Екологічний календар: Міжнародний день Чорного моря


Чорне море? Сонце, пісок, вода і заховані в зарослях морської рослинності краби - це рай, який приваблює туристів зі всіх куточків світу.

Але вся ця краса страждає від діяльності людини. Мінеральні добрива із річок, що впадають у море, "квітнуть" фітопланктоном, а багатоклітинні водорості просто гинуть у його водах.

Люди забруднюють море нафтою, нафтопродуктами. тваринами, що загинули.

Тому і не дивно, що 31 жовтня 1996 року шістьма причорноморськими країнами було підписано стратегічний план із реабілітації і захисту Чорного моря. Його суть — у проведенні різноманітних досліджень морського середовища і визначення основних заходів для його покращення. Тоді ж було заснувано і свято.

В 1996 році шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія і Україна - підписали Стратегічний план дій з реабілітації і захисту Чорного моря. Щорічний річковий стік в Чорне море орієнтовно становить близько 310 кубічних кілометрів, причому 80% цих вод виноситься на північно-західну шельфову частину, переважно Дунаєм і Дніпром.

У морі мешкає більше 2,5 тис. видів тварин і риб. Рослинний світ моря представлений більш ніж 270 видами багатоклітинних зелених, червоних і бурих донних водоростей, фітопланктон включає не менше 600 видів. 

Головна теза і тема дня - екологія чорноморського басейну і її збереження. У цей день проводяться активні заходи щодо інформування широкої громадськості про сферу і проблеми його екології, поточний екологічний стан і дії, щодо її поліпшення, в тому числі і заходи протидії перелову риби, який завдає значної шкоди морській екосистемі. 

Дивовижні факти про Чорне море

- Чорне море вперше згадується в документах V століття до нашої ери. Ясон і аргонавти саме по Чорному морю йшли до Колхіди за золотим руном.

- Давньогрецька назва моря — Понт Аксинський, що означає «Негостинне море», назване так через труднощі з навігацією. Пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксинським («Гостинне море»).

- Особливістю Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150–200 м. Річ у тому, що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем. Сам сірководень у Чорному морі з’явився внаслідок загибелі всього живого в ньому через злиття із Середземним морем.

- Є цікава версія, що море назвали Чорним через жахливі шторми, під час яких вода в морі темніє. Хоча, це буває дуже рідко.

- Чорне море омиває береги УкраїниРумуніїБолгарії, Росії, Туреччини і Грузії.

- Найбільша глибина — 2 210 м.

- Площа Чорного моря — 422 000 км².

- У Чорне море впадають приблизно 15 річок, серед яких Дунай і Дніпро.

- У Чорному морі мешкає всього 2 500 видів тварин, для порівняння в Середземному — приблизно 9 000 видів.

- У схемі течій Чорного моря виділяються два величезних замкнутих кругообіги з довжиною хвилі 350–400 км. На честь океанолога Миколи Кніповіча, який першим описав цю схему, її назвали «Окуляри Кніповича».

- Єдина акула, яка живе в Чорному морі — Катран. Вона боїться людини й
тому рідко з’являється біля берегів. Єдину небезпеку для людей представляють спинні плавники акули, оснащені великими отруйними шипами.

  - Морський дракончик — найнебезпечніша риба для людини в Чорному морі. Колючки спинного плавника морського дракончика і кришок на зябрах містять сильну отруту. Ще деяку небезпеку становить скат-хвостокол, що має отруйний шип на хвості. Його ще називають рибою-котом.

- На дні Чорного моря мешкають мідії, устриці й молюск-хижак Рапана, занесений кораблями з Далекого Сходу.

 - Єдиний великий півострів Чорного моря — Кримський.

 - Гори навколо Чорного моря постійно ростуть, а саме море збільшується. І, якщо гори підростають усього на кілька сантиметрів за сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20–25 сантиметрів за 100 років.

За матеріалами Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ)




Коментарі

Популярні публікації