Є в Україні чудеса: Кояське озеро

Кояшське або Кояське озеро (площа 5,01 км², найбільша глибина 1,0

м) – солоне лиманове безстічне озеро на півдні Керченського півострова.

Озеро Кояшське разом з прилеглими об’єктами належить до Опукського природного заповідника, створеного в 1998 році, із загальною площею 1 592,3 га. Кояшське озеро – одне з двох озер Криму (інше – Бакальське озеро), яке входить в природоохоронний об’єкт республіканського значення. Озеро є лікувальним і використовується для рекреації.

Кілька місяців на рік Кояське озеро перетворюється на водойму ніжно-рожевого кольору. Побратим Кояського озера є в Австралії. Там є теж унікальне рожеве озеро Хіллер, оточене красивими лісами.

Цікаво, що Кояське озеро вважається найсолонішим із усіх озер Криму. Концентрація солі - 350 грам на літр води. У Середні віки тут навіть займалися промислом солі.

Залежно від часу доби в Кояшському озері змінюється відтінок води від оранжево-червоного до ніжно-рожевого. На цьому рожевому плесо можна побачити соляні нарости, що утворюються, коли вода відступає, на оголених прибережних каменях. 

Середньорічна кількість опадів – 400-450 мм. Живлення озера: поверхневі і підземні води. Причорноморського артезіанського басейну.

Насправді ніхто в озеро марганцівки не наливав, річ у тому, що через бактерії у спекотний період озеро стає червонуватого кольору. Коли ж спека досягає свого піку, в Кояському озері все висихає, а камені та степові рослини покриваються кристаликами солі.

У цей час картина дуже захоплююча - ти бачиш перед собою іній, все ніби іскриться у снігу, однак надворі плюс.

 "У певний період, коли води стає зовсім мало, воно стає рожевим! - розповідає про побачене у своєму ЖЖ мандрівник dritten. - Сіль покриває все навкруги! І виходять ось такі "зимові" композиції".


Що більша концентрація солі в озері, то менше залишається живих організмів. Адже в такій соляній суміші виживе не кожен. У таких водах зазвичай живуть одноклітинні рухливі водорослі. 

Від Чорного моря Кояське озеро відділене лише вузьким піщаним насипом. Це лиманне солене озеро, яке населяє дюналіелла – мікроскопічна одноклітинна рухлива водорість, яка у своєму складі містить червоний пігмент b-каротин. Він, відповідно, й надає воді рожево-червонуватого кольору. Кояське озеро вважається найсолонішим із усіх озер Криму.


Цікаво, що у 2013 році відомий сайт pacsafe відніс Кояське озеро до Топ-10 неймовірно красивих озер світу.


Неймовірна краса, чи не так?

Коментарі

Популярні публікації