ЯК ВПЛИНУЛИ БОЙОВІ ДІЇ ТА ОКУПАЦІЯ НА ЕКОЛОГІЮ ЧЕРНІГІВЩИНИ
Чернігівщина постраждала від російського вторгнення у кількох аспектах. Це короткострокові втрати від прямих бойових дій, коли природа відносно легко відновила баланс; отруєння ґрунтів внаслідок мінування, засмічення їх вибухонебезпечними предметами та військовим сміттям; забруднення водойм внаслідок потрапляння туди техніки; наслідки від техногенних катастроф, викликаних бойовими діями тощо.
Все це призвело до зруйнування і так хиткого екологічного балансу області, особливо з урахуванням того, що більшість районів Чернігівщини постраждали від глобальної катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Основними чинниками, які довгостроково впливатимуть на екологічну ситуацію області внаслідок бойових дій, які тривали тут у лютому-квітні минулого року, є три. Перший – міни, якими густо всіяна частина території Чернігівщини, другий – забруднення території продуктами розпаду від всього, чим нашпигували землю «асвабадітєлі» та ЗСУ. Третій – наслідки від масової загибелі тварин і риб, розкладання яких не лише погіршує екологічну ситуацію, а таїть небезпеку поширення інфекційних захворювань і навіть епідемій.
Як екологи оцінюють прямі збитки? Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА повідомляє, що «Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області нараховано понад 18 мільярдів гривень збитків, заподіяних довкіллю Чернігівщини внаслідок збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану».
Серед цих збитків
екологи називають найсуттєвіші:
розмір шкоди, завданої
землі, ґрунтам, складає 10,85 мільярда
гривень (засмічення земель – 10,83 млрд грн, забруднення ґрунтів – 0,02
млрд грн);
шкода від
неорганізованих викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря внаслідок
виникнення надзвичайних ситуацій та під час дії воєнного стану – 5,62 мільярда
гривень (горіння нафти, нафтопродуктів та газу – 1,57 млрд грн; лісові пожежі
та інші насадження – 3,96 млрд грн; загоряння інших об’єктів – 0,1 млрд грн;
неорганізований викид забруднювальних речовин або суміш таких речовин – 0,001
млрд грн).
Збитки, заподіяні
внаслідок забруднення та засмічення вод, самовільного користування водними ресурсами,
– 1,58 мільярда гривень.
Вказані цифри взялися не «зі стелі» – всі підрахунки, як наголошують у Департаменті екології та природних ресурсів, проведені за методиками, затвердженими наказами Міндовкілля. Тобто, ми наразі маємо офіційний документ, який у гривнях оцінює завдану шкоду екології Чернігівщини.
Однак це прямі збитки – тобто те, що можна підрахувати згідно з науковою методикою. Те, яким чином все це відгукнеться в майбутньому, бодай у короткостроковій перспективі, можна лише здогадуватися.
Зрештою, приклад
Чорнобильської зони, до якої відноситься і частина Чернігівщини, свідчить, що
оцінити всі наслідки масштабної техногенної катастрофи можна лише з плином
часу. Однак остаточно визначити їх неможливо навіть у перспективі кількох
десятиліть.
Це зазначають і екологи, які проводили дослідження. Вони стверджують, що війна негативно вплинула на кожен компонент довкілля: як тваринний і рослинний світ, так і на воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер.
Наразі війною охоплено мільйони гектарів лісу, забруднені величезні площі ґрунтів, засмічені землі та водні об’єкти. Знищення та пошкодження їх позначиться на кліматі регіонів, які зазнали окупації і може призвести до значних ерозійних процесів у майбутньому.
Внаслідок російських ударів по нафтобазах, складах паливно-мастильних матеріалів в країні згоріло тисячі тонн нафтопродуктів, які забруднили повітря небезпечними речовинами. Немало викидів потрапили в повітря та ґрунт від горіння військової техніки.
Та від війни постраждали і водні ресурси – ріки, озера та болота, якими найбільш багата Чернігівська область. Тому не дивно, що вплив на ці ресурси був такий великий. Крім того, слід враховувати, що ріки Чернігівщини – це басейн Дніпра, тобто все те, що туди потрапило, у загальному підсумку з’явиться у водах Чорного моря.
А потенційно мінну небезпеку несе в собі майже вся Чернігівщина. На початок квітня 2022 року від 80 до 90 відсотків області перебувало під окупацією або в зоні важких боїв.
Зрозуміло і те, що частину рослинного і тваринного «червонокнижного» фонду Чернігівщини, можливо, втрачено назавжди.
Такі наслідки для екології Чернігівщини вже має російсько-українська війна.
Коментарі
Дописати коментар