ЧЕРВОНЕ МОРЕ ЗОВСІМ НЕ ЧЕРВОНЕ

Червоне море вабить до себе щороку сотні тисяч відпочиваючих, пропонуючи розваги на будь-який смак. Хочеш – засмагай, плавай, пірнай з маскою, аквалангом і вивчай морські безодні, виходь на яхті у відкрите море або вчися стояти на дошці для серфінгу. А ще Червоне море може здивувати і цікавими фактами. 

    Червоне море – наймолодше. Воно почало формуватися тільки близько 25 млн років тому в тріщині Східно-Африканського розлому.

Під дією відцентрової сили через обертання Землі Африканська континентальна плита відокремилася від Аравійської і між ними утворився провал, який поступово заповнюється морською водою. 

Вчені впевнені, що з часом і Східна Африка відокремиться від континенту, і води Червоного моря з'єднаються з Середземним. 

Зараз Червоне море розташовується між Африкою і Аравійським півостровом. Його довжина – 2250 км, максимальна ширина - 335 км, а глибина досягає 2211 метрів. Воно вважається внутрішнім морем Індійського океану і найпівнічнішим тропічним морем на Землі. 

Грецькою море називають Еритреї Таласса, латиною – Mare Rubrum, арабською – «Ель-Бахр Ель-Ахмар». На івриті Червоне море звучить як «hа-ям hа-ад". Але воно все ж традиційно ототожнюється з морем, яке згадується в Біблії, і його по-старому називають «тростинне». 

Червоне море за кольором зовсім не червоне, виникає питання: звідки ж з'явилася назва? Існує три версії. 

Перша говорить, що давні народи розрізняли частини світу за кольором. Так, північ була чорною, схід – блакитним, захід –  білим, а південь – червоним. Море було на півдні, значить, воно «червоне», а море, яке було на півночі, було «чорним». 

Друга версія – коли араби розшифровували стародавні написи семітського народу хімьярітамі, слово з трьох букв "х", "м", "р", якими було позначено море, прочитали як арабське «Ахмар», що означає «червоний».

А третя вказує, що море таки отримало назву через свій колір. Червоним воно стає під час цвітіння водоростей Trichodesmium Erythraeum. У цей період вода набуває рудувато-бурого відтінку. 

Червоне море – найсолоніше з усіх морів, Мертве у рахунок не беремо, оскільки, як ми знаємо, це озеро. Тут припадає від 41 до 60 г солі на літр води, в той час як в Чорному – тільки 18 г. Причина – в море не впадає жодна прісноводна річка, відсутність опадів і постійне випаровування моря.

Води Червоного моря повністю змінюються за 15 років, оскільки воно поповнюється за рахунок Аденської затоки, в яку через Баб-ель-Мандебську  протоку надходить більше води, ніж вимивається з неї.

Завдяки тому, що на узбережжі моря тропічний пустельний клімат, температура води не опускається нижче позначки + 20°С взимку, а влітку прогрівається до 27°С. Червоне море тепліше навіть за Азовське! Ще одна особливість Червоного моря – з його дна піднімаються не холодні, а теплі шари води.

Цікаво, що тепло моря приваблює не тільки туристів, але і сприяє формуванню розкішного коралового рифу. Слід зазначити, що це наймолодший риф, йому 6-7 тис. років і в ньому виявлено 177 різних видів коралів. А густі коралові зарості створили всі умови для проживання риб, деякі з яких зустрічаються тільки в Червоному морі. 

 Багатство підводного світу Червоного моря вражає. Іноді достатньо взяти маску, опустити голову в воду, і ти в світі капітана Немо. Різнобарвні корали, морські їжаки, всіляких форм і кольорів риби захоплюють собою, і іноді, в такі моменти, забуваєш про час, розчиняєшся в морській безодні. Життя в цьому світі кипить як вдень, так і вночі.

Незважаючи на наукові розробки, підводний світ моря вивчений тільки на 60%. Поки що науці відомо майже 1 500 безхребетних і стільки ж видів риб. Саме це багатство і різноманітність приваблює фотографів, вчених і дайверів з усього світу.

Цікаво, що 30% всіх істот, що живуть в морі, не можуть переміщатися з одного його кінця в інший. Тобто риби, що живуть в південній частині моря, не живуть в північній і навпаки.

Червоне море так само прекрасне, як і небезпечне. Туристів попереджають, що не можна годувати рибок – деякі гинуть через це, інші починають приймати туристів за їжу і кусати їх. Не можна торкатися до медуз, коралів, чіпати руками морських їжаків. Уколи, укуси морських мешканців призводять в кращому випадку до опіків, в гіршому – до смерті. Не можна плавати вночі, адже саме в цей час доби активізуються найнебезпечніші види риб.

Крім тигрової акули, яка іноді без причин нападає на людей, ще 43 види небезпечних акул водяться у водах моря. 

Цікаво, що в Червоному морі налічується 25 островів, серед яких найбільш відомими для дайвінгу є острови Дахлак Кебір, Гифтун, Бразерс, Забаргад і Рокі і, звичайно ж, острів Тиран.

    Недалеко від архіпелагу Дахлак з часів римлян і до сьогоднішнього часу добувають перли. А острів Елефантіна, найбільший туристичний об'єкт Єгипту, є природною межею між Єгиптом і Нубією.

Після відкриття в 1869 році Суецького каналу через Червоне море став проходити популярний міжнародний торговий шлях. Він вабив торговців з усього світу.


    У Червоному морі з кінця 19 століття сталося 47 відомих корабельних аварій, з них 17 великих. Серед них Thistlegorm, який затонув 16 грудня 1991 року. Це найвідоміший у світі корабель після Титаніка і Салем Експрес.

У Червоному морі є свій Бермудський трикутник – риф Абу-Нухас. Тут, на глибині не більше 30 м, лежать чотири судна. Першою жертвою рифа стало британське парусно-парове судно Carnatic, другим – німецьке вантажне судно Kimon M, а третім – грецький корабель Chrisoula K. Останньою жертвою рифа став японський лісовоз Giannis D. 

Кожне затонуле судно зараз представляє величезний інтерес для дайверів.





















 



 

Коментарі

Популярні публікації