Є в Україні чудеса: Базальтові стовпи

На Рівненщині розташована унікальна пам'ятка природи, яку занесено до 7

чудес України, – Базальтові стовпи.А побачити це природне диво можна в селі Базальтове Костопільського району, де вже понад сто років видобувають базальт, яким вимощено площі європейських столиць. Це місце називають Яновою долиною. Його створила природа, а люди лише доповнили образ. Тут купаються в смарагдовому озері, що виникло після затоплення кар'єру підземними водами на місці видобутку. 

Цим стовпам майже 700 млн років. Науковці стверджують, що такого феномену більше ніде немає в світі. Висота базальтових стовпів сягає від 60 сантиметрів до 30 метрів. Після завершення робіт з видобутку каменю деякі стовпи просто залишили як згадку про неперевершені творіння природи. Є версія, що базальтові стовпи - магматична порода, яка в процесі природоутворення розкололася на прямокутні колони. В зрізі колони мають різні форми: від чотиригранної до восьмигранної. Особливість базальту в тому, що він розколюється майже на рівні прямокутні частини. 

Поклади базальту знайшли у XVIII ст., коли ця територія ще належала Польщі. Почалося видобування каменю в 1861 році. Його обробляли і використовували для бруківки та облицювання стін. Після тривалих війн і політичних рішень ця територія відійшла до України й розташовується тепер неподалік кордону з Білоруссю.

Вже 1930 року тут працювало майже три тисячі робітників. Бруківкою саме з цього родовища з тих часів і до сьогодні виклали площі в Парижі, Лондоні, Брюсселі, Варшаві і Відні.

Коли видобуток у цьому кар'єрі закінчили, величезну яму заповнили підземні води. Глибина цього рукотворного озера місцями сягає до 30 м. Через гліцериновий склад води і велику кількість водоростей, які оселилися на дні, озеро набуло смарагдового кольору. Хоча офіційно купатися тут заборонено, це не спиняє численних туристів. Охочих зануритися у воду неймовірно гарного кольору тут чимало.

Посеред озера можна побачити острівець, який називають "Островом кохання". Таку назву дали йому тому, що він має форму серця.

Крім базальту, в заказнику часто зустрічаються різні мінерали та самоцвіти. Тут знаходили адуляр, азурит, барит, борніт, гематит, кальцит, кварц, марказит,

мідь самородну, пірит, хлорит, халцедон тощо. Нещодавно в Яновій долині знімали історичну драму "Поводир" режисера Олеся Саніна, а також кліп Руслани на пісню "Я люблю". Базальтові стовпи вважаються пам'яткою місцевого значення з 1972 року. Це місце досі цікаве для дослідників стратиграфії, петрографії, мінералогії, палеовулканізму.



Коментарі

Популярні публікації