ЗМІНА КЛІМАТУ ЗНИЩУЄ ТВАРИН. ХТО НАСТУПНИЙ?
Масштаби та наслідки людської діяльності вже
призвели до того, що близько мільйона видів тварин та рослин знаходяться під
загрозою вимирання. Найсильніше цим жахливим втратам сприяє зміна клімату, що
вже вразила принаймні 10 967 видів, занесених до Червоного списку Міжнародного
союзу охорони природи (МСОП). Прогнози демонструють, що за підвищення
глобальної температури на 2°C до 2100 року близько 18% видів на суші зіткнуться
з високим ризиком зникнення. Чутливішим тваринам до змін навколишнього
середовища буде ще гірше: понад 30% комах-запилювачів і саламандр опиняться під
загрозою.
Про значну загрозу від зміни клімату для різних видів тварин йдеться в останньому звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК; англ. The Intergovernmental Panel on Climate Change; IPCC). Згідно з новими даними, якщо глобальна температура досягне 4°C вище доіндустріального рівня – сценарій, який передбачає дуже високі рівні викидів парникових газів – половина видів рослин і тварин може опинитися під загрозою. При такому рівні потепління світ спостерігатиме масове вимирання, яке назавжди змінить екосистеми Землі.
Вже є види тварин, які зникли у результаті людської діяльності і, як наслідок, ці причини втрати біорізноманіття впливають безпосередньо на людину. Проте загроза стає все більш серйозною, через що останніми роками вчені фіксують загрозу для нових і нових видів. Хто загине через зміни клімату наступним?
Зміна клімату та, як наслідок, підвищення глобальної температури, спричиняють нагрівання Світового океану. Це призводить до того, що у воді зменшується кількість вільного кисню, в той момент, коли у морської фауни, навпаки, зростає потреба у ньому. Як наслідок, водні організми гинуть від гіпоксії (нестачі кисню в тканинах організму). І це на фоні того, що в одних місцях солоність води підвищується, а в інших, навпаки зменшується, що теж впливає на живі організми.
Через підвищення температури води під загрозою опинилась чавича або тихоокеанський лосось (Oncorhynchus tshawytscha). Цей вид риби вже знаходиться під охороною та є найбільшим лососем у Тихому океані, вагою від 20 до 60 кілограмів. Окрім небезпеки через промислове та рекреаційне рибальство, деградацію та втрату середовища існування, лосось також страждає через зміну клімату. Оскільки лосось живе у солоній океанській воді, а розмножується у прісноводних гірських річках, для нього дуже важливі доступ до річок, температура та якість їхніх вод. Підвищення глобальної температури, втрата снігового покриву і танення льодовиків призводять до зменшення потоків річок влітку та восени, що ускладнює для чавичі міграцію із прісноводних потоків, де вони народжуються, до океану, де вони живуть дорослими. Вища температура води також робить чавичу легшою здобиччю для хижаків, паразитів та хвороб. Водночас підвищення рівня моря може затопити низинні лимани, через які він переходить від річкової до океанської стадії життя.
У зв’язку з підвищенням глобальної температури під загрозою вимирання опинилась зелена морська черепаха (Chelonia mydas). Справа в тому, що стать морських черепах визначається температурою піску, у якому інкубуються їхні яйця. Якщо це відбувається при температурі нижче 27,7°C, то вилуплені черепахи будуть самцями. Проте, якщо яйця інкубуються при температурі вище 31°C, виведені черепашенята будуть самками. Дослідження вже показують значне збільшення чисельності самок у порівнянні із самцями. Вчені вивчили черепашенят біля Великого Бар’єрного рифу, що є найбільшим та найважливішим ліжбищем зелених морських черепах Тихого океану. Виявилося, що кількість самок перевищує кількість самців у співвідношенні принаймні 116 до 1. Очевидно, що такий статевий розподіл у популяції створює серйозну загрозу для їхньої репродуктивної здатності та виживання як виду.
Через нагрівання океану, у Беринговому морі почала стрімко скорочуватися чисельність крабів-стригунів (Chionoecetes opilio). Прагнучи з’ясувати, що сталося з крабами, науковці проаналізували щорічні дані спостереження щодо їхньої чисельності та температурної мінливості у Беринговому морі між 1975 та 2021 роками. Між 2018 та 2021 роками популяція крабів-стригунів біля Аляски скоротилася на 90% або на 10 мільярдів особин. У зв’язку з цим США навіть забороняє промисел на цих крабів останні два роки. З’ясувалося, що таке катастрофічне зниження чисельності популяції у ці роки пов’язане з хвилями спеки, які провокували метаболічні та поведінкові зміни у крабів. У теплішому середовищі у тварин вчетверо зросла потреба у калоріях, яку не змогла забезпечити придонна екосистема моря. Імовірно, голодування, а також вищий ризик інфекцій через потепління, призвели до скорочення популяції. Вчені відмічають, що для відновлення чисельності крабам-стригунам буде потрібний не один прохолодний рік. Проте, останні дослідження показують, що середньорічна температура в Баренцевому регіоні підвищувалася на 2,7°C кожне десятиліття протягом останніх 20-40 років, роблячи Баренцеве море та його острови місцем найшвидшого нагрівання на планеті. Тому є висока ймовірність, що донедавна чисельна популяція крабів-стригунів опиниться під загрозою повного вимирання.
Ще більше читайте за посиланням
Коментарі
Дописати коментар