ЗДОРОВ’Я ДОВКІЛЛЯ В НАШИХ РУКАХ

Якою ви уявляєте нашу Землю через 100- 200 років? Так, вода буде забруднена, дерева поїдять черви,у містах – кучугури сміття, не видно птахів, озера і річки засмічені, кількість питної води на нулі. Живих істот майже не залишиться. Як же жити далі? Що потрібно робити нам вже тепер, щоб наша планета не загинула, а процвітала?

    Єдине відоме нам місце у Всесвіті, де існує життя, – це наша планета Земля. Можна скільки завгодно мріяти про міжзоряні подорожі, та поки що ми не знаємо планети, на яку людство могло б переселитися, вичерпавши багатства своєї.
    Земля – спільний дім усіх народів, які її населяють. Нам не байдуже, як ставляться до природи в інших країнах, адже забруднення не має кордонів. Воно поширюється з вітром, дощами, річками і морськими течіями.
    Земля – спільний дім не лише людей, а й рослин і тварин, усього живого. Через споживацьке ставлення до природи вже зникло багато їх видів. Деякі види занесено до Червоної книги. Це означає, що вони перебувають на межі вимирання. Перед загрозою знищення опинилися тропічні ліси – «легені планети». Щороку дедалі більше територій перетворюється на пустелю, зокрема через надмірне випасання худоби.

Земля – дім тих, хто живе сьогодні й житиме завтра. Нинішнє покоління має піклуватися не лише про себе, а й про своїх нащадків – дітей, онуків, правнуків.

    У прадавні часи, коли на Землі з’явилися перші люди, на ній неподільно панувала матінка Природа. Вона давала все необхідне для життя: повітря, воду, харчі, одяг. Та водночас була джерелом багатьох небезпек: холоду, голоду, стихійних лих. З самого початку люди намагалися зробити своє довкілля безпечнішим і комфортнішим. Проте, змінюючи природне середовище, вони створювали не лише вигоди, а й додаткові небезпеки.

Людина, як і будь-яка жива істота, створює відходи. У природному середовищі відходи живих істот переробляються комахами і бактеріями. Відмерлі рослини, екскременти тварин перетворюються на родючий шар ґрунту, і забруднення довкілля не відбувається.

    На відміну від інших живих істот, люди створюють штучні відходи, які природа не здатна переробити. Пластикова пляшка чи поліетиленовий пакет не перегниють навіть через багато років. Тому люди мають ретельно прибирати за собою.

    Нині в Україні, на жаль, нерідко можна побачити сміття там, де люди мають відпочивати і милуватися природою. Хибною є думка, що чистота довкілля залежить лише від влади та підприємців. Ти також відповідальний за неї. Адже кожне зламане деревце – це додаткова кількість шкідливих речовин у повітрі, які воно мало знешкодити. Кожен витоптаний газон, зірвана квітка, кинутий на землю папірець – це порушення природної рівноваги.

    Наслідки цього з часом можуть стати катастрофічними. Чи відомо тобі, що більшу частішу рослин, які зараз майже зникли з лиця Землі, люди просто вирвали?..

У магазинах можна побачити безліч товарів у яскравих упаковках. Проте лише деякі з цих упаковок безпечні для довкілля. Це паперові пакети, скляний посуд багаторазового використання, картонні коробки й пакування. Якщо ми, покупці, надаватимемо перевагу товарам у таких упаковках, виробники неодмінно зважать на це.

    26 вересня проводиться Всесвітній день здоров'я довкілля. Вперше він був відзначений в 2011 році в Індонезії. Ці вересневі заходи третьої декади місяця мають традиційний щорічний характер.

    Глобальні цілі були прийняті Організацією Об'єднаних Націй у 2015 році як загальний заклик до дій щодо викорінення бідності, захисту планети і забезпечення того, щоб до 2030 року всі люди жили в мирі та процвітанні зараз і в майбутньому.

    17 цілей сталого розвитку мають комплексний характер – вони визнають, що дії в одній царині вплинуть на результати в інших, і що розвиток має забезпечувати баланс між соціальною, економічною та екологічною стійкістю, водночас розв'язуючи проблему зміни клімату та працюючи над збереженням наших океанів і лісів. Здоров'я довкілля відіграє ключову роль у реалізації цих ЦСР. Здоровя довкілля в наших з вами руках.

Урок з основ здоров`я «Безпечне довкілля» (5 клас) 
















 

Коментарі

Популярні публікації