Всесвітній день мігруючих птахів

Один з найдовших перельотів без зупинки здійснюють грицики малі з Аляски, його довжина близько 7 тисяч км.
Всесвітній день, присвячений мигрирующим, або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання. Відзначається як правило два дні, починаючи з другої суботи травня.
Цей день вже активно відзначався в Північній Америці і був ініціативою 1993-го року, втіленою орнітологами лабораторії Корнелла, Сполучені Штати Америки, але проблеми мігруючих птахів виникли далеко не сьогодні і не там, вже тим більше не в кінці минулого століття. Назріваючі проблеми перелітних птахів хвилювали прогресивне міжнародне співтовариство ще з початку минулого сторіччя, про що свідчить підписана в 1906-му році Міжнародна конвенція з охорони птахів і наступний за нею «Міжнародний договір про перелітних птахів», ратифікований у 1918-му році. Звичайно ж проблема не зникла сама собою. Більш того, неспокійний час і проблеми свобод самої людини, перекрили в цьому плані самі добрі ініціативи. Будемо сподіватися, що цього разу нам всім спільно, вдасться встановити чітку позитивну тенденцію у цьому питанні і наші пернаті друзі відчують позитивний рух. Нагадаємо, що 1-го квітня також відзначається «Міжнародний день птахів», присвячений подіям прийняття тієї першої Міжнародної конвенції з охорони птахів в 1906-му році.
Всі заходи, що організовуються для проведення Всесвітнього дня мігруючих птахів, об’єднані спільною темою, наприклад, тема 2017 року «Мігруючі птахи: їх майбутнє - наше майбутнє». Передбачається розширити розуміння на тему «Сталий розвиток для живої природи і людей». Сама кампанія координується секретаріатами Конвенції мігруючих видів птахів (UNEP / CMS) та Угодою про охорону африканських євразійських мігруючих водно-болотних птахів (UNEP / AEWA).
В 2020 році Всесвітній день мігруючих птахів припадає на 9 травня.
З Днем мігруючих і перелітних птахів!
Неймовірні факти з життя мігруючих птахів:
  • Завжди є птахи, які кудись мігрують — у будь-який момент, вночі чи вдень, навесні, влітку, взимку чи восени.
  • Майже всю територію нашої планети обплутує мережа шляхів, уздовж яких мігрують мільйони птахів. Ці шляхи спрямовані у різні напрямки, перетинаються і переплутуються. 
  • Найдовша міграція серед тварин у буревісника сірого — уся мандрівка триває понад 6 місяців і охоплює в середньому 64 тис. км.
  • Крячок полярний проводить літо в Арктиці, а зиму в Антарктиці — обидва регіони з майже безперервним світловим днем. Таким чином, ці птахи перебувають у періоді світлового дня найбільше часу, ніж будь-які інші живі істоти.
  • Сивки бурокрилі безперервно летять протягом 35 годин з Аляски на Гаваї. Щоб завершити цей неймовірний переліт, вони розвивають середню швидкість до 100 км/год.
  • Багато птахів мігрують на великих висотах. Гуси гірські летять над Гімалаями на висоті близько 9 тис. метрів! Пілоти спостерігали лебедів-кликунів на висоті 8230 м, і навіть такі загальнопоширені види як крижні теж помічені вище 6400 м.
  • Сова біла та деякі яструби мігрують на південь лише тоді, коли запаси їх їжі
    виснажені. Коли поживи вдосталь, ці хижаки залишаються на півночі протягом усієї зими.
  • Лише 5% птахів, котрі гніздяться в Арктиці, є її постійними мешканцями, решта 95% видів — з'являються там тільки на 7-10 тижнів у році.
  • Для деяких видів достатньо лише відкочувати на кілька сот кілометрів на південь, де також лежить сніг і тримається мороз, але тривалість світлового дня довша, а ночі коротші.
  • Птахи, які мігрують на середні відстані, гладшають на 13-25% завдяки жировим відкладенням, ті ж, котрі летять на далекі відстані — можуть збільшувати вагу на 30-50%, а подекуди й на 100%.
  • Більшість птахів летять у безхмарні, місячні ночі. А коли місяця не видно й небо затягнуте мороком, переліт призупиняється. Покази радарів свідчать, що птахи здатні губити напрямок лише тоді, коли не бачать ні місяця, ні зорів.
  • Найдовший переліт без зупинки здійснюють грицики малі з Аляски, його довжина близько 7 тис. км. Перед міграцією птахи активно живляться й жир відкладається в тілі у вигляді чималих кульок і становить 55% від загальної маси тіла птаха.
  • Не всі птахи мігрують у польоті. Більшість видів пінгвінів здійснюють регулярні міграції плавом. Тетерук блакитний здійснює висотну міграцію переважно пішки, страуси ему теж звикли переміщуватися на далекі відстані на ногах.
Вікторини про птахів:

Коментарі

Популярні публікації