. Якщо рубка проводиться перед вами, то можна запитати копію такого квитка в керівника бригади лісорубів. Якщо рубка вже завершена – процедура стає складнішою, але перевірка досі можлива. Для цього необхідно написати запит до Державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛРУ, на адресу sprava@forest.gov.ua), вказавши в ньому географічні координати ділянки рубки (наприклад, можна зробити у лісі фото зі збереженням геолокації і скопіювати координати з атрибутів цього фото) і попросити вказати, до якого лісгоспу відноситься ця ділянка, а також лісництво, квартал і виділ у межах цього лісгоспу, яким вона відповідає. Маючи ці дані, ви можете перевірити через Відкритий реєстр, чи було виписано лісорубний квиток на відповідну ділянку.

3.    Чи добре помітні пні дерев після рубки?

    Якщо пні намагались закласти дерниною або випалити, то рубка була здійснена незаконно і таким чином її намагались приховати. Подальший алгоритм перевірки законності рубки залежить від її конкретного виду, оскільки різні рубки мають різний механізм погоджень. В разі, якщо вами було виявлено хоча б одну із перелічених вище ознак незаконної рубки, варто писати скаргу до Державної екологічної інспекції (із зазначенням назви лісгоспу, який треба перевірити) та заяву до Нацполіції про злочин, передбачений статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу».
    У першу чергу необхідно сфотографувати номер автомобіля, який транспортує деревину, та перевірити наявність бирок зі штрих-кодами на колодах. Якщо такі бирки відсутні, деревина, скоріш за все, заготовлена незаконно і потрібно звертатись до Національної поліції України із заявою про злочин, передбачений статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу». У разі наявності бирок, варто теж сфотографувати їх в достатній якості для того, щоб потім можна було прочитати номери бирок.
    Перевірити номери автомобіля та бирок можна на сайті https://open.ukrforest.com/. За кожним номером видається інформація про лісгосп, в якому було зрубано дерево, деревну породу, розміри та товарну категорію колоди.
    Хто захищає наші екологічні права та кому скаржитися на порушення?
    Різні державні інстанції мають різні сфери відповідальності. І часом ваша скарга може не принести результатів через те, що вона звернена не до тих, хто дійсно може щось зробити.

Державна екологічна інспекція України (ДЕІ)

Державне агентство лісових ресурсів України (ДАЛРУ)

Департамент Безпеки Державного підприємства «Ліси України»

Національна поліція України

Державне бюро розслідувань

А якщо діяти разом, можна зробити ще більше!













Коментарі

Популярні публікації