ВЕРБИ ЛЬОДОВИКОВОГО ПЕРІОДУ – НА ЧЕРНІГІВЩИНІ

 На Чернігівщині є верби льодовикового періоду. Це багаторічні рослини – лапландська, чорнична та Старке родини вербових. Занесені до Червоної книги та мають статус «вразливих». Всі вони хороші медоноси. Найбільше поширені у болотистих місцевостях, де відмерлі рештки цих рослин у суміші з рештками сфагнів утворюють торф.  Коли розтанули сніги і скресла крига, хочеться піти до річки, помилуватися природою. Перші дерева, що прокидаються від зимового сну – верби.

На гнучких блискучих гілочках розкриваються лусочки бруньок і з’являються котики. Вони пухнасті і сірі, вкриті шовковими волосками, приємно лоскочуть обличчя. І ось вже сонце добре прогріє повітря – пухнасті котики перетворюються на сережки з дрібним жовтим пилком і ніжним ароматом. 

Українці зрізають декілька гілочок верби і несуть їх додому, щоб кожна родина помилувалася пухнастою красою та відчула прихід весни. В теплій кімнаті верба розквітне дуже швидко. Без верби і калини нема України.

    На свято Вербної неділі народ святить гілочки верби у храмі. Раніше (а може подекуди й зараз) шмагали нею всіх членів родини й худобу. Ще й приказували: «Не я бю, верба бє, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко». Потім освячену вербу зберігали у домі і використовували як захист від дитячих хвороб. Від Вербної неділі починали готуватись до Великодня.

    Читати онлайн безкоштовно твір Марка Черемшини «Верба»






Коментарі

Популярні публікації