Куди поїхати з дітьми: Карпатський природний парк

Українські Карпати – це місце сили, енергії, творчої наснаги,  здоров’я нації.

Сюди приїжджають звідусіль по натхнення, тож зрозуміло, чому за кількістю літературних творів і пісень, малярських полотен, виробів народних майстрів цей край утримує першість. 

Створенню Карпатського національного природного парку передував понад півстолітній шлях пошуку, досліджень. Ідея охорони найцінніших територій Карпат зародилася ще на початку XX століття. Завдяки грунтовним науковим дослідженням Карпат було встановлено, що цій гірській системі притаманна особлива біогеографічна оригінальність, тут збереглися  унікальні для  Центральної Європи пралісові екосистеми.

1980 р. у басейні річок Прута та Чорного Черемоша Івано-Франківської області було створено  перший в Україні Карпатський державний природний національний парк.  Нині  його площа  – 50495 га. Парк охоплює надзвичайно цінні з ландшафтно-екологічної, ботаніко- і зоогеографічної та природоохоронної точок зору гірські екосистеми у найвищому східному секторі Українських Карпат. Клімат тут перехідний від помірно теплого до континентального. Середня температура року — +6°C, річна кількість опадів — 800-1400 мм (залежно від висоти). Кліматичні умови зумовлюють багатство і видову різноманітність тутешнього  рослинного світу.

На території парку переважають ліси і луки, є чагарники і болота. Парк

розташований у зоні висотних поясів буково-ялицевих і смерекових лісів, а також субальпійського та альпійського поясів. Серед переважаючих хвойних лісів основну площу займають смерекові ліси, значно меншу — ліси з ялиці білої та сосни звичайної. У субальпійському поясі смугу криволісся формують сосна гірська та вільха зелена. В широколистяних лісах найчастіше зустрічається бук лісовий, граб звичайний, клен-явір.

У флорі парку нараховують 1105 видів судинних рослин. Вони об'єднуються у 94 родини і 420 родів. 80 видів рослин - з Червоної книги України, 4 види з Європейського Червоного списку. У парку збереглися найбільші в Українських Карпатах суцільні масиви мішаних і чистих смеречин, що займають висоти від 1100 до 1600 м н.р.м. Вище смерекових лісів поширений субальпійський пояс з характерним для нього криволіссям із сосни гірської (жерепу), душекії зеленої, ялівцю сибірського та субальпійських лук, лук – костричників, біловусників, щучників. Тут зустрічаються рідкісні угруповання рододендрону східнокарпатського, наскельниці лежачої, верби трав’яної та Китайбеля. Трав'яний покрив формують в основному лишайники та мохи. Альпійський  пояс розташований від висоти 1850 до 2061 м, лише в районах високогірних ландшафтів у Чорногірському масиві. Іх зеленувато-руду однотонність урізноманітнюють невеликі яскраві плямки різнотрав'я – тирличу жовтого, дзвоників альпійських, анемони нарцисоцвітої, сну білого.

Особливою цінністю парку є смерекові, ялицеві та букові  праліси віком від 170 до 220 років. Цей сегмент дикої природи зберігся  завдяки недоступності та заповіданню окремих  лісостанів ще з часів Польської держави. 

Багатий і різноманітний тваринний світ парку.  Тут зареєстровано близько 200 видів хребетних та близько 600 видів  безхребетних тварин. Зоогеографічною специфікою Карпат є те, що в гірську систему не проникають ряд рівнинних видів. В цілому фауна Карпат носить характер "острівної" гірської тайги, яка чітко виділена на території парку. Тут сформувався специфічний комплекс бореально-тайгових і гірських видів хребетних, які не зустрічаються на прилеглих територіях, а деякі є ендеміками. До них належать: форель струмкова, тритон альпійський, саламандра плямиста, кумка жовточерева, глушець карпатський, білослинний і трипалий дятли, горіхівка, білозобий дрізд, тинівка альпійська, плиска гірська, кутора мала, білка карпатська, снігова і мала водяна нориці, олень карпатський, ведмідь бурий та деякі інші види. Тут зареєстровано 9 видів риб, з яких до Червоної книги України занесений лосось дунайський.  Виявлено 10 видів класу земноводних, з яких тритони карпатський і альпійський і саламандра плямиста занесено до ЧКУ. Клас плазунів представлений 6 видами, з них мідянка занесена до ЧКУ.

Клас птахи нараховує більше 110 видів, з яких 14 занесено до Червоної книги України: лелека чорний, пiдорлик малий, беркут, лунь польовий, сапсан, глушець, пугач, сич волохатий, сичик-горобець, сова довгохвоста, сипуха, тинiвка альпійська, золотомушка червоночуба. На території КНПП клас ссавців представлений 53 видами, з яких 11 занесено до Червоної книги України: бурозубка альпійська, кутора мала, підковоніс малий, нориця мала водяна (повх), нориця снігова, горностай, норка європейська, борсук, видра, кіт лісовий, рись, ведмідь бурий.

Фауна безхребетних найбільш багаточисельна група тварин на території парку. Серед величезної кількості ентомофауни в КНПП зареєстровано 14 видів комах, які занесені до ЧКУ (жук-олень, розалія альпійська, махаон, райдужниця велика, чорнушка манто, ведмедиця-хазяйка, бражник мертва голова та інші).

"Карпатський" розташований в цікавому історико-етнографічному районі — Гуцульщині, де є чимала культурно-історична спадщина. Відвідувачів приваблюють також визначні природні об'єкти — печери і скелі Довбуша, водоспад Пробій, озера Марічейка та Несамовите, урочище Кедрувате — єдине місце зростання кедрової сосни та інші.

Важливим природнім об'єктом парку є джерела з мінеральною водою двох типів — хлоридно-гідрокарбонатно-натрієвою та слабкомінералізованою гідрокарбонатно-натрієвою. Частково це є база для рекреаційно-туристичної діяльності національного парку. Тут створена та розширена мережа пізнавальних стежок — 40 пішохідних (еколого- і науково-пізнавальних), 3 лижні, 3 водні маршрути загальною протяжністю 400 км.



Коментарі

Популярні публікації